Avto.info

So električni avtomobili res varni?

Nemoč nemških in avstrijskih gasilcev ob gašenju električnih avtomobilov

So električni avtomobili res varni?: Nemoč nemških in avstrijskih gasilcev ob gašenju električnih avtomobilov

So električni avtomobili res varni?

Avtor: Foto: Feuerwehr Landeck & Brandweer Midden-en West-Brabant
So električni avtomobili res varni?: Nemoč nemških in avstrijskih gasilcev ob gašenju električnih avtomobilov So električni avtomobili res varni?: Nemoč nemških in avstrijskih gasilcev ob gašenju električnih avtomobilov

Pred približno petimi leti se je v življenjih številnih poklicnih gasilcev pojavila povsem nova nevarnost, ker so kmalu ugotovili, da je skoraj nemogoče pogasiti ogenj, ki nastane ob prometnih nesrečah s hibridnimi in električnimi avtomobili. Sicer pa je ta fenomen (spontani vžig litij-ionskih akumulatorjev) že dolgo znan tudi lastnikom nekaterih pametnih telefonov …

Ob tem so omenili nekaj poučnih primerov, ki so že dobro prestrašili lastnike, uporabnike in potencialne kupce takšnih vozil. 5. junija 2019 so bili očividci v Dortmundu priča samovžigu in samovolji električnega smarta, ker se je goreča Daimlerjeva 'slonja kotalka' na vso moč upirala nemškim gasilcem, ki so jo na koncu iz čistega obupa ob pomoči dvigala potopili v jekleni keson bližnjega tovornjaka za prevoz razsipnih materialov, ki so ga pred tem napolnili z vodo. Nekaj tednov pred tem smo bili priča podobnemu dogodku v Šanghaju, kjer se je iz neznanega vzroka v podzemni garaži vnel izdelek znamke Tesla Motors. Kako uničujoč je lahko takšen požar so v oktobru leta 2017 spoznali tudi avstrijski gasilci v bližini Innsbrucka, ker so jih poklicali zaradi goreče tesle v Pianner tunelu.

Avstrijcem je sicer uspelo pogasiti teslo S, vendar šele po odklopu elektrike, ki je prekinil oskrbo litij-ionskih akumulatorjev v vozilu, ki so ga nato prestavili v 48-urno karanteno, ker se takšen samovžig lahko hitro ponovi. Za takšne požare so dovzetni tudi izdelki znamke BMW (točneje model i8 coupé). Na začetku letošnjega aprila je na nizozemskem spontano zagorel eden izmed takšnih BMW-jev, tamkajšnji gasilci so ob tem posnemali nemške kolege in potopili goreči kupe v kontejner, ki so ga pred tem napolnili z vodo. Tam je ostal naslednjih 24 ur. V novembru leta 2018 je podobna usoda doletela tudi dva izmed 460 poštnih dostavnikov znamke Streetscooter, posledično so bili za kratek čas iz prometa odstranjeni vsi primerki, ki jih uporablja Nemška pošta.

Andreas Ruhs (Frankfurter Feuerwehr) je ob tem povedal, da je gašenje striktno električno gnanih avtomobilov in hibridov izredno zahtevno in težavno, ker se večina vgrajenih litij-ionskih akumulatorjev skriva v karoserijskem dnu. V bistvu se takšnega vozila sploh ne da pogasiti, zato lahko gasilci ob tem samo nadzorujejo in omejujejo požar, ki mora ugasniti sam od sebe. Potem mora takšno vozilo pristati v karanteni (velika 'kad', ki je napolnjena z vodo), kjer ga gasilci nato nadzorujejo še dva do tri dni. Zaradi tega je Kai-Uwe Lohse, ki je eden izmed vplivnih nemških gasilskih funkcionarjev, že predlagal, da bi morala biti vsa električna vozila jasno opremljena z vidnimi opozorilnimi nalepkami, podobno kot vozila za prevažanje nevarnih tovorov …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov