Avto.info

BMW 730d xDrive

Zasluženo na prestol

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol Tablica na notranji strani B-stebrička označuje napredno gradnjo karoserije, pri kateri so uporabljena tudi ogljikova vlakna

Tablica na notranji strani B-stebrička označuje napredno gradnjo karoserije, pri kateri so uporabljena tudi ogljikova vlakna

BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol

Ko tekmujejo najboljši, vedno znova dokazujejo superiornost nad svojimi prav tako odličnimi tekmeci. To tekmovanje dosega vrhunec v najvišjem razredu, kjer premijske znamke s svojimi admiralskimi ladjami pokažejo vse, kar v določenem trenutku zmorejo, znajo, si upajo ... s preprostim ciljem – biti najboljši.

Zato je oblika nove sedmice, ki je v primerjavi s predhodnim modelom bolj kompaktna in elegantna, še najmanj vznemirljiv element avtomobila. Kljub evolucijskim spremembam namreč ostaja v razmeroma tradicionalističnih okvirih. Veliko bolj zanimiva je zgradba karoserije, pri kateri so poleg aluminija in jekla za zmanjšanje mase (tako kot pri modelih i) uporabili tudi ogljikova vlakna. Gre v bistvu za z ogljikovimi vlakni ojačeno plastiko, ki so jo med drugim vgradili v strešna loka ter stebrička B in C ter tako zmanjšali maso delov karoserije nad težiščem. Zato je sedaj do 130 kilogramov lažja od predhodnega modela.

Sedmica je bolj udobna kot kadar koli prej, njena prednost pa ostaja vozniška usmerjenost.

Tako kot pri zunanjosti gre tudi v notranjosti za evolucijo znanih oblik, kakovost materialov in izdelave pa sta pričakovano na vrhunski ravni. Poleg obilice usnja, ki ga najdemo tudi na armaturni plošči, kabino krasijo vložki iz pravega lesa in prave kovine. A tudi tu ima glavno vlogo tehnika. Sedmica namreč med drugim premierno ponuja upravljanje avdio naprave in telefona s kretnjami. Za povečanje ali zmanjšanje glasnosti avtoradia tako zadostuje krožni gib prsta, s preprosto kretnjo dlani pa lahko tudi sprejemamo in zavračamo klice. Tu pa so še večji in izboljšani projekcijski zaslon ter nočna kamera night vision, ki prepoznava pešce in živali. A to ni vse.

Ne le sprednja, tudi zadnja sedeža sta električno nastavljiva in med drugim ponujata masažno funkcijo. Glavni sladkorček v drugi vrsti pa je v naslon za roko vgrajena Samsungova tablica, s katero lahko med drugim upravljamo delovanje klimatske naprave, izbiramo glasbo in vrsto osvetlitve. Tu se zdi, da so Bavarci pozabili le na eno stvar, in sicer na prostor. Tega je za ta razred avtomobila in za razkošje, ki ga ponuja, presenetljivo malo. A to pri sedmici ni novost, kot ni novost, da je za košarkarje ter za vse ostale, ki pri prostoru ne želijo sklepati kompromisov, na voljo tudi daljša različica L.

Prav nobenega kompromisa pa ni treba sklepati pri udobju, ki mu največja bavarska limuzina tokrat posveča še več pozornosti kot do sedaj. Zračno vzmetenje, ki omogoča tudi dvig karoserije, skrbi, da v načinih comfort in comfort + avtomobil dobesedno lebdi čez neravnine. Tu je še športni način, pri katerem se karoserija spusti za 10 milimetrov, vzmetenje in volan pa otrdita ravno toliko, da vozniku dajeta bolj neposreden občutek nadzora nad vozilom, pri čemer je še vedno zagotovljena zavidljiva raven udobja.

Najbolj napreden je prilagodljivi način adaptive, ki analizira slog vožnje ter s pomočjo kamere v povezavi z navigacijsko napravo samodejno prilagaja delovanje glavnih sklopov, tudi glede na to, ali se vozilo nahaja v urbanem območju ali na odprti cesti. In čeprav se vse skupaj sliši zelo zapleteno, v praksi avtomobil deluje točno tako, kot si voznik zamisli – po potrebi zelo odzivno, a vselej uglajeno.

Za dovolj odzivnosti skrbi tudi šestvaljni turbodizelski stroj, ki razvije 195 kilovatov (265 KM) in 620 Nm navora. Čeprav gre za vstopni motor, ponuja zelo solidne zmogljivosti. Z njim sedmica v kombinaciji s štirikolesnim pogonom od 0 do 100 kilometrov na uro pospeši v 5,8 sekunde in doseže končno hitrost 250 km/h. Pri hitrostih, ki so še sprejemljive za naše može v modrem, pa se zdi, da šestvaljnik lenobno drema pod dolgim pokrovom, saj mu ni treba čez 1.500 vrtljajev na minuto.

8-stopenjski samodejni menjalnik prestavlja skoraj neopazno in poleg samodejnega delovanja omogoča ročno pretikanje s prestavno ali z obvolanskima ročicama. Za poskočna prehitevanja in lenobna avtocestna križarjenja je 1,9 tone težka limuzina na testu zahtevala 9,5 litra plinskega olja na 100 kilometrov. To je kar 4,7 litra več od porabe, ki so jo dosegli v življenjsko povsem nerealnem certificiranem meritvenem ciklu, a je glede na maso in zmogljivosti avtomobila še vedno sprejemljivo.

Vstopni turbodizelski stroj brez težav zadovolji potrebe po zmogljivostih in udobju, obenem pa predstavlja najbolj racionalno izbiro.

Med tehnične vrhunce tega avtomobila se nedvomno uvrščajo še doplačljive laserske luči. To so, poleg tistih v i8, gotovo najučinkovitejši žarometi, s katerimi smo se srečali do sedaj. Poleg izjemne svetilnosti nas je navdušila natančnost njihovega delovanja, saj svetijo le tja, kamor je treba, to pa počnejo povsem samodejno. Med večje novosti pa sodi ključ ali bolje rečeno pametni daljinski upravljalnik z zaslonom na dotik, ki med drugim omogoča preverjanje stanja avtomobila in domet ter nastavljanje vklopa gretja ali hlajenja.

Ob tem si težko predstavljamo še več udobja na štirih kolesih. Ko se namestimo v odlično zatesnjeni kabini, se nas zunanji svet več ne tiče, obenem pa nam ušesa boža avdio sistem Bowers & Wilkins s 16 zvočniki, med drugim z visokotonci, ki so izdelani iz sintetičnega diamanta. A vse to ima svojo ceno. Skoraj za vse naštete sladkorčke Nemci namreč zahtevajo konkretno doplačilo. Za vrhunsko ozvočenje je tako treba odšteti skoraj sedem tisočakov, laserske luči stanejo malce več kot 3.500 evrov.

Dobra dva tisočaka vas bo stal tempomat s funkcijo popolne zaustavitve in ponovnega speljevanja, doplačati pa je treba tudi za malenkosti, kot so individualne bralne lučke in električna roloja na zadnjih stranskih steklih. Pri testnem avtomobilu je tako zgolj vrednost opcijskih dodatkov presegla 58 tisočakov, končna cena pa je znašala več kot 165 tisoč evrov. A vemo, da razkošje in prestiž nista ravno nujni dobrini, in kdor si ju lahko privošči, je zanju navadno pripravljeni seči precej globoko v žep.

Skratka, nova sedmica je bolj udobna kot kadar koli prej, a v primerjavi z glavnima tekmecema audijem A8 in mercedesom razreda S ostaja najbolj vozniško naravnana luksuzna limuzina. K temu dodaja še kopico tehnoloških inovacij, s čimer si, vsaj trenutno, upravičeno zasluži premijski prestol.

Kot mala tablica
BMW je iz klasičnega daljinskega upravljalnika naredil mini računalniško tablico z zaslonom na dotik. Trenutno lahko z njim preverjamo, ali je avtomobil zaklenjen, koliko znaša domet s preostalim gorivom ter nastavljamo vklop gretja in hlajenja. Z njim pa bo v prihodnje mogoče tudi upravljati avtomobile, ki bodo opremljeni z opcijskim sistemom za samodejno parkiranje, in sicer tako, da bomo izstopili iz avtomobila, ta pa bo sam zapeljal v garažo ali ozko parkirno mesto.

Ker pa BMW-jev super ključ z barvnim zaslonom porabi več energije kot običajen daljinski upravljalnik, moramo poskrbeti za redno polnjenje. Temu je namenjeno posebno mesto za brezstično polnjenje v predalu med sprednjima sedežema, priložen pa je tudi USB kabel.

BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
Med bolj impresivne in uporabne dodatke sodi sistem kamer, ki ustvari popoln pregled okoli vozila

Med bolj impresivne in uporabne dodatke sodi sistem kamer, ki ustvari popoln pregled okoli vozila

BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
BMW 730d xDrive: Zasluženo na prestol
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov