Avto.info

Volkswagen citigolf R-line

Skoraj originalna kopija wolfsburške legende

Volkswagen citigolf R-line: Skoraj originalna kopija wolfsburške legende

Volkswagen citigolf R-line

Avtor: Foto: Volkswagen of South Africa
Volkswagen citigolf R-line: Skoraj originalna kopija wolfsburške legende Volkswagen citigolf R-line: Skoraj originalna kopija wolfsburške legende Volkswagen citigolf R-line: Skoraj originalna kopija wolfsburške legende Volkswagen citigolf R-line: Skoraj originalna kopija wolfsburške legende Volkswagen citigolf R-line: Skoraj originalna kopija wolfsburške legende
Iz afriškega juga prihaja novica o, lahko bi rekli, pravi 'reinkarnaciji' kompaktnega avtomobila z legendarno oznako GTi, ki je kmalu po svoji predstavitvi v letu 1976 postal ikona in zgled vsem kasnejšim primerkom te vrste. Pri južnoafriški podružnici koncerna VW so pred kratkim razveselili kupce s športno izvedbo njihovega citigolfa, ki jo simbolizirajo že razprodana vozila iz številčno omejene serije z oznako R-line.

Avtohtoni afriški volkswagni so se na cestah črne celine prvič pojavili že leta 1951, do danes pa je obrate v bližini mesta Port Elizabeth zapustilo približno 800.000 izdelanih golfov. Čeprav v današnjem času v teh obratih nastaja tudi aktualni golf GTI, so pred časom izdelali omejeno serijo prvotnega golfa, ki s svojo športno orientirano zunanjo podobo (1974-1983) obudi spomin na prvotni evropski GTi. Avto, ki ga je oblikoval slavni Giugiaro, je ob tej priložnosti prejel nekoliko modificiran bencinski agregat z veliko bolj športnim kovinskim drobovjem, športno podvozje, dvojno izpušno cev pod zadkom, 15-palčna kolesa, rdeče obarvane zavorne čeljusti ter tipično masko z obvezno rdečo obrobo in dvojnim parom sprednjih žarometov.

Za samodejno premikanje so uporabili znani 1,8-litrski Volkswagnov izdelek, ki so ga v Evropi nekoč ponujali v izvedbah s 75 ali 90 KM, sedaj pa so ga ob uporabi klasičnih tunerskih metod pripravili do tega, da ponudi uporabniku približno 122 KM pri 5900 vrtljajih v minuti. Mogoče je ta zaloga 'konj' za nekoga v Evropi presenetljivo majhna, ker vendarle govorimo o izvedbi 'R'. Zgodba se obrne, ko izvemo, da ima afriški citigolf R približno maso 850 kilogramov, aktualni evropski potomec iz 'golf-dinastije' pa bo ob tehtanju pokazal približno 1.400 kilogramov. Če vemo, da nam bo pri pospeševanju od 0-100 km/h vsaka dodatna 100-kilogramska masa v povprečju lahko podaljšala čas pospeševanja za približno sekundo ali več, potem nas končni rezultat glede primerjave pospeškov med prvo in zadnjo generacijo ne more presenetiti. Afriški 'Ur-Gti' bo pri pospeševanju od 0-100 km/h zaostal za aktualno '200-konjsko' izvedbo le za 1,3 sekunde, dosegel 100 km/h v 8,5 sekunde in nato po potrebi nadaljeval pospeševanje do 193 km/h, medtem ko bo aktualna različica pospeševala vse do 235 km/h.

Pred kratkim so ob pomoči komponent, ki so jih našli v regalih koncerna Volkswagen, preoblikovali tudi notranjost, ki ima z originalom iz leta 1976 skupno le še golf-žogico pri prestavni ročici. Vozila iz serije R-line so ob tej priložnosti prejela tudi večji odmerek aplikacij z izgledom aluminija, športno oblikovan volanski obroč in serijski radio CD/MP3, klimatska naprava pa je ostala na spisku za doplačilo. Kljub temu kupec na spisku opreme ne more najti postavke 'servovolanski' mehanizem, ker ne obstaja.

Send to Kindle
| Share

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov