Avto.info

Mnenje združenja AAA

Slepo zaupanje v tehnologijo ima lahko usodne posledice

Mnenje združenja AAA: Slepo zaupanje v tehnologijo ima lahko usodne posledice

Mnenje združenja AAA

Avtor: Foto: American Automobile Association

V teh dneh smo znova priča nadvse črni statistiki prometnih nesreč s slovenskih cest, čeprav do tega v bistvu sploh ne bi smelo prihajati. Podobnega mnenja so tudi strokovnjaki vplivne ameriške organizacije AAA, ki ob tem opozarjajo voznike, da ima slepo zaupanje v današnje avtomobilske IT tehnologije lahko usodne posledice …

Avtomobili so čedalje bolj varni (povsem varni ne bodo nikoli …), sploh če verjamemo avtomobilskemu marketingu in neresnim novinarjem, ki malikujejo vsako vgrajeno varnostno IT novotarijo, kljub temu pa na naših in tujih cestah umira čedalje več ljudi. Svoj delež pri tem ima sigurno povečana gostota prometa, ki je odraz čedalje večje ljudske poseljenosti našega planeta, poleg tega so avtomobili lahko tudi občutno hitrejši kot v dobrih starih časih, ko je bila končna hitrost 200 km/h rezervirana samo za najbolj premožne zemljane, večina ostalih (recimo Jugoslovani) se je takrat zadovoljila že s 135 km/h, ki jih je lahko uradno dosegla legendarna 'stoenka' (jugoslovanski derivat fiata 128, evropskega avtomobila leta 1969 …).

Upoštevati pa je treba še en faktor. V dobrih starih časih so bili avtomobilistični novinarji v bistvu 'poskusni zajčki', ker so se ob testiranju novih avtomobilov z nepredvidljivimi voznimi lastnostmi 'žrtvovali' v dobro javnosti, sploh ob adrenalinskih testiranjih nekaterih resnično muhastih avtomobilov. Ob tem so dostikrat razkrili vse slabosti in prednosti testiranih avtomobilov in bralce seveda ob tem jasno opozorili na vozila, ki so vas na cesti zaradi slabe cestne lege lahko zelo hitro spravila v težave. To so bili časi, ko vozniki ob vožnji z avtomobilom niso mogli računati na današnjo podporo vgrajene 'Playstation armade' različnih varnostnih sistemov in pomočnikov, posledično so se vozniki temu tudi primerno obnašali na cesti, ker niso živeli po današnjem motu »kdo nam pa kaj more, imamo vgrajene sisteme ABS, ESP, 'itak' bo avtomobil prepoznal vse ovire, sam zaviral in ostal na cesti … «

In potem pridemo do točke, ko v igro vstopijo aktualni avtomobilistični novinarji, ki ob opisovanju in testiranju avtomobilov kot resnično dobri 'pospeševalci prodaje' seveda pridno opevajo vso vgrajeno varnostno opremo in širijo mantro o neverjetni varnosti sodobnih avtomobilov, ki vam bo ob vožnji po cestah lahko zagotovila 'nesmrtnost in neranljivost'. Za razumski stavek o tem, da so ti sistemi resnično v stanju, da v določenih primerih (ne v vseh …) rešijo ali pa zaščitijo potnike v avtomobilih, vendar se ob tem človek ne sme nikoli 100-odstotno zanesti na njihovo delovanje, pa ob njihovem pisanju enostavno zmanjka 'oglasnega' prostora, ker 'varnost' pač prodaja avtomobile. Žal v takšne pravljice posledično začno verjeti tudi bralci, ki se na cesti začno čedalje bolj zanašati na samoumevno delovanje vgrajene 'IT krame' in verjeti v splošno superiornost njihovih jeklenih konjičkov, ker so pač opremljeni s kompletno paleto 'invalidskih pripomočkov' …

Posledice takšnega slabega in nekorektnega obveščanja javnosti so razvidne tudi v črni statistiki iz ZDA, kjer je leta 2016 na cestah ugasnilo približno 37.400 (+ 5 % ob primerjavi z letom 2015) človeških življenj. Ob tem je statistika zelo jasna glede dejanske trenutne efektivnosti vgrajenih varnostnih sistemov, ki delujejo ob pomoči senzorjev, kamer in radarske tehnologije. Po mnenju krovne ameriške organizacije AAA (American Automobile Association) lahko ti sistemi preprečijo kvečjemu približno 40 odstotkov nesreč in dosežejo približno 30 odstotno znižanje števila človeških žrtev. Zelo spodbudne številke, ki pa so žal še zelo daleč od obljubljenega 'varnostnega paradiža', ki ga v povezavi z novimi avtomobili promovira avtomobilski marketing, seveda v navezi z medijskimi 'pospeševalci prodaje'.

Američani so ob nedavno izvedeni raziskavi, ki je zajela približno 1400 lastnikov modernih avtomobilov, kjer proizvajalci niso skoparili z vgradnjo modernih asistenčnih IT sistemov, zgroženo ugotovili, da se 80 odstotkov izmed vseh vprašanih Američanov v tej raziskavi sploh ne zaveda omejitev, ki so povezane z uporabo sistema za zaznavanje mrtvega kota, ker se nekateri (takšnih je že 25 %) ob vožnji zelo zanašajo na delovanje tega sistema, posledično ob zavijanju desno ne obračajo glav v smeri desnega boka vozila, ob prehitevanjih s seveda obligatorno menjavo voznega pasu pa ne uporabljajo bočnih vzvratnih ogledal. Ob tem pa ti vozniki pozabljajo, da ti sistemi ne zaznajo pešcev in kolesarjev v okolici vozila, niti ne zaznajo vozil, ki se vam bodo na avtocesti od zadaj ali pa s strani približala z visoko hitrostjo …

Podobno velja tudi za sisteme tipa 'Forward collision warning & automatic emergency braking', ker Američani ugotavljajo, da približno 40. odstotkom uporabnikov avtomobilov z vgrajenimi takšnimi sistemi sploh niso jasne trenutne omejitve (za brezhibno delovanje teh sistemov morajo skrbeti očiščene kamere, radarji in senzorji, omejitve nastopijo tudi v primerih poslabšane vidljivosti in neugodnih vremenskih vplivov) pri delovanju takšnih sistemov. Posledično je takšnih, ki se ob aktiviranju omenjenih sistemov v avtomobilih ob vožnji raje posvetijo bolj prijetnim opravilom, že 29 odstotkov (izmed vseh vprašanih …).

Statistiki primerna je tudi sklepna ugotovitev vplivne ameriške organizacije AAA, ker opozarjajo voznike, da ima slepo zaupanje v današnje avtomobilske varnostne tehnologije lahko zelo usodne posledice …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov