Avto.info

Volkswagnova obletnica

Pred 70. leti so izdelali prvega 'hrošča'

Vse generacije prvotnega hrošča

Vse generacije prvotnega hrošča

Avtor: Foto: Volkswagen
Prototip NSU-Porsche Typ 32 (1934) - predhodnik kasnejšega hrošča

Prototip NSU-Porsche Typ 32 (1934) - predhodnik kasnejšega hrošča

Prototip W30 (1936/37) - predhodnik kasnejšega hrošča

Prototip W30 (1936/37) - predhodnik kasnejšega hrošča

Predserijski  hrošč  iz leta 1938

Predserijski 'hrošč' iz leta 1938

VW Typ 60 K 10 - prototipni dirkalnik za nastop na dirki Berlin-Rim (1939)

VW Typ 60 K 10 - prototipni dirkalnik za nastop na dirki Berlin-Rim (1939)

VW Kübelwagen - priprave na vojno ...

VW Kübelwagen - priprave na vojno ...

Major Ivan Hirst

Major Ivan Hirst

Konec leta 1945 je zaznamovalo tudi prvo resnično mirno proslavljanje velikonočnih praznikov po končani drugi svetovni vojni v Evropi, takrat so praznovali tudi zaposleni v Wolfsburgu, kjer so se takoj po božičnih praznikih lotili zagona proizvodnje legendarnega serijskega 'hrošča' …

Do konca leta 1945 je v Wolfsburgu nastalo samo 55 primerkov serijskih 'hroščev' za potrebe zavezniških okupacijskih sil, ki so tedanjo Nemčijo razkosale na štiri okupacijske zone. V tem pogledu so imeli v Wolfsburgu ogromno srečo, ker so po delitvi pristali v britanskem sektorju. Kako bi se zgodba lahko manj prijazno končala, pa prikazuje primer znamke Opel. Eden izmed njenih proizvodnih obratov je po končani drugi svetovni vojni pristal v objemu ruskih oblasti, ki so tovarno na vzhodu Nemčije hitro oplenile do zadnjega vijaka, vse skupaj naložile na železniške kompozicije in odpeljale v tedanjo Sovjetsko zvezo. Tako smo leta 1946 dobili štirikolesnega nemca (opel kadett (K36-38)), ki je po 'prevzgoji' prevzel sovjetsko identiteto (moskvič 400/401). Enako usodo (oplenitev) sta doživela tudi vzhodna proizvodna obrata znamke BMW in koncerna Auto Union.

Do konca druge svetovne vojne je v Wolfsburgu, kjer je bilo takrat zaposlenih približno 6.000 ljudi, nastalo samo 630 civilno orientiranih prototipnih in serijskih avtomobilov iz nacističnega 'Kraft-durch-Freude' programa. Konec druge svetovne vojne so dočakali že 11. aprila leta 1945, ko so tovarno zasedli Američani, ki so jo kasneje (v juniju leta 1945) predali v varstvo Britancev. Takrat se je na območju tega nemškega mesta znašel tudi legendarni, tedaj 29-letni major Ivan Hirst, človek, ki je dejansko rešil proizvodnjo avtomobilov ter postavil osnovne temelje za nastanek znamke Volkswagen, čeprav so Američani skupaj z Britanci na začetku razmišljali o dokončnem uničenju avtomobilske tovarne v Wolfsburgu. Podjetni britanski major je imel tudi prijatelje na pravih položajih, ker se je 22. avgusta leta 1945 vrnil v Wolfsburg z naročilom britanskih okupacijskih sil, ki je predvidevalo proizvodnjo več kot 20.000 primerkov osebnih avtomobilov.

Nekateri pravijo, da so v koncernu Volkswagen še danes vidna načela, ki jih je prispeval prej omenjeni britanski major, poleg tega preobrazbe iz vojaške v civilno tovarno niso izvršili Nemci, temveč Britanci, ki so želeli ustvariti obrat, kjer nastajajo kvalitetni izdelki. Na začetku (1946/1947) so se v Wolfsburgu spopadali z raznimi težavami, ki so v tistih časih splošnega pomanjkanja pestile tudi večino ostalih evropskih proizvajalcev avtomobilov. Zato so na mesec izdelali samo po tisoč primerkov prvega 'hrošča', ki so jih večinoma uporabljale tedanje javne službe, privatne nemške kupce si takrat lahko preštel na prste. Prvo razširitev posla so izvedli v oktobru leta 1947, ker so Nemci takrat izdelali prvo serijo izvozno orientiranih primerkov, ki so jih poslali na Nizozemsko. Poleg tega so Volkswagnova vozila leta 1948 ponujali v treh od štirih tedanjih okupacijskih con. Ker so Britanci ob reorganizaciji tovarne poskrbeli tudi za učinkovito in razvejano servisno mrežo, so proizvodnje številke postopoma pričele rasti.

Za rast proizvodnje je bila zaslužna tudi tedanja politična klima, ker so Britanci med vodstven kader sprejeli tudi Nemce in Nemke, in to že 6 mesecev po končani drugi svetovni vojni. V oktobru leta 1949 so Britanci spakirali kovčke, ker so Nemci takrat ustanovili novo nemško podjetje (Volkswagenwerk GmbH), kjer je dolga leta nastajal eden izmed glavnih nemških tehnoloških in kulturnih 'ambasadorjev', ki je po zaslugi simpatičnosti osvojil tudi veliko človeških src. Model „Käfer“ (za nastanek imena so zaslužni ameriški vojaki iz okupacijskih sil …) se je obdržal v proizvodnji do konca junija v letu 2003, ko so Mehičani izdelali zadnjega izmed približno 21 milijonov izdelanih primerkov.

Povojni Wolfsburg

Povojni Wolfsburg

Serijska proizvodnja

Serijska proizvodnja

Marec leta 1946 - izdelava jubilejnega tisočega serijskega primerka

Marec leta 1946 - izdelava jubilejnega tisočega serijskega primerka

5. avgust 1955 - prvi milijon izdelanih hroščev

5. avgust 1955 - prvi milijon izdelanih hroščev

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov