Avto.info

Renault projekt H

Dobro varovana skrivnost

Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost

Renault projekt H

Avtor: Foto: Renault
Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost Renault projekt H: Dobro varovana skrivnost

Pred kratkim se je v Parizu zaključil letošnji salon Rétromobile, ki je obiskovalcem postregel tudi s presenečenjem v obliki velikega prototipnega renaulta, ki ga večina zemljanov ni nikoli spoznala, ker je projekt H že kmalu po prvi interni predstavitvi dokončno poniknil v analih zgodovine.

Tako smo približno 4,9 metra dolgo prototipno 'fastback' limuzino ('kupejevska limuzina' za današnje neresne novinarje …) z vgrajenim 3,5-litrskim bencinskim V8 motorjem, ki je oblikovana po okusu tedanjih ameriških kupcev, spoznali šele sedaj na sejmu Rétromobile, njenih tedanjih treh prototipnih sorodnikov, ki so jih pokazali samo tedanjemu vodstvu koncerna Renault, pa po vsej verjetnosti ne bomo nikoli spoznali, ker nam sploh ni znana njihova dokončna usoda. Serijski renault z vgrajenim V8 motorjem? Z današnjega stališča je to popolna utopija, v šestdesetih letih prejšnjega stoletja so pri znamki Renault na to gledali z veliko 'dozo' optimizma, predvsem zaradi tega, ker so takrat združili moči (22. aprila leta 1966 sta obe znamki podpisali dogovor o sodelovanju …) z znamko Peugeot na več področjih (skupni nakup materialov in surovin, skupni razvoj in izdelava sestavnih delov ter skupni razvoj bodočih serijskih modelov …).

Koordinacijo tega skupnega posla so zaupali človeku (Bernard Hanon), ki je kasneje (1975-1982) prevzel krmilo 'barke' z imenom Renault. Pobudo o sodelovanju sta takrat pozdravila tudi glavna konstruktorja (Marcel Dangauthier & Yves Georges) pri obeh znamkah, navdušenje nad sodelovanjem pa razkriva tudi informacija o približno stotih inženirjih znamke Renault, ki so jih leta 1966 'preselili' v Peugeotov konstrukcijski oddelek. Prvi rezultat tega sodelovanja razkriva projekt M121. Tako smo kasneje dobili serijskega peugeota 104 (1972 - 1988) in pa danes že skoraj pozabljen renault 14 (prvi serijski 'golf' znamke Renault / 1976 - 1983). Ob tem so se pri znamki Renault odpovedali razvoju modela R2, ker so se odločili za razvoj lastnega majhnega avtomobila, ki je postal znan kot serijski renault 5 (M122). Ideja o junaku naše zgodbe, ki bi v Franciji v pogledu prestiža detroniziral uveljavljeni citroën DS, se je pojavila poleti leta 1966.

Za oblikovanje nove reprezentančne francoske limuzine je poskrbel Renaultov oblikovalec Gaston Juchet, ki je pred tem ustvaril že legendarni serijski model R16, medtem ko so razvoj 3,5-litrskega 90-stopinjskega atmosferskega bencinskega V8 motorja zaupali konstruktorjem znamke Peugeot. Gaston Juchet je takrat ustvaril tri različno oblikovane prototipe (ena 'fastback' in dve klasični 'notchback' limuzini), svoj pogled na projekt H so takrat predstavili tudi pri znamki Peugeot, vendar ob pomoči oblikovalske hiše Pininfarina (za obliko tega 'notchback'  prototipa je poskrbel Aldo Brovarone). Vse štiri prototipe so na začetku leta 1967 predstavili samo vodstvu obeh znamk. Kakšne so bile njihove reakcije na oblikovanje teh prototipov ne vemo, vemo pa to, da so vodilni v obeh koncernih takrat že dvomili v tržno uspešnost takšnega modela, čeprav so do takrat pri Renaultu in Peugeotu za projekt H zapravili že manjše bogastvo (7,4 milijona francoskih frankov, dve tretjini denarja je prispevala znamka Renault).

Stroški razvoja in priprave na proizvodnjo pa bi požrli še občutno več denarja (približno 190 milijonov francoskih frankov). Za doseganje rentabilnosti proizvodnje bi moralo francosko tržišče vsak dan 'požreti' od 150 do 200 takšnih novih vozil s prodajno ceno v območju 20.000 francoskih frankov, vendar je študija, ki jo je takrat izvedel Bernard Hanon pokazala, da je ekonomska smiselnost obstoja takšnega velikega in prestižnega renaulta vprašljiva, posledično so pri obeh znamkah leta 1968 dokončno zaustavili projekt H. Kasnejša (1973) globalna naftna kriza je potrdila pravilnost odločitve tedanjega vodstva pri obeh znamkah, ker je pokopala veliko serijskih prestižnih modelov in povzročila tudi izumrtje prvotnih ameriških mišičnjakov (muscle car). Svoj delež pri opustitvi projekta H pa je prispevala tudi samosvoja oblika izdelanih prototipov …

Namesto tega so se pri obeh znamkah pričeli ločeno ukvarjati z razvojem dveh velikih modelov, ki sta kasneje postala znana kot renault 20/30 in peugeot 604. Nasledstvo projekta H je razvidno samo v primeru legendarnega serijskega 'RPV' (Renault, Peugeot & Volvo) 2,7-litrskega bencinskega motorja ('Douvrin' V6), ki v bistvu ni nič drugega kot 'amputirani' (izguba dveh valjev) V8 motor projekta H.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov