Avto.info

TOKRAT HEROJSKE VOŽNJE ZJUTRAJ

VOŽNJE ZA ZAPOSLENE V BOLNIŠNICAH IN ZDRAVSTVENIH DOMOVIH

TOKRAT HEROJSKE VOŽNJE ZJUTRAJ : VOŽNJE ZA ZAPOSLENE V BOLNIŠNICAH IN ZDRAVSTVENIH DOMOVIH

TOKRAT HEROJSKE VOŽNJE ZJUTRAJ

Avtor: Foto: VOZIM, zavod za inovativno izobraževanje
Tudi heroji se držijo ukrepov za preprečevanje epidemije!

Tudi heroji se držijo ukrepov za preprečevanje epidemije!

Če ima Batman Robina, imajo naši heroji nepogrešljive domače, ki ne glede na nalogo pomagajo. Brez njihove podpore marsikatero herojsko dejanje ne bi bilo mogoče

Če ima Batman Robina, imajo naši heroji nepogrešljive domače, ki ne glede na nalogo pomagajo. Brez njihove podpore marsikatero herojsko dejanje ne bi bilo mogoče

Heroje tokrat zbudi budilka in ne telefonski klic

Heroje tokrat zbudi budilka in ne telefonski klic

Heroji (še vedno) furajo v pižamah, tokrat zaposlene v bolnišnicah in v domovih za starejše. Smo v časih, ko si zdravstvene ustanove ne morejo privoščiti izostanka svojih delavcev, vendar je zaradi ukinitev javnih prevozov prevoz na delo postal veliko težja naloga.

V Zavodu VOZIM smo se povezali s Slovensko filantropijo, s katero smo sodelovali že v preteklih letih pri projektu ZaVse/4ALL. Ta ob drugi ukinitvi javnega prevoza s pomočjo prostovoljcev ponovno organizira pomoč pri prevozih. Že spomladi so priskočili na pomoč Domu starejših občanov Vič – Rudnik in opravili kar 1124 prevozov zaposlenih. Primož Jamšek, vodja terenskega odziva in vodja programa Dnevnega centra za migrante na Slovenski filantropiji nam pove: »Na Slovenski filantropiji smo prevoze zaposlenih izvajali že v spomladanskem času, takrat samo za Dom starejših občanov Ljubljana Vič-Rudnik. Tokrat so se obrnili na nas še DEOSS Notranje Gorice, DSO Bežigrad in UKC Ljubljana, ki ima največje potrebe po prevozih. V jesenskem času zaprtja javnega prevoza je bilo vključenih 23 prostovoljcev. Logističen zalogaj je velik, saj je potreb po prevozih veliko, urniki zapsolenih se spreminjajo, nekateri tudi zbolijo in tako je pestro usklajevanje potreb po prevozih vsak dan. Glede na izražene potrebe iz vseh zavodov ne uspemo pokriti vseh potreb po prevozih, potrebovali bi še vsaj 10 dodatnih prostovoljcev. V primerjavi s spomladi, je tokrat tudi veliko več medkrajevnih prevozov – od Postojne, Idrije, Velenja, Trbovlja, Litije … Zakaj to sploh počnemo: zavodi so trenutno že v velikih kadrovskih stiskah in izguba zapsolenih zaradi nezmožnosti prihoda na delo bi lahko imela zelo resne posledice v delovanju in skrbi za starejše ter bolnike.«

Če so bili še lansko zimo Heroji prvi, ki so mlade pripeljali na zabavo in zadnji, ki so iz nje odšli, je tokratno malo drugače. »Jutranja budilka je nastvljena že pred 5. uro zjutraj, ko sta zunaj še noč in gosta megla, in če priznam, me vedno skrbi, če sva se s potnikom prav razumela, saj ne želim, da bi zamujali zaradi mene,« pravi Nino Batagelj, eden izmed herojev, ki so priskočili na pomoč. »Šele sedaj sem opazil kakšno nalogo zares opravlja javni prevoz, ne samo mestni, ampak tudi medkrajevni prevoz, saj je veliko prevozov iz Vrhnike, Ivančne Gorice in vseh malih vmesnih krajev,« dodaja Nino. Stik s potnikom se vzpostavi prejšnji večer, ko prostovoljci dobijo spisek potnikov. Poskrbljeno je tudi za vse varnostne epidemiološke preventivne ukrepe – tako prostovoljec kot zaposlen ne smeta kazati nobenih bolezenskih znakov, v vozilu je obvezna uporaba zaščitne maske, uporabi se razkužilo, vozilo se vedno prezrači, potniki pa sedijo na zadnjih sedežih.

»Brez takšnega prevoza bi ostala doma, drugih možnosti prevoza pač nimam. Kot vidite ne stanujem v Ljubljani ali okolici UKC, da bi šla lahko peš ali s kolesom. Želim delati, vem, da me pacienti potrebujejo, in rada imam svojo službo,« med enim izmed prevozov pove potnica in dodaja: »Lepo je, da se še vedno najdejo ljudje, ki so pripravljeni priskočiti na pomoč. Opažam, da smo že čisto vsi siti vseh teh ukrepov in zaradi tega tudi nastrojeni en proti drugemu, ampak moramo zdržati. Moramo se združiti in najti tisto dobro v sočloveku. Ukrepi so z razlogom, da se vse skupaj vrne v normalne tire in bomo spet lahko počeli vse, kar si želimo.«

Nino, ki zjutraj in zvečer s herojsko Toyoto opravi do 300 kilometrov, razmišlja: »Sem eden izmed srečnežev, saj smo na Zavodu VOZIM vse preventivne delavnice in tudi ostalo delo uspešno prenesli na On-Line okolje, tako da dela ne zmanjka. 11 let nazaj so mi zdravstveni delavci rešili življenje, v najtežjih trenutkih bili ob meni in mi nudili podporo ... Lahko rečem, da je zaradi tega zavedanja tista jutranja budilka malo lažja in recimo, da se jim s tem lahko vsaj malo zahvalim ... vsaj nekaj vrnem nazaj družbi.«

Da so tudi invalidi lahko odlični delavci so v Zavodu VOZIM skupaj s Slovensko filantropijo in Združenjem izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije RS ugotavljali v projektu ZaVse/4ALL, ki se zavzema za družbo brez diskriminacije. V projektu so med drugim pripravili priročnik o Spodbujanju zaposlovanja invalidov ter 2 videa, ki pojasnjujeta, kakšne so spodbude za zaposlovanje invalidov ter prilagoditve delovnih mest za invalide in jih najdete tukaj. Včasih je treba zelo malo, pa je invalida mogoče vključiti v delovni proces, hkrati pa mu z malo truda prilagoditi delovno mesto in ga tako prilagoditi njegovim zmožnostim. Tega se v Sloveniji zaveda še vedno premalo delodajalcev, so pa invalidi tisti, ki se želijo, prav tako, kot se zadnje dni Nino, sami vključevati v delovni proces, pa tudi če le kot prostovoljci, ki tistim, ki danes nujno potrebujejo prevoz na delo, tega nudijo.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov