Družba Toyota Motor Europe (TME) bo ustanovila lokalno poslovno enoto Hydrogen Factory Europe. Slednja bo zagotovila usklajen pristop h komercializaciji vodikove tehnologije in sistemov, ki bo zajemal vse od razvoja in proizvodnje do prodaje in poprodajnih storitev. Hydrogen Factory bo odgovorna za proizvodnjo naraščajočega števila sistemov gorivnih celic in podporo vse večjemu številu komercialnih partnerstev v skladu s strategijo družbe, da do leta 2040 v Evropi doseže ogljično nevtralnost, kar je v primerjavi s Toyotinim globalnim ciljem kar deset let prej.
Toyota pričakuje, da bo zaradi večanja potreb po različnih oblikah mobilnosti in proizvodnjo električne energije Evropa do leta 2030 postala eden največjih svetovnih trgov za vodikove gorivne celice. Rast in razvoj trga spodbujajo vse večje naložbe in regulativni ukrepi, ki vključujejo 45 milijard evrov naložb v sklopu zelenega dogovora Evropske komisije do leta 2027 ter 284 milijonov evrov s strani sklada EU za prometno infrastrukturo za postavitev vodikovih polnilnih postaj, kar predstavlja približno tretjino njihovega proračuna.
Nedavno potrjena direktiva o obnovljivih virih energije (REDIII) zahteva, da mora do leta 2030 42 % vodika, uporabljenega v evropski industriji, izvirati iz trajnostnih virov. Z načrti za gradnjo vodikovih polnilnih postaj na vsakih 200 kilometrov vzdolž vseevropskega prometnega omrežja TEN-T se Evropa postavlja v središče vodikove tehnologije. Thiebault Paquet, podpredsednik TME in vodja oddelka za gorivne celice, je dejal: »Jasno je, da Evropa dolgoročno zaupa v vodik, prav tako kot mi. Še naprej bomo razvijali osebna vozila na gorivne celice in druga lahka vozila, hkrati pa smo se osredotočili tudi na težka vozila, da bi podprli širitev vodikove infrastrukture. S testiranjem v lastni mreži in s partnerji, ki imajo enak pristop, se želimo še naprej razvijati in učiti.«
Vse večja ponudba vozil za mobilnost
Toyota je leta 2015 predstavila prvo masovno proizvedeno limuzino na vodikove gorivne celice Mirai. Druga generacija tehnologije gorivnih celic je bila prvič predstavljena v naslednji generaciji modela Mirai v letu 2020, v začetku letošnjega leta pa je bila na Japonskem predstavljena še v povsem novem modelu Toyota Crown, s čimer je družba ponovno potrdila svojo zavezanost osebnim vozilom na vodikov pogon.
Električno osebno vozilo na gorivne celice poleg prednosti daljšega dometa in hitrega polnjenja zagotavlja tudi alternativo brez emisij, kadar polnjenje električnih vozil ni mogoče. Na podlagi te predpostavke Toyota še naprej krepi svoje raziskave na področju lahkih vozil FCEV. V začetku leta je svoj debi doživel tudi prvi prototipni poltovornjak Hilux FCEV na vodikov pogon. Prototip, ki ga je izdelal konzorcij pod vodstvom Toyote v Združenem kraljestvu, prikazuje, kako bi lahko gorivne celice vgradili v poltovornjake, kjer sta potrebna večji koristni tovor in vlečna zmogljivost.
Tudi Toyota že nekaj let uspešno vključuje svoje tehnologije gorivnih celic na področje težkih in drugih vozil, pred kratkim pa je s tovornjaki na vodik francoskega proizvajalca Hyliko in nizozemskega podjetja VDL Groep vstopila na strateški trg tovornjakov v Evropi. Toyota bo tovornjake VDL na vodikov pogon uporabljala za razogljičenje lastnih logističnih dejavnosti. Družba ravno tako utrjuje in povečuje nabor partnerstev z norveškim podjetjem Corvus za razvoj pomorskih aplikacij za ladje in plovila. Nenazadnje pa bo francosko podjetje GCK, ki se ukvarja s čisto mobilnostjo, uporabilo Toyotine module gorivnih celic za predelavo dizelskih avtobusov v vodikova vozila brez emisij.
Naslednja generacija
Toyota na podlagi svojih bogatih izkušenj razvija naslednjo generacijo tehnologije vodikovih gorivnih celic, ki naj bi z daljšo življenjsko dobo in nižjimi stroški postala vodilna na področju zmogljivost v tej branži. Nova tehnologija gorivnih celic, ki bo predvidoma debitirala leta 2026, bo imela manj celic, vendar bo zagotavljala večjo gostoto moči. Nov sistem gorivnih celic naj bi domet povečal za kar 20 %, tako tehnični napredek kot povečan obseg proizvodnje pa naj bi pripomogla k
zmanjšanju stroškov za več kot tretjino. Nadaljnje raziskave preučujejo tudi možnosti širitve skladov gorivnih celic z različno močjo in zasnovo posod za gorivo kompleksnih oblik, ki so združljive z vozili različnih velikosti.