Električna mobilnost je pri znamki Škoda dobila zagon z uvedbo elektrificiranih modelov Citigoe iV in Superb iV s priključnohibridnim pogonom. Vendar pa prve izkušnje z elektrificiranimi vozili iz Mlade Boleslav segajo kar 112 let nazaj. Hibridnemu vozilu Laurin Klement E iz leta 1908 so v 30. letih 20. stoletja sledili električno gnani kamioni, v 90. letih 20. stoletja pa še izvedbe Eltra 151L na osnovi modelov Škoda Favorit in Škoda Pick-Up. Sodobni predhodnik Škodinih aktualnih modelov iV je bila Octavia Green E Line. Od leta 2011 je Škoda z desetimi prototipi pridobila pomembne izkušnje s področja električne mobilnosti. Povsem svojstveno vlogo v zgodovini električnega pogona znamke je imel otroški avto Škoda Puck, ki so ga predstavili leta 1941 in ki je dosegel hitrost 12 km/h.
Vloga pionirja električnega pogona pripada modelu Laurin & Klement E. Njegovega konstruktorja in izumitelja Františka Křižíka kot razvijalca obločnice pogosto označujejo kot "češkega Edisona", pomembno pa je sodeloval tudi pri uvedbi električnih tramvajev. Leta 1908 je Křižík menjalnik zamenjal z elektromotorjem, ki je skrbel za prenos moči, 28-konjski bencinski motor pa je zagotavljal samo potrebno elektriko. Laurin & Klement E tako ni potreboval baterije in ga zato lahko štejemo za prvi model s hibridnim pogonom, izdelan v Mladi Boleslav.
Električni kamion za dostavo piva, Škoda Puck za otroke
Ob koncu 30. let 20. stoletja je Škoda izdelala kompakten kamion z električnim pogonom in nosilnostjo do treh ton. Z njim so v Plznu dostavljali pivo lokalnim restavracijam. Električni kamion je imel udobno, široko vozniško kabino nad elektromotorjem, ki je bil nameščen pred sprednjo premo. Izstopala je aerodinamična oblika sprednjega dela z razdeljenim vetrobranskim steklom v obliki puščice. Leta 1941 se je Škoda z modelom Puck preskusila v svetu igrač in je predstavila avto v dveh
velikostih, za manjše in večje otroke. Puck je imel Scintillin elektromotor, delujoče žaromete in vzmetenje na vseh kolesih. Vgrajeni tahometer je prikazoval hitrost, ki je znašala do 12 km/h.
Naslednji koraki v 90. letih 20. stoletja
Med letoma 1991 in 1993 je na osnovi Favorita in Pick-Upa najprej za Švico in potem tudi za druge evropske države nastalo okrog 100 primerkov Škode Eltra 151L. Elektromotor z močjo 15,4 kW je omogočal doseg 80 kilometrov in največjo hitrost 80 km/h. Domiselna (simply clever) rešitev je bila že takrat priročna hramba polnilnega kabla pod mrežo na sprednjem delu vozila.
S prototipi Octavie v sodobni čas električne mobilnosti
Pot do sodobne električne mobilnosti je znamka Škoda tlakovala z modelom Octavia Green E Line. Inženirji pri češkem avtomobilskem proizvajalcu so z desetimi prototipi od leta 2011 preizkušali praktično uporabnost električnega pogona. Motor je dosegel moč 85 kW na konici in 60 kW pri trajnem obratovanju. Baterije s kapaciteto 26,5 kWh so omogočale dosege do 150 kilometrov. Devet let pozneje je Škoda z modeloma Citigoe iV in Superb iV vstopila v serijsko, elektrificirano prihodnost.