V letošnjem oktobru bo avkcijska hiša RM Sotheby’s izvedla prav posebno dražbo, kjer bodo kupcem ponudili redke starodobnike iz mistične kolekcije, ki jo je v več desetletjih ustvaril leta 2001 preminuli ameriški poslovnež Rudi Klein.
Nemec Rudi Klein je pred mnogimi leti emigriral v ZDA, kjer je pridobil ameriško državljanstvo in na začetku poslovne kariere delal kot mesar, kasneje se je v Los Angelesu pričel ukvarjati s preprodajo klasičnih avtomobilov iz Evrope in odkupom poškodovanih evropskih klasikov, ki so po navadi končali na njegovem odpadu. Do leta 2001 se je 'mali Rudi' lahko pohvalil z impresivno zbirko bolj ali manj poškodovanih in dokaj nepoškodovanih starodobnikov, vendar so za obstoj te dejansko mistične zbirke avtomobilov vedeli samo ljudje, ki so mu bili resnično blizu, čeprav se je med kalifornijskimi ljubitelji takšnih vozil že dolgo šušljalo o obstoju te zbirke. Tudi njegovi potomci, ki so zbirko nasledili po njegovi smrti, so do sedaj molčali o obstoju te zbirke, zato je nedavna potrditev govoric o dejanskem obstoju te zbirke med ljubitelji in poznavalci odjeknila kot bomba, predvsem zaradi tega, ker v njej lahko najdete tudi nekatere 4-kolesne raritete s skoraj neprecenljivo vrednostjo. Točen seznam vseh avtomobilov, ki bodo naprodaj v letošnjem oktobru, bodo v avkcijski hiši RM Sotheby’s razkrili v letošnjem septembru, so pa objavili manjši seznam pomembnejših vozil, ki kaže kako pestra je zbirka Rudija Kleina.
Mercedes-Benz 500 K 'Caracciola Spezial Coupé' (1935)
Mercedesi iz serije W29 (500/540 K) so utelešenje predvojnega (2. svetovna vojna) prestiža in športne elegance, posledično so si nakup takšnega vozila lahko omislili samo resnično pomembni in zelo premožni ljudje, med njimi je bil tudi legendarni nemški dirkač Otto Wilhelm Rudolf Caracciola (1901-1959), ki je leta 1935 postal ponosni lastnik takšnega športnega mercedesa z unikatno oblikovano karoserijo. Po mnenju poznavalcev bo ta elegantni predvojni avtomobil eden izmed največjih zvezdnikov
napovedane dražbe.
Mercedes-Benz 300 SL 'Flügeltürer' (1955)
Potencialnim kupcem se bo predstavil tudi eden izmed samo 29. izdelanih 'gullwing' kupe SL-ov s karoserijo iz aluminija, poleg tega gre za edini primerek tega vozila, ki so ga serijsko obarvali v črno barvo.
Mercedes-Benz 300 SL roadster (1957)
Posebnost tega vozila je najbolj zaželena tovarniška kombinacija barve karoserije (rdeča) in barve notranjosti (krem) potniške kabine v kombinaciji s kompletom platišč znamke Rudge.
Horch 855 'Spezial Roadster' (1939)
Po navedbi strokovnjakov avkcijske hiše RM Sotheby’s gre v tem primeru za edini preživeli primerek zelo prestižnega modela 855 iz serije 5-litrskih modelov znamke Horch, ki je nastal v samo desetih primerkih v obdobju med letoma 1938 in 1939.
ISO grifo A3/L 'Spider Prototype' (1967)
Leta 1967 so v karoserijski delavnici Bertone ustvarili edini vozni primerek spider različice aristokratskega modela grifo, ki je po mnenju številnih ljudi še vedno eden izmed najlepših predstavnikov italijanske scene pravih GT avtomobilov.
Porsche 356 B 1600 'Twin-Grille' roadster (1961)
V tem primeru govorimo o izredno redki različici porscheja 356 roadster, ki je nastala v belgijski karoserijski delavnici D'leteren, kjer so izdelali samo 250 takšnih roadsterjev, ki jih zaznamujeta drugače oblikovana pokrova spredaj (prtljažnik) in zadaj (motor) ter dodatek v obliki dveh ventilatorjev pod zadnjim pokrovom, spremenjena pa je tudi pozicija pokrova rezervoarja za gorivo. Poleg tega omenjajo tudi skoraj neverjeten podatek o številu prevoženih kilometrov, baje je prvi lastnik s
tem vozilom prevozil samo približno 1000 kilometrov.