Avto.info

Nissan RE-LEAF

Energija, ko je potrebna in kjer je potrebna

Nissan RE-LEAF: Energija, ko je potrebna in kjer je potrebna

Nissan RE-LEAF

Avtor: Foto: Nissan
Nissan RE-LEAF: Energija, ko je potrebna in kjer je potrebna Nissan RE-LEAF: Energija, ko je potrebna in kjer je potrebna Nissan RE-LEAF: Energija, ko je potrebna in kjer je potrebna Nissan RE-LEAF: Energija, ko je potrebna in kjer je potrebna

Nissan je razkril koncept povsem električnega vozila za nujno pomoč, ki je zasnovano, da z mobilnim akumulatorjem zagotovi nujno oskrbo z električno energijo po naravnih katastrofah ali v skrajnih vremenskih razmerah. Delujoči prototip, poimenovan RE-LEAF, temelji na osebnemu avtomobilu Nissan LEAF, prvem velikoserijskim električnem avtomobilu na svetu. Poleg sprememb, ki omogočajo vožnjo po z razbitinami posutih cestah, ima RE-LEAF na zunanji strani nameščene vodotesne vtičnice, ki omogočajo priklop in napajanje naprav z električnim tokom napetosti 110-220 V iz vgrajenega visoko zmogljivega litij-ionskega akumulatorja.

RE-LEAF je možno zapeljati v jedrno območje katastrofe, kjer zagotovi popolnoma mobilno oskrbo z električno energijo in tako pripomore k uspešnemu reševanju. Vgrajeni sistem upravljanja z energijo lahko napaja medicinsko, komunikacijsko, svetlobno ali drugo opremo za ohranjanje življenj. Naravne katastrofe so največji vzrok za izpad električne energije. Poročilo Svetovne banke iz leta 2019 (v angleščini) navaja, da so naravni pretresi in podnebne spremembe povzročile 37 odstotkov vseh izpadov električne energije v preučenih državah v Evropi med letoma 2000 in 2017 ter 55 odstotkov izpadov električne energije v ZDA v istem obdobju. Ob katastrofah je oskrba z električno energijo običajno spet vzpostavljena po 24 do 48 urah, kar je odvisno od obsega škode. V tem času se lahko električna vozila uporabi kot mobilni vir električne energije brez izpustov. RE-LEAF je bil ustvarjen, da bi dokazal zmožnosti električnih vozil za pomoč ob katastrofah.

Čeprav gre samo za delujoč študijski prototip, je dejstvo, da tehnologija, ki je lahko uporabljena v dejanskih razmerah, obstaja. Na Japonskem je Nissan uporabljal model LEAF za oskrbo z električno energijo in za prevoze po naravnih nesrečah že od leta 2011. Skozi shemo Nissan Energy Share (v angleščini) električna vozila delujejo kot mobilni hranilniki energije, ki domove in družbo oskrbujejo z električno energijo, s tem pa tvorijo razdeljevalni energetski model, ki ga je možno uporabiti za uravnovešenje ponudbe in povpraševanja po električni energiji. Helen Perry, vodja za električna osebna vozila in infrastrukturo pri Nissan Evropa, je pojasnila: »Skozi program Nissanove inteligentne mobilnosti (Nissan Intelligent Mobility) nenehno raziskujemo načine, na katere lahko električna vozila obogatijo naša življenja, tudi onstran vožnje brez izpustov. Koncepti, kakršen je RE-LEAF, kažejo možnosti uporabe električnih vozil pri pomoči ob katastrofah in dokazujejo, da lahko pametna, čistejša tehnologija pomaga reševati življenja in zagotavljati večjo vzdržljivost v prihodnosti.«

»Električna vozila se kažejo kot ena od tehnologij, ki lahko izboljšajo vzdržljivost v energetskem sektorju. S tisoči električnih vozil, ki bi bila na voljo bodisi za pomoč pri reševanju po katastrofah ali priključena na omrežje po sistemu V2G (Vehicle-to-Grid), ponujajo edinstveno zmožnost delovati kot navidezna elektrarna in s tem vzdrževati dobavo električne energije tudi med večjim izpadom redne oskrbe.«

Prototip RE-LEAF uporablja zmožnost serijskega modela LEAF za dvosmernega pretoka energije, ki je njegova serijsko vgrajena funkcija že od predstavitve leta 2010. To pomeni, da LEAF ni le zmožen električno energijo »vleči« iz omrežja, da z njo polni visoko zmogljiv akumulator, ampak jo lahko tudi »pošilja« nazaj v omrežje s pomočjo sistema V2G (Vehicle-to-Grid) ali neposredno preko elektronskih naprav s pomočjo tehnologije V2X (Vehicle-to-everything). Najnovejša generacija Nissana LEAF e+ s povsem napolnjenim akumulatorjem z zmogljivostjo 62 kilovatnih ur (kWh) lahko zagotovi dovolj električne energije za šestdnevno oskrbo povprečnega gospodinjstva (stran 3). Kot vozilo za pomoč ob katastrofah lahko RE-LEAF z energijo oskrbuje več naprav hkrati.

Nekaj primerov porabe 230-voltnih naprav:
• električno vrtalno kladivo – 24 ur – 36 kWh
• tlačni ventilator – 24 ur – 21,6 kWh
• 10-litrski kotliček za juho – 24 ur – 9,6 kWh
• medicinski ventilator za intenzivno nego – 24 ur – 3 kWh
• žaromet s svetilnimi diodami in močjo 100 W – 24 ur – 2,4 kWh.

Ko je na prizadetem območju spet vzpostavljena redna oskrba z električno energijo, se električno vozilo lahko napolni in zagotovi prevoz brez izpustov – do 385 kilometrov (po WLTP) z enim polnjenjem modela LEAF e+.
 
Nissan RE-LEAF podrobneje RE-LEAF podpira tri »RE-je« iz strategije pripravljenosti na naravne katastrofe: zagotavlja odziv (response), pomaga pri humanitarnem reševanju (recovery) in izboljšuje vzdržljivost (resilience) skupnosti v prihodnje. Za RE-LEAF je izbrana jantarna barva, ki je priklon starogrški besedi za jantar, ḗlektron, ki je etimološki vir danes nepogrešljive besede »elektrika«. Tej barvi je pridružena modra Nissanove inteligentne mobilnosti kot namig na povezljive zmožnosti koncepta. Na streho nameščen drog s svetilnimi diodami ostale udeležence v prometu na bližanje vozila opozarja z utripajočo svetlobo jantarne barve. Da bi RE-LEAF lažje vozil po cestah, na katerih bi lahko bile ovire ali odpadle razbitine, ima odmik od tal povečan za 70 milimetrov na 225 milimetrov ter dodano posebno zaščitno oblogo spodnjega ustroja. Širša koloteka – za 90 mm spredaj in za 130 mm zadaj, posebni oboki blatnikov in zavesice pod njimi ter terenske pnevmatike na 43,18-centimetrskih (17palčnih) dirkaških platiščih prispevajo k povečanju zmožnosti.

Litij-ionski akumulator visoke zmogljivosti in zanesljivosti v modelu LEAF zagotavlja stabilno električno energijo za oskrbo več električnih aparatov, ki so zasnovani za priklop na običajno omrežje. Vgrajen sistem za upravljanje energije lahko poskrbi za izhodno napetost do 230 V. Avtomobil ima tri vtičnice – dve vodotesni v obliki črke C na zunanji strani za enostaven priklop in notranjo domačo vtičnico v prtljažniku. Zadnji sedeži so odstranjeni, pod pa zravnan, da ponuja prostor za bistveno opremo. Posebna pregrada prednja sedeža ločuje od tovornega prostora. Ko RE-LEAF prispe na mesto nesreče, se iz prtljažnika iztegne posebna miza z 81,28centimetrskim (32-palčnim) zaslonom LED in s posebnim napajanjem ter tako ustvari operativno vozlišče za vodenje komunikacij in upravljanje postopkov reševanja. Ko je oskrba z elektriko obnovljena, je LEAF možno ponovno napolniti na enega od treh načinov, tudi preko domače vtičnice, če v bližini ni nobene strukture za polnjenje električnih vozil.

Pridružite se Nissanovemu gibanju »Electrify the World« na družbenih omrežjih Facebook, Twitter in Instagram ter z uporabo #ElectrifyTheWorld.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov