Avto.info

BMW 740d xDrive

Kralj udobja in avtocest

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest BMW 740d xDrive: Kralj udobja in avtocest

Kako prenoviti premijskega zastavonošo, kot je BMW serije 7? Glede tehnike je odgovor popolnoma preprost. Nameniš mu čisto vse najnovejše zamisli, ki jih hiša premore. Pri tako pomembnem in uglednem avtomobilu je precej bolj občutljiva stilska prenova. To namreč ni le avtomobil, temveč je statusni simbol, s katerim lastniki svetu nekaj sporočajo. Jasno je, da sporočajo, da imajo kar precej pod palcem. Bistvenega pomena pa je, v kakšen slogu to počnejo. 

Menimo, da so bili Bavarci z osvežitvijo sedmice ravno prav drzni, saj jo ji namenili eno zelo opazno spremembo. Seveda govorimo o novi maski, ki je bila na fotografijah videti tako velika, da je na spletu sprožila kar nekaj duhovitih šal. Toda ko avtomobil vidimo v živo, takoj ugotovimo, da so se v Münchnu njegove prenove lotili skrajno resno in premišljeno. Največji ledvički, ki smo ju videli do zdaj, prestižni limuzini namreč odlično pristajata. Menimo, da nista pretirani, temveč le odločno predstavljata ta avtomobil in še bolj jasno sporočata, kdo je šef avtoceste. Ob pogledu v vzvratno ogledalo bodo vsi takoj vedeli, da se je za njimi pripeljala sedmica, ki želi prosto pot in zato ne potrebuje vulgarnega »blendanja«. Malce bolj diskretno pa so prenovili zadek in luči povezali z osvetljeno letvico.

Kratka sedmica je udobna, luksuzna, hitra in celo varčna, ne pa tudi prostorna. Za prostornost, ki jo pričakujemo od prave limuzine, je treba izbrati daljšo različico L.

Manj očitne so novosti v notranjosti. Največja funkcionalna novost so digitalni merilniki oziroma barvni zaslon, na katerem se merilniki narišejo v slogu najnovejših hišnih modelov. Tu je, seveda, tudi nov operacijski sistem 7.0, ki z 31,2-centimetrskim (12,3-palčnim) zaslonom za instrumentno ploščo in s 26-centimetrskim (10,25-palčnim) osrednjim zaslonom tvori BMW live cockpit professional in omogoča številne nastavitve prikazov po želji uporabnika. Na voljo je tudi pametni osebni asistent, ki z govornimi ukazi (žal ne v slovenščini) pomaga pri iskanju želenega cilja, postreže s podatki o vremenu in zna odgovoriti na najrazličnejša vprašanja, tudi na to, kako zakleniti zadnja vrata, da jih otroci ne bodo mogli odpreti z notranje strani. Ter še mnogo, mnogo drugega. Kar pripravno, ni kaj!

Kaj pa udobje? Vse različice so serijsko opremljene s prilagodljivim zračnim vzmetenjem. To pomeni, da se v avtomobilu v osnovnem udobnem načinu peljemo kot na oblaku. Zato, da lahko pozabimo, kaj se dogaja zunaj, skrbi vrhunska zatesnitev kabine. Ob tem je tu še športni način, pri katerem vzmetenje in volan občutno otrdita in s tem zagotovita bolj neposreden občutek o dogajanju pod kolesi. In čeprav je bil testni avto zaradi športnega paketa M sport nekoliko dinamično naravnan, smo se mi pretežno vozili v udobnem načinu, ki mu je najbolj pisan na kožo.

Čeprav menimo, da se športnim in luksuznim avtomobilom najbolj podajo bencinski motorji, na prvi vožnji s prenovljeno sedmico pa nas je navdušil nov priključno hibridni pogonski sklop, moramo priznati, da ji zelo pristaja tudi trilitrski dizelski šestvaljnik. Ta pri modelu 740d xDrive z dvema turbinama razvije 235 kilovatov (320 KM) in spoštovanja vrednih 680 Nm navora. Uglajen in zmogljiv stroj skoraj dve toni težko limuzino požene do stotice v 5,4 sekunde in jo brez napora pripelje do elektronsko omejene končne hitrosti 250 kilometrov na uro. Moč se prek odlične osemstopenjske avtomatike prenaša na vsa štiri kolesa in s tem zagotavlja učinkovita speljevanja in zanesljivost v vseh razmerah. Ob tem prepriča tudi z gospodarnostjo. V varčnem načinu ecopro smo brez težav dosegali porabo pod osem litrov, povprečnih 8,8 litra na 100 kilometrov pa je prav tako več kot zadovoljiv rezultat.

Cena dodatne opreme brez težav preseže vrednost enosobnega stanovanja v Mariboru, Celju in vseh manjših slovenskih krajih.

Sedmica je že v osnovi zelo udobna, paket first class upgrade, za katerega je treba odšteti nekaj več kot 10 tisoč evrov, pa prinaša pravo razkošje, ki med drugim vključuje ekskluzivno usnjeno oblazinjenje, sprednja sedeža z ogrevanjem, aktivnim prezračevanjem in masažno funkcijo, komfortna, električno nastavljiva in ogrevana zadnja sedeža, električno pomične senčnike na zadnjih stranskih steklih, udobno zapiranje vrat (soft close) in še bi lahko naštevali. Edino, česar pri osnovni sedmici ni mogoče kupiti, je prostor. Tega je v drugi vrsti, zlasti za noge, presenetljivo malo. Za razkošje prostora je tako treba izbrati daljšo izvedbo z oznako L, za katero vam vzamejo dodatnih 4.200 evrov. A že pri »ta kratki« je cena poglavje zase. Z omenjenim razkošjem prvega razreda, športnim paketom M, ki stane 7.537 evrov, asistentom za polsamodejno vožnjo, za katerega je treba odšteti dobra dva tisočaka, paketom inovacij, za katerega zahtevajo slabih šest tisoč evrov, in tako naprej, je končna cena testnega avtomobila dosegla skoraj 165 tisočakov in s tem potrdila, da šef avtoceste ni za vsakega, temveč le za peščico.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov