Avto.info

Commuter Cars tango T600

Inteligentna rešitev za mestna središča

Rick Woodbury

Rick Woodbury

Avtor: Foto: Commuter Cars
Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča Commuter Cars tango T600: Inteligentna rešitev za mestna središča

Iz ZDA prihaja novica o nenavadnem električnem avtomobilu, ki s svojo trenutno priljubljenostjo med zvezdniki in znanimi osebami že priča o tem, da je nekaterim v ZDA jasno, da pelje aktualni modni razvoj ogromnih SUV vozil in podobno odmerjenih poltovornjakov kvečjemu v slepo ulico brez izhoda, ker postajajo takšna vozila čedalje večja in težja, posledično pa so tudi temu primerno 'neutolažljivo žejna' …

Za idejo o takšnem ozkem vozilu, ki s svojo zasnovo spominja na serijske nemške 'mikro' avtomobile iz časov nemškega povojnega gospodarskega čudeža, je zaslužen Američan Rick Woodbury, ki je že leta 1982 ob vsakodnevnih vožnjah na delo ugotovil, da ga v številnih prometnih zastojih v mestu Los Angeles obkrožajo predvsem osebni avtomobili s samo enim potnikom. Zato je že takrat začel razmišljati o 'polovičnih avtomobilih' za enega ali dva potnika, ki bi bili občutno ožji od uveljavljenega koncepta osebnega vozila, potnika pa bi v takšnem ozkem vozilu sedela podobno kot na motociklu. Leta 1999 se je ideja spremenila v dejanje, ker je Woodbury takrat ustanovil podjetje Commuter (človek, ki se vsak delovni dan vozi na delo) Cars. Z idejo o takšnem ozkem vozilu, ki lahko pripelje do „lane splitting“ rešitve (več voznih pasov na isti širini vozišča) je Woodbury sedaj navdušil tudi nekatere ameriške politike, ki že razmišljajo o uvedbi posebnih voznih pasov za takšna vozila.

Med kupci njegovega nenavadno oblikovanega izdelka (tango T600) pa lahko že najdemo tudi nekaj zelo zvenečih imen. Na prvem mestu je George Clooney, ki je takšen avtomobil prevzel že 9. avgusta leta 2005, med aktualnimi lastniki pa omenjajo predvsem lastnika (Sergey Brin in Larry Page) spletnega velikana Google. Vozilo znamke Commuter Cars je v teh dneh dobilo tudi prvega lastnika v Veliki Britaniji, pri uspešnem prodoru na tržišče ga omejuje predvsem prodajna cena, ki znaša približno 240.000 ameriških dolarjev, posledično je tango T600 nedostopen za večino potencialnih kupcev, ki dobro razumejo pomen besed in pojmov kot so kompaktnost, okretnost in urbano vozilo. To, da si večina kupcev enostavno ne more omisliti takšnega mestnega vozila, je jasno tudi zaposlenim v podjetju Commuter Cars, zato pripravljajo tudi šibkejše in posledično cenejše verzije (T100 & T200) modela tango.

Karoserija tega avtomobilčka, ki je za sedem centimetrov daljši kot prvi smart fortwo (250 cm) in meri v dolžino 257 centimetrov, je izdelana iz ogljikovih vlaken ter ojačana s serijsko cevno zaščito (roll-bar), ki ščiti dva potnika v notranjosti, ki sta nameščena drug za drugim. Potnika sedita na dveh športnih sedežih, ki sta oblečena v usnje, katero se nahaja tudi na drugih površinah v notranjosti ter uživata ob zvokih, ki jih pričara zvočni sistem z močjo 400 vatov. Približno 1500 kilogramov težki in le 99 centimetrov široki tango T600 (višina: 152 cm) so razvili pri britanskem podjetju Prodrive. Za njegov pogon skrbita dva močna elektromotorja, ki poganjata samo zadnji kolesni par. Ob tem lahko ustvarita takšno zalogo moči (600 kW / 816 KM ter 1356 Nm motornega navora), ki jo opazovalec ne bi nikoli prisodil takšnemu 'kinder-jajčku' na kolesih. Energijo za pridobivanje spoštljivih 1356 Nm navora (T600) pridobivata iz 450 kilogramov težkih litij-ionskih baterij, ki s svojo težo, namestitvijo ter souporabo posebnega patentiranega računalniškega programa za stabilnost vozila omogočajo odlične vozne lastnosti in zmogljivosti (navedba proizvajalca). Za stik z vozno podlago skrbijo pnevmatike različnih dimenzij; spredaj 195/45 R 14, zadaj pa uporablja pnevmatike dimenzij 215/45 R 15.

Surrealistično pa je izražena končna hitrost tega avtomobila, ker lahko v teoriji doseže 240 km/h, poleg tega potrebuje približno štiri sekunde za doseganje 100 km/h iz stoječega stanja. Razdaljo 400 metrov prevozi v dvanajstih sekundah s hitrostjo 193 km/h. Zaloga električne energije (350-voltni akumulatorji s kapaciteto 49 kilovatnih ur) usahne po razdalji, ki sega od 250 do 300 kilometrov in se obnovi v 10 minutah (80 odstotkov moči ob priklopu na 200 ampersko polnilno postajo). Nižjo prodajno ceno bodo Američani lahko dosegli samo v primeru, ko bo povečal interes kupcev za nakup najšibkejše različice (T100) modela tango. S serijsko proizvodnjo bi se prodajna cena lahko spustila na 30.000 ameriških dolarjev.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov