Avto.info

GTÜ test polnilcev akumulatorjev

Za dober polnilec boste odšteli najmanj 50 evrov

GTÜ test polnilcev akumulatorjev: Za dober polnilec boste odšteli najmanj 50 evrov

GTÜ test polnilcev akumulatorjev

Avtor: Foto: GTÜ
GTÜ test polnilcev akumulatorjev: Za dober polnilec boste odšteli najmanj 50 evrov

Neodvisna nemška strokovna organizacija GTÜ (Gesellschaft für Technische Überwachung mbH), ki deluje predvsem v interesu nemških potrošnikov, je pred kratkim objavila rezultate nedavno opravljenih laboratorijskih testiranj osmih polnilcev avtomobilskih akumulatorjev, ki so trenutno na voljo v nemških trgovinah.

Današnji avtomobilski akumulatorji 'živijo' v povprečju od štiri do šest let, včasih (osebna izkušnja) pa tudi osem let ali več. Ker nas je že zajelo obdobje hladnega vremena, ki po navadi drastično (pozimi je kapaciteta (količina električnega naboja pri določeni napetosti) akumulatorja pri zelo nizkih temperaturah ozračja prepolovljena …) dvigne stopnjo 'umrljivosti' pri avtomobilskih akumulatorjih, je tokratni nemški test izveden ravno v pravem času. Krivdo za odpoved akumulatorja pa ne smemo pripisati samo proizvajalcem akumulatorjev, lahko jo pripišemo tudi nekaterim uporabnikom, ki se pozimi vozijo samo na kratkih relacijah, poleg tega znajo ob tem uporabljati celo vrsto električno podprtih pripomočkov (ogrevanje zadnjega kabinskega stekla, ogrevanje sedežev in volanskega obroča, vklop meglenk …), ki lahko s svojim delovanjem preobremenijo že tako povsem onemogel akumulator. Veliko tegob z izpraznjenimi akumulatorji je možno tudi preprečiti, seveda ob predpostavki, da ste lastnik enega izmed številnih modernih polnilcev akumulatorjev, ki so na voljo na tržišču.

Ob tem se kupec novega polnilca velikokrat znajde v zadregi, ker ob nakupu po navadi nima referenčnih točk (v Sloveniji ni organizacije kot je GTÜ, ki bi bila sposobna izvesti takšen test avtomobilskih polnilcev in akumulatorjev …), vsak trgovec pa 'itak' hvali samo svojo robo. Poleg tega vsak polnilec ni primeren za polnjenje akumulatorja  v vašem vozilu, sploh če ste lastnik avtomobila z vgrajenim start-stop sistemom. V tem primeru potrebujete polnilec za AGM akumulatorje. Tej funkciji je najbolje dorasel zmagovalec tega testa v obliki polnilca CTEK MXS 5.0 (nemška prodajna cena: približno 96 evrov), ki si je kot edini prislužil najboljšo možno oceno „sehr empfehlenswert“ (zelo priporočljivo). Vsi ostali testirani primerki so se na tem področju (primernost za vgradnjo v vozila s start-stop sistemi) obnesli precej slabše, ker so prejeli največ 12 od dvajsetih možnih točk. CTEK MXS 5.0 je tu prejel največje možno število točk. Za Nemce zelo pomembne kriterije najdemo predvsem v kategoriji 'Funktionsumfang' (lastnosti), ki prikazuje sposobnost prepoznavanja in prilagajanja polnilca določenemu tipu akumulatorja, istočasno pa opredeljuje tudi samo kvaliteto izvedenega postopka.

Ob tem mora polnilec poskrbeti za 'nežno' polnjenje akumulatorja do najvišje dovoljene napetosti, ki v nekaterih primerih, ko lahko dober polnilec tudi obnovi poškodovane celice, doseže največ 15,8 volta. Dober polnilec ima še eno lastnost, ker lahko poskrbi, da je akumulator konstantno v vrhunski formi. To doseže s funkcijo regeneriranja, ki jo ponuja samo zmagovalec tega testa. Preostalih 5 testiranih primerkov (GYS Flash 4A, Banner Accucharger 12V/3A, AEG LM 4.0 6/12V, Bosch C3 6/12V in 4Load Charge Box 3.6) jo je tokrat odneslo z oceno „empfehlenswert“ (priporočljivo). V tem primeru gre za polnilce s prodajno ceno v območju od 50 do 100 evrov. Ob ogledu priložene tabele boste lahko hitro ugotovili, da prvi trije omenjeni polnilci (GYS Flash 4A, Banner Accucharger 12V/3A, AEG LM 4.0 6/12V) blestijo tudi v najvažnejši kategoriji ('Funktionsumfang'), ker je izdelek znamke Banner prejel enako dobro oceno kot zmagovalec testa, medtem ko sta Banner Accucharger 12V/3A in AEG LM 4.0 6/12V malenkost slabša (doseženih 40 od možnih 50 točk). Zanimivo je to, da v tej disciplini blestita tudi najslabše ocenjena polnilca (Speeds BL 530 in Einhell BT-BC 4D), ker sta prejela po 40 točk, vendar sta nekako odpovedala na drugih področjih, zato sta na koncu prejela samo oceno „bedingt empfehlenswert“ (pogojno priporočljivo), kar je še vedno bolje kot resnično najslabša možna ocena „nicht empfehlenswert“ (nepriporočljivo) …

CTEK MXS 5.0 ponuja še en 'tehnološki sladkorček', ki mu Nemci pravijo 'Pufferfunktion', ker premore funkcijo, ki ob menjavi akumulatorja ohrani električno napetost v elektronskih vezjih avtomobila, zato ne pride do motenj in potrebnih ponastavitev (digitalne ure, blokade motorjev …) elektronike. Ta funkcija je v današnjih časih čedalje bolj pomembna, ker avtomobili postajajo 'pametni telefoni na kolesih'. Večina testiranih kandidatov je blestela tudi na področju zaščite ob morebitnem kratkem stiku, poleg tega so Nemci prepričani, da so vsi testirani polnilci tudi kvalitetno izdelani. To so demonstrirali tudi s testiranjem 'prostega pada', ki ga je vseh osem polnilcev izvedlo po petkrat, in to z višine 85 centimetrov. Vsi testirani primerki so morali pokazati tudi 'outdoor' kvalitete pri - 20 stopinj Celzija. V tej disciplini je povsem pogorel izdelek znamke Speeds (tip BL 530), ker je prišlo do zloma kontaktov. Do tega ne bi prišlo, če bi proizvajalec v navodila za uporabo zapisal, da ta polnilec v zimskih razmerah pač ni primeren za uporabo izven ogrevanih prostorov.

Na koncu so Nemci zapisali, da bo varčevanje ob nakupu polnilca prineslo določene posledice, zato svetujejo uporabnikom, da naj ob nakupu polnilca raje odvežejo mošnjiček in si privoščijo izdelek za 100 evrov …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov