Avto.info

V napetem pričakovanju

Prototip Audi e-tron v Faradayevi kletki

V napetem pričakovanju: Prototip Audi e-tron v Faradayevi kletki

V napetem pričakovanju

Avtor: Foto: Audi

S serijsko različico prototipa Audi e-tron se bo za znamko s štirimi krogi odprlo povsem novo poglavje: podjetje se bo iz klasičnega avtomobilskega proizvajalca preoblikovalo v sistemskega ponudnika za mobilnost, ki bo svojim strankam zagotavljal individualno prilagojene rešitve za polnjenje – tako pri njih doma kot tudi na številnih drugih lokacijah. Serijsko različico prototipa Audi e-tron bo kot prvi avtomobil na trgu mogoče polniti na stebričkih za hitro polnjenje z do 150 kW. Električni SUV bo tako že v pribl. 30 minutah pripravljen na naslednje velike razdalje. Njegova velika litij-ionska baterija skladno z voznim ciklom WLTP omogoča doseg preko 400 km.

Scenarij: ples strele in pulzirajoče prasketanje nad avtomobilsko streho
Faradayeva kletka Siemensovega preizkusnega laboratorija za visoko napetost v tovarni Schaltwerk Berlin meri . V največjem proizvodnem obratu za stikalno tehniko na svetu ekipa električarjev in inženirjev izvaja preizkuse z napetostjo, ki je enaka napetosti ob udaru strele in znaša do 3.000.000 voltov. Leta 1958 zgrajena parabolna hala je v ta namen opremljena z generatorjem.

Polnjenje na poti: z do 150 kW na visokozmogljivih polnilnih postajah
Na stebričkih za hitro polnjenje s sistemom CCS (Combined Charging System), na primer v omrežju ponudnika Ionity, je prototip Audi e-tron pripravljen na naslednje velike razdalje v manj kot pol ure. Osnovo za to predstavlja kompleksni toplotni management litij-ionske baterije. V baterijo, ki je vgrajena v dnu vozila, je sicer mogoče shraniti 95 kWh energije, s čimer je skladno z realnim pogojem prilagojenim preizkusnim postopkom WLTP zagotovljen doseg preko 400 km. SUV je tako povsem prilagojen za vsakodnevno rabo. Konec leta 2018 bo v Evropi že skoraj 200 visokozmogljivih polnilnih postaj (postaje HPC) s po šestimi polnilnimi točkami. Do leta 2020 bo predvidoma na voljo 400 polnilnih lokacij na avtocestah in glavnih prometnih oseh. Razdalja med njimi bo znašala 120 km.

Poleg hitrega polnjenja z enosmernim tokom bo pri električnem športnem terencu na lokacijah izven doma mogoče tudi polnjenje na stebričkih z izmeničnim tokom – serijsko z do 11 kW, opcijsko z 22 kW. Strankam bo tako v Evropi na voljo več kot 65.000 javnih polnilnih točk. Njihovo število se bo v prihodnjih letih še močno povečalo. Pri tem bo z novo, za Audi specifično storitvijo polnjenja podjetje kupcem modela e-tron ob vstopu na trg omogočilo enostavnejši dostop do pribl. 80 odstotkov teh polnilnih postaj. Polnjenje z izmeničnim ali enosmernim tokom, z 11 kW ali 150 kW – za zagon polnjenja bo zadostovala ena sama kartica. Stranka se bo morala le registrirati na portalu myAudi in skleniti individualno pogodbo za polnjenje. Obračun bo potekal avtomatizirano – brez fizičnega plačilnega sredstva. Funkcija Plug & Charge, ki bo predstavljena leta 2019, bo vse skupaj še bolj poenostavila: avtomobili se bo na polnilnem stebričku avtoriziral sam in zagnal postopek polnjenja – kartica ne bo več potrebna.

Načrtovanje daljše poti je možno tako v aplikaciji myAudi kot tudi neposredno v avtomobilu. V obeh primerih se stranki prikaže ustrezna pot s potrebnimi polnilnimi točkami. Navigacija pri tem poleg napolnjenosti baterije upošteva tudi prometno situacijo ter izračuna čas prihoda in potrebni čas polnjenja. V to je po vsej Evropi poleg postaj za polnjenje z enosmernim tokom zajeta tudi večina stebričkov za polnjenje z izmeničnim tokom.

Polnjenje doma: serijsko z 11 kW, po želji z 22 kW
Audi je za polnjenje doma pripravil različne rešitve. Po želji lahko električar, s katerim sodeluje lokalni trgovec z vozili Audi, preveri možnosti za polnjenje v garaži stranke in namesti ustrezno tehnologijo. Serijski, mobilni polnilni sistem je mogoče uporabljati na dva načina: na 230-voltni gospodinjski električni vtičnici s polnilno močjo do 2,3 kW ter na 400-voltni vtičnici za izmenični tok z močjo do 11 kW. Na slednji je baterijo mogoče povsem napolniti v pribl. osmih urah in pol. Z opcijskim polnilnim sistemom connect se polnilna moč podvoji na 22 kW, vendar pa mora biti električni SUV za to opremljen z ustreznim dodatnim polnilnikom.

Skupaj s sistemom za upravljanje energije v gospodinjstvu polnilni sistem connect poleg tega ponuja tudi pametne polnilne funkcije. Med drugim lahko poskrbi, da se prototip Audi e-tron polni z največjo razpoložljivo močjo, ki jo omogočata hišni priključek in avtomobil, in obenem upošteva potrebe drugih porabnikov v gospodinjstvu. Tako ne pride do preobremenitve gospodinjskega priključka. Poleg tega lahko uporabnik določi individualne prioritete, na primer polnjenje v času, ko je cena električne energije nižja. Če je hiša opremljena s fotovoltaičnim sistemom, se baterija lahko prednostno polni z električno energijo iz lastne proizvodnje, pri čemer se upošteva tudi napovedano sončno vreme.

Nadvse preprosto upravljanje kar z domačega kavča omogoča aplikacija myAudi, s katero je mogoče načrtovati, daljinsko upravljati in nadzorovati polnjenje ter vnaprejšnje klimatiziranje električnega športnega terenca. Uporabnik tako lahko med drugim nastavi čas odhoda in s tem zagotovi, da je prototip Audi e-tron ob želenem času napolnjen in/ali njegova notranjost ustrezno ohlajena ali ogreta. Aplikacija poleg tega prikazuje podatke o polnjenju in vožnji.

Nadaljnje informacije o prototipih Audi e-tron lahko najdete tukaj.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov