Avto.info

BMW iX xDrive50 sport

Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden

Besede iz naslova vam nekaj pomenijo le, če ste kdaj gledali Zvezdne steze, a tukaj niti malo niso povezane z vesoljem, temveč z nadvse zanimivim dogajanjem na Zemlji. Trenutno dobo obujene elektrifikacije avtomobilov lahko enačimo s koncem 19. stoletja, ko je nešteto proizvajalcev iskalo recept za izkoristek nedvomno velikanskega potenciala avtomobilnosti. Kot opozorilo vsem, ki imajo podobne ideje danes, je BMW v modelu iX teatralno prikazal ogromno tistega, s čimer se bodo morali majhni in veliki tekmeci spopadati v prihodnosti. Čeprav gre za zelo resničen in brezhibno delujoč avtomobil, bi lahko cestnemu SUV velikanu rekli eksperimentalen. To je jasno že pri obliki, ki svet deli na dva izrazita pola – tiste, ki se jim zdi katastrofalna, in tiste, ki jih ne moti preveč. V vsakem primeru drži, da iX težko ostane neopažen, pa tudi zamešati za katerega izmed drugih modelov znamke ga je nemogoče. Za večino drugih modelov tega ne moremo trditi …

Brez dvoma so oblikovalci za iX nalašč uporabili pristop estetike grdega, saj so mu s tem zagotovili veliko več pozornosti.

BMW iX pri obliki morda pade na izpitu za ljubezen na prvi pogled, a na najboljšo oceno cilja s praktičnostjo. Kar tri metre meri v medosju, zunanjost pa le malenkost manj kot pet metrov, kar se v notranjosti odraža z izjemno prostornostjo. Prav nenavadno je v takšni kabini videti značilno bavarsko značko, saj gre proti vsemu, kar poznamo pri njih. Sprednja sedeža nista športna, ampak prava udobna fotelja, volanski obroč je šesterokotne oblike, linije so čiste in minimalistične. Tudi zadnja klop je razkošna, brez sredinskega tunela je udobna celo za sedečega na sredini, medtem ko imata stranska sedeža polkrožno zapeljan zaključek, ki je namenjen udobnemu sedenju in klepetanju v rahlo obrnjenem položaju proti sopotnikom. Še najbližje »običajnim« modelom te znamke je vmesnik za upravljanje z infotainmentom. Vrtljiv gumb je sicer kristalen, a funkcionalno takšen, kot ga poznamo. Okoli njega je nekaj najpomembnejših bližnjic, a ne na posameznih gumbih, temveč so vdelane v leseno površino. Armatura je tako oblikovno kot funkcijsko popolnoma prečiščena, vse se dogaja na podolgovatem sklopu dveh zaslonov z najnovejšo programsko opremo iDrive osme generacije. Ta je že v osnovi pregledna in bliskovito odzivna ter omogoča nastavitve po lastnem okusu.

81.800 evrov stane vstopna različica xDrive40, kar jo cenovno skorajda izenačuje s podobno zmogljivimi različicami X5.

V vožnji se iX izkaže kot izjemno tih avtomobil, če odštejemo umetno zvočno spremljavo, ki se jo na srečo da izklopiti. Kot pri vseh električarjih je tudi tu toliko bolj opazen hrup ostalih dejavnikov, ki jih brnenje motorja sicer preglasi, a je zvočna izolacija zares temeljita in učinkovita. Čeprav je z maso več kot dve toni in pol le 200–300 kilogramov težji od modela X5, je občutek v vožnji vseeno popolnoma drugačen. Velika masa baterije s kapaciteto kar 111,5 kWh (neto 105,2 kWh) je približno 600-kilogramsko breme, ki so ga morali omiliti z aluminijasto šasijo »spaceframe« (posodil jo je Rolls-Royce) in karoserijo iz ogljikovih vlaken. Na srečo so baterije zaradi težišča pospravljene v dno, inženirji pa so uporabili svoje bogato znanje, da se iX kljub izrazito udobju podrejeni nastavitvi lahko solidno pelje tudi po ovinkasti cesti. Čisto druga pesem je vožnja po ravnem, ko zarohnita, pardon, zašumita elektromotorja s skupno močjo 385 kW (523 KM) in grabijo vsa štiri kolesa naenkrat. Pospeški so za tako veliko gmoto zares odlični, do stotice gre v le 4,6 sekunde, pritisk na stopalko pa vselej pospremi sunek, naj bo to pri 50 ali 150 km/h. Elektronika v imenu varčevanja z energijo največjo hitrost omejuje na 200. Če je vožnje po avtocesti res veliko, z enim polnjenjem baterije ne doseže niti 400 kilometrov, sicer pa je realen doseg bližji 450 kilometrom. Uradnih 626 z enim polnjenjem (11 kW na AC in kar 195 kW na DC) je, seveda, bolj kot ne pravljičnih.

Neresnična se zdi tudi celotna izkušnja s tem avtomobilom. Kot privid nečesa, kar je težko dojeti, da sploh obstaja. Razlog za to je v tem, da je iX v resnici nekakšen raziskovalni laboratorij na kolesih z namenom iskanja rešitev avtomobilskega jutri. Če vprašate nas, ni slabo biti njegov poskusni zajček!

BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden
BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden
BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden
BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden
BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden
BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden
BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden
BMW iX xDrive50 sport: Pogumno gre tja, kamor ni šel še nobeden
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov