Avto.info

Tihi ubijalci na nemških cestah

Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol

Tihi ubijalci na nemških cestah: Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol

Tihi ubijalci na nemških cestah

Avtor: Foto: ADAC in Mobil in Deutschland e.V.
Tihi ubijalci na nemških cestah: Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol Tihi ubijalci na nemških cestah: Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol Tihi ubijalci na nemških cestah: Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol Tihi ubijalci na nemških cestah: Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol

Iz Nemčije prihaja nova novica glede aktualne nevarnosti v cestnem prometu, ki jo prinaša neodgovorno ravnanje številnih voznikov in voznic, ker se med vožnjo njihovih avtomobilov preveč radi posvetijo opravilom na njihovih pametnih telefonih. Za izvedbo tokratne raziskave s šokantnimi ugotovitvami je poskrbel nemški avtomobilski klub Mobil in Deutschland e.V.

Nemci so kot vzorčno mesto za zbiranje informacij izbrali München, kjer so po približno petinšestdesetih urah opazovanja mestnega prometa in prometa na bližnjih obvoznicah (ob tem so opazovali približno 50.000 avtomobilov) ugotovili, da je med vožnjo avtomobila vsak šestnajsti voznik (3161 voznikov in voznic, 6,32 % izmed vseh opazovanih ljudi) v Nemčiji trenutno veliko bolj zainteresiran za interakcijo z mobilnim telefonom kot pa s spremljanjem prometa in dogajanja v svoji okolici, sama uporaba pametnih telefonov pa je odvisna tudi od tega, kje se trenutno vozi opazovani 'smombie' ('zombi' s pametnim telefonom v roki). Največ (11,52 % izmed vseh opazovanih voznikov in voznic) takšnih 'zasvojencev' so našteli pred mestnimi semaforji s prižgano rdečo lučjo, veliko (7,74 %) so jih opazili tudi ob počasni vožnji ob zastojih, bolj zaskrbljujočih je 5,10 odstotka takšnih voznikov ob tekoči vožnji po urbanih sredinah ter 3,83 odstotka takšnih, ki s tem početjem nadaljujejo tudi ob hitrejši vožnji po obvoznicah in avtocestah. Najmanj (3,42 %) takšnih kršiteljev so zaznali ob vožnji po medkrajevnih in lokalnih cestah.

Morda se vam zdi, da zaradi 6,32 odstotka najdenih 'grešnikov in grešnic', ki se med vožnjo enostavno niso sposobni odpovedati 'intimnemu druženju' z njihovimi pametnimi telefoni, ni potrebno vklopiti alarma, vendar se stvari spremenijo, ko v zakup vzamete širšo sliko prometnega dogajanja na območju mesta München, kjer je samo na notranjem mestnem cestnem obroču vsak dan v obtoku približno 160.000 avtomobilov. Posledično lahko govorimo o približno 10.000 takšnih, ki se med vožnjo avtomobila niso sposobni odpovedati interakciji z njihovimi mobilnimi telefoni. Vse to pa ima tudi posledice, ker so Nemci na podlagi uradnih statistik hitro ugotovili, da uporaba pametnih telefonov že vzame veliko več življenj kot pa alkohol, ker je na približno 100.000 prometnih nesreč v obdobju enega leta zaradi uporabe pametnih telefonov in posledične nepozornosti voznikov in voznic na nemških cestah že približno 500 mrtvih in približno 25.000 poškodovanih oseb.

Nemški psihologi so ob tem že razvili nov strokovni izraz za takšno neresno početje. Pravijo mu nenamerna slepota, ker je uporabnik pametnega telefona med vožnjo popolnoma fokusiran na telefonski ekran, morebitnega pojava žoge (po navadi ji sledi tudi otrok …), pešca, kolesarja ali kakšne druge 'ovire' na cesti pa sploh ni več sposoben zaznati, po navadi se to konča s katastrofalnimi posledicami. Posledično ti ljudje na cestah zelo uživajo v 'letu na slepo' (vožnja z avtomobilom v trenutkih, ko se voznik ukvarja s 'pomembnimi stvarmi' kot so: prižiganje cigarete, hranjenje in pitje, nastavitev klimatske naprave, nastavitev primerne glasbe (po možnosti z dodatnim iskanjem primerne zgoščenke ali pa USB ključa), upravljanje vgrajenih zaslonov na dotik ter uporaba pametnega telefona ali prenosnega računalnika, odnosno tablice ...

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov