Avto.info

Zveza SVS in Društvo Adria Classic Koper

»Avtomobili naše in vaše mladosti – od strasti do naložbe«

Zveza SVS in Društvo Adria Classic Koper : »Avtomobili naše in vaše mladosti – od strasti do naložbe«

Zveza SVS in Društvo Adria Classic Koper

Avtor: Foto: Zveza SVS
Zveza SVS in Društvo Adria Classic Koper : »Avtomobili naše in vaše mladosti – od strasti do naložbe« Zveza SVS in Društvo Adria Classic Koper : »Avtomobili naše in vaše mladosti – od strasti do naložbe« Zveza SVS in Društvo Adria Classic Koper : »Avtomobili naše in vaše mladosti – od strasti do naložbe« Zveza SVS in Društvo Adria Classic Koper : »Avtomobili naše in vaše mladosti – od strasti do naložbe«

»Pozabite na vrednostne papirje, zlato, diamante, obveznice, valutne stavnice in temu podobne naložbene špekulacije. Obetavne in morda res zelo varne donose prinašajo klasični avtomobili prestižnih znamk. Njihov potencial naj bi bil še vedno izjemen, čeprav so nekateri zabeležili v zadnjem desetletju enormno rast vrednosti, ki ji ni sledil skoraj noben borzni indeks. Nekoč so bili nekateri med njimi celo črni rački avtomobilske industrije, danes so beli labodi, ki bi jih rad imel v garaži ali finančnem portfelju marsikdo.«

S temi uvodnimi besedami pospremi avtor Bruno Kuzmin svojo knjigo o starodobnikih, njihovem zbiranju in naložbenem potencialu, ki ga prinašajo klasični avtomobili nekdanjih časov. Knjiga prinaša na 160 straneh v pokončnem A4 formatu opise 65 starodobnikov. Avtor opisuje posamezen model vozila od njegovega rojstva, razvoja različnih izvedb, posebnih serij, do zatona. Pri tem uporablja igrive primerjave s konkurenco in povezave z osebnostmi nekdanjih časov. Istočasno objektivno in tehnično strokovno opiše karakteristike avtomobila in morebitni potencial za naložbo. Na koncu članka je naveden povzetek tehničnih podatkov o eni izmed različic avtomobilov, kar je dobra osnova Tehničnim komisarjem SVS, ko ocenjujejo takšno vozilo. Izbira bolj »ljudskih« modelov, kot so Fičko, Spaček in recimo Fiat 126, nas vrača v čas realnih možnosti, ki jih je imel srednje stoječi državljan v nekdanji skupni državi. Po drugi strani nas predstavitev še precej »rosno« mladega BMW M3, Ferrarija 348 in recimo Lancie Delte Integrale popelje v svet sanj in razmišljanja o potezah, kako bi uspeli priti do tovrstnih vozil. Glavnina besedil, ki jih je avtor za knjižno publikacijo posodobil, izvira iz njegovih objav v časopisih Delo in Slovenske novice, ki sta omogočila njihovo delno reprodukcijo. Knjiga je natisnjena v 2600 izvodih, ki so bili brezplačno razdeljeni med člane Zveza SVS. Knjige ni možno kupiti!

Predsednik Zveze SVS, Leon Vrtovec je ob tem poudaril: »Glavno poslanstvo Zveze slovenskih društev ljubiteljev starodobnih vozil, krajše Zveze SVS, predstavlja ohranjanje tehnične dediščine starodobnih vozil s pomočjo izdaje  izkaznic Zveze SVS o starodobnem vozilu in Potrdila Zveze SVS o mladodobnem vozilu. Poleg tega je Zveza SVS nacionalni predstavnik mednarodne krovne organizacije FIVA v Sloveniji, zato je preko nje mogoče pridobiti izkaznice FIVA Identity Card za starodobna vozila in FIVA Youngtimer Ragistration Card za mladodobna vozila. Ohranitev starodobnih vozil na vsakdanjih cestah, kljub formalnim potrdilom, ni moč doseči brez prenosa znanja in izkušenj starejše generacije ljubiteljev na mlajše navdušence. Knjiga »Avtomobili naše in vaše mladosti – od strasti do naložbe« želi s svojo široko paleto predstavljenih modelov zbližati obe skupini. Z odličnimi tehničnimi opisi modelov, ki so začinjeni s prefinjenim stilom avtorja, knjiga zelo prikladno obuja čas, v katerim so bila vozila namenjena redni rabi. Knjiga predstavlja hkrati odlično vstopno vodilo za pridobivanje začetnih informacij, iz katerih lahko gradimo nadaljnje znanje in pridobivamo informacije pri morebitnem nakupu starodobnega vozila.

Nekdanji predsednik Zveze SVS mag. Janko Uratnik je dodal: »Zveza slovenskih društev ljubiteljev starodobnih vozil si že vse od svoje ustanovitve dne 19.09.1997 prizadeva za uresničevanje svojih ciljev, med katerimi je na visokem mestu stalno strokovno izobraževanje svojih članov v 46 društvih širom Slovenije. Zveza SVS v ta namen organizira redna tematska predavanja, strokovne izlete po domovini in tujini, obiske muzejev in razstav, občasno pa se loti bolj zahtevnih projektov, kot je izdaja pričujoče knjige.«

O avtorju: Bruno Kuzmin (1972) je diplomiran strojnik s področja letalstva, ki ga je življenjska pot zanesla že kot študenta v novinarske vode. Kot svobodni novinar je več kot 25 let pisal o avtomobilih za osrednja slovenska časopisa Delo in Slovenske novice. Pričujoča knjiga predstavlja njegov preplet izkušenj in doživetji s področja testiranja novih avtomobilov ter njegove strasti do starodobnikov, ki jih je z navdušenjem nekaj obnovil in o njih tudi precej let pisal. Po tej plati je šlo v veliki meri za zapise o avtomobilih, o katerih smo sanjali kot mladostniki, lepili njihove plakate po stenah in o njih navdušeno brali zapise v domačem ter tujem tisku.

Nekaj citatov iz knjige: Med najbolj vroče štejejo že lep čas Ferrariji iz vseh časovnih obdobji, vključno s tistimi iz osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Z njimi nisi nikoli prišel zelo daleč, čeprav je bilo vzdrževanje drago kot žafran v času Krištofa Kolumba. Pred manj kot dvema desetletjem so le redki verjeli, da bo njihova vrednost poletela v nebo. Nekateri se še vedno spominjamo časov, ko si lahko kupil slovito Testarosso, brez katere si ob njenem rojstvu ni bilo mogoče predstavljati uspešnega borznika z Wall Streeta ali italijanskega industrialca, za 30 tisoč evrov. Danes je drugačne. Za spodobno Testarosso moraš odšteti vsaj 100 tisočakov.

Tovrstnih zgodb je veliko, le izbrati je treba pravilno. Nekateri starodobniki se z leti neusmiljeno dražijo, nekaterih so kljub originalnemu stanju in izvrstni ohranjenosti vredni prav toliko, kot zanje odštejejo na lokalni deponiji. Pri naložbenem nakupu si velja zato vzeti čas tako pri izbiri modela, kjer si lahko pomagamo z indeksi donosnosti, kot iskanju ustreznega primerka.

To je bil hudičevo glasen avto. Vse je grmelo, od motorja do grobega 4-stopenjskega menjalnika pa do koles in karoserijskega ječanja, ki je privrelo na plan med drsečim preganjanjem čez ovinke. Nič manj bučna ni bila aerodinamična zasnova s skoraj navpičnim vetrobranskim steklom in izrazito škatlastim gobcem. Da je šlo za surovo moški avtomobil, je dokazoval med mestnimi manevri volan brez servo podpore. Bil je trd kot kamen. Kdor ni imel »konjskih« bicepsov, ni vozil 2002 Turbo! Nič bolj lahkoten, kaj šele damski je bil pomik pedala sklopke.

Športnik, ki je dobil ime po enem izmed najbolj borbenih, pametnih in silovitih španskih bikov, je položil temeljni kamen vseh bodočih hišnih avtomobilov, čeprav je bil Ferruccio Lamborghini načelni pristaš grand turismo izdelkov, ne pa radikalnih športnikov s prizvokom F1.

Na povezavi si lahko ogledate predstavitev publikacije ob 25. letnici društva Adria Classic Koper.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov