Avto.info

Maserati 8CTF 'Boyle Special'

Dvakratni zmagovalec Indianapolisa

Maserati 8CTF 'Boyle Special': Dvakratni zmagovalec Indianapolisa

Maserati 8CTF 'Boyle Special'

Avtor: Foto: Maserati & John Lamm
Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa Maserati 8CTF  Boyle Special : Dvakratni zmagovalec Indianapolisa

V teh dneh je minilo že 80 let od prve senzacionalne zmage dirkalnika znamke Maserati na ovalni stezi dirkališča Indianapolis, ker se je 30. maja leta 1939 odvila legendarna vztrajnostna dirka Indianapolis 500, kjer je znamka Maserati z modelom 8CTF slavila dvakrat (1939 & 1940).

Maseratijeva ameriška dirkalna avantura se je pričela pisati na začetku tridesetih let prejšnjega stoletja, predvsem zaradi želja tedanjih ameriških organizatorjev avtomobilskih dirk in tedanjih kupcev dirkalnikov iz ZDA, ker so opazili uspeh te avtomobilske znamke na nekaterih tedanjih evropskih dirkalnih stezah. Pravi zagon za sodelovanje so Italijani dobili šele leta 1937, ko je znamko Maserati prevzela Skupina Orsi, posledično so bratje Maserati takrat prejeli tudi dobro odmerjeno 'finančno injekcijo' za razvoj novih in še bolj kompetentnih dirkalnikov. Za nastanek maseratija 8CTF so zaslužna predvsem nova pravila igre leta 1904 ustanovljene krovne avtomobilske organizacije (FIA - Fédération Internationale de l'Automobile), ki je leta 1938 ob povezavi z maso avtomobila omejila delovno prostornino pogonskih motorjev v tedanjih 'Grand Prix' dirkalnikih, v primeru prisilno polnjenih motorjev je bila delovna prostornina omejena na 3 litre.

Tako je Ernesto Maserati leta 1938 razvil povsem nov dirkalnik (masa avtomobila: 780 kg), ki v konstrukcijskem pogledu ni odstopal od takrat uveljavljenih smernic (nosilna jeklena 'ladder frame' šasija in nanjo poveznjena jeklena karoserija …). Za samodejno premikanje tega avtomobila so Italijani razvili 8-valjni prisilno polnjeni (dva mehanska kompresorja) vrstni bencinski motor (2 odmični gredi, 16 ventilov) s tremi litri delovne prostornine (kompresija: 6.5:1), ki je na začetku (leta 1938) lahko mobiliziral 350 KM (261 kW), leta 1939 so Italijani povečali moč na 365 KM (272 kW). Ta motor so spojili s 4-stopenjskim ročnim menjalnikom. Tako motoriziran maserati je lahko dosegel največjo hitrost 290 km/h. Zmagoviti maserati 8CTF 'Testa Fissa' se je na dirki Indianapolis 500 pojavil že leta 1938, vendar je takrat osvojil samo drugo mesto v skupni razvrstitvi.

Za premik v smeri absolutne zmage na dirki v letu 1939 je poskrbel tedaj 27-letni Irec Michael Joseph 'Mike' Boyle, lastnik dirkalnega moštva Boyle Racing Headquarters iz Chicaga, ki je na začetku leta 1939 obiskal Bologno in osebno prevzel posebej zanj izdelani maserati 8CTF, ki je v ZDA prejel nekaj manjših modifikacij (namestitev večjih (premer) koles in pnevmatik znamke Firestone, istočasno so ga obarvali v značilne barve moštva Boyle Racing Headquarters …) in si tako prislužil legendarno oznako 'Boyle Special'. Kot voznik je bil izbran Warren Wilbur Shaw, še danes eden izmed petih najbolj uspešnih voznikov na dirki Indianapolis 500, ker je na tem dirkališču v letih 1937, 1939 in 1940 osvojil tri zmage (zadnji dve zmagi je dosegel za volanom maseratija 8CTF 'Boyle Special') in na skupno trinajstih nastopih osvojil še 3 druga mesta (1933, 1935 in 1938) v skupni razvrstitvi.

Na dirki v letu 1939 Warren Wilbur Shaw ni imel dostojnih tekmecev, ker je vodil od začetka do konca dirke in po 4 urah in dvajsetih minutah vožnje slavil kot zmagovalec (povprečna hitrost: 185 km/h), čeprav je na začetku (ob kvalifikacijah za štartna mesta) kazalo drugače, ker je dosegel šele tretjo največjo hitrost (207,7 km/h). S to pomembno in zelo prestižno zmago je znamka Maserati prekinila tedanjo dominanco severnoameriških avtomobilskih znamk, ker so bili Italijani po letu 1919, ko je na tem dirkališču slavila znamka Peugeot, prva zmagovalna evropska znamka. Uspešna tekmovalna kariera modela 8CTF se je zaključila šele leta 1950, zmagovalca Indianapolisa 500 v letih 1939 in 1940 pa lahko v današnjih dneh občudujete v muzeju slavnih (Indianapolis Speedway Museum) na območju dirkališča Indianapolis, istočasno je maserati 8CTF 'Boyle Special' prvi evropski avtomobil, ki si je zaslužil svoje mesto v analih največje in najpomembnejše ameriške knjižnice ('US Library of Congress') in omembo v organizacijah NHVR (National Historic Vehicle Register) in HAER (Historic American Engineering Record).

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov