Avto.info

Lamborghini LM 003 borneo

Prototipni 'urus' iz leta 1997

Lamborghini LM003 Borneo (1997)

Lamborghini LM003 Borneo (1997)

Avtor: Foto: Lamborghini
Lamborghini LM 003 borneo: Prototipni  urus  iz leta 1997 Lamborghini LM 003 borneo: Prototipni  urus  iz leta 1997 Lamborghini Cheetah (1977)

Lamborghini Cheetah (1977)

Lamborghini LM 001 (1981)

Lamborghini LM 001 (1981)

Lamborghini LMA 002 (1982)

Lamborghini LMA 002 (1982)

Lamborghini LM 004 (1984)

Lamborghini LM 004 (1984)

Serijski Lamborghini LM 002 (1986-1992)

Serijski Lamborghini LM 002 (1986-1992)

Lamborghini LM 003 borneo: Prototipni  urus  iz leta 1997 Chrysler Lamborghini Portofino Concept (1987)

Chrysler Lamborghini Portofino Concept (1987)

Lamborghini LM 003 borneo: Prototipni  urus  iz leta 1997

Zgodovino znamke Lamborghini zaznamuje veliko veličastnih serijskih modelov in prototipov, žal pa tudi veliko menjav lastništva, preden je ta avtomobilska znamka dokončno pristala v objemu koncerna Volkswagen. Iz tega nemirnega obdobja, ko so se lastniki menjavali kot na tekočem traku, je tudi nesrečni SUV prototip borneo.

Zgodovina izdelave terenskih vozil pri znamki Lamborghini je tesno povezana z ZDA, ker so ameriški vojaški analitiki v zgodnjih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja ugotovili, da njihov vojaški vozni park ne ustreza najbolje njihovim transportnim potrebam, ker so za rešitev teh vprašanj pogosto uporabljali predvsem vojaške različice civilnih terenskih in gospodarskih vozil. Zato so kasneje izvedli javni razpis, kjer so iskali tudi naslednike tedanjih vojaških lahkih transportnih vozil. Leta 1977 so svojo priložnost za polnjenje mošnjička 'zavohali' tudi pri znamki Lamborghini in predstavnikom ameriške armade predstavili legendarni prototipni model cheetah, ki ga je spremljala tudi odmevna afera glede kopiranja oblike, ker je šlo v bistvu le za kopijo prototipnega terenskega avtomobila, ki so ga predstavili pri podjetju FMC in je nosil oznako XR 311. Za dokončno obliko italijanskega lahkega vojaškega terenskega vozila pa so poskrbeli pri podjetju Mobility Technology International (oblikoval ga je Rodney Pharis).

Takrat je armada ZDA izvedla testiranja s tem neobičajnim predstavnikom podjetja Lamborghini in kmalu ugotovila, da njegove cestne in terenske vozne lastnosti niso dovolj prepričljive, poleg tega je vgrajeni bencinski pogonski sklop (Chrysler 5,9 litra V8 - 183 KM/135 kW) pokazal očitne znake podhranjenosti, ker je moral premikati 'zavaljeno vozilo' z maso 2040 kilogramov, čeprav ga je krasila lahka 'targa' karoserija iz poliestra in steklenih vlaken ter pokrivalo iz platna. Ameriški vojaški testni vozniki so dobljeni italijanski prototip gnali do onemoglosti in ga na koncu uničili. Italijani in podjetje MTI niso nikoli prejeli posmrtnih ostankov avtomobila, ki so ga Italijani leta 1978 ponujali kupcem za 25.000 ameriških dolarjev. Propad tega posla je kriv tudi za nastanek tedanje finančne krize pri znamki Lamborghini, ki je privedla do kasnejše menjave lastništva in tudi do odpovedi že sklenjenega posla z BMW-jem glede serijske izdelave legendarnega modela M1.

Novi lastniki (bratje Mimran) znamke Lamborghini so na začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja najprej poskrbeli za homologacijo modela countach v ZDA, istočasno so poskrbeli za začetek proizvodnje civilne različice modela cheetah, ki so ga ob tem preimenovali v LM 001 (Lamborghini Militaria 001). Ob tej priložnosti so poskrbeli tudi za menjavo vgrajenega pogonskega sklopa, ki so ga nadomestili s podobno močnim pogonskim sklopom znamke AMC. LM 001 se ponaša s pogonskim sklopom, ki je vgrajen v zadku. Vendar se je tudi v tem primeru izkazalo, da skoraj 200 razpoložljivih 'konj' ni dovolj za premikanje 'zavaljene 2-tonske krave', ki jo 'poznavalci' v današnjih časih opisujejo kot športnika. Za preboj na sceni je poskrbel šele serijski model LM 002 'Anteriore' (spredaj) iz leta 1986 z vgrajenim hišnim bencinskim V12 motorjem iz modela countach LP 500S. Vendar tudi ta serijski model, ki so ga kupcem ponujali 6 let, ni pritegnil veliko kupcev.

Leta 1987 smo bili priča novi menjavi lastništva, ker so nadzor nad znamko Lamborghini prevzeli Američani (koncern Chrysler). V tem obdobju je nastalo tudi nekaj zanimivih Lamborghinijevih prototipov (enoprostorec z vgrajenim V12 motorjem, več prototipnih kupejev, klasična limuzina s štirimi dvižnimi vrati, motorni čolni in slabo skonstruiran dirkalnik formule 1 …). Era koncerna Chrysler se je v Sant'Agati Bolognese zaključila leta 1994, ko so se na sceni pojavili Indonezijci iz podjetja MegaTech z uradnim sedežem podjetja na Bermudih. Temu primerno so se novi lastniki tudi obnašali, njihov največji hit, ki so ga ustvarili v približno treh letih lastništva pa je legendarni diablo SV. Med njihovimi željami pa najdemo tudi SUV prototip z oznako LM 003 borneo (galileo), ki naj bi konkuriral tedanjemu range roverju. Takratno Lamborghinijevo 'SUV lokomotivo' je oblikovala slavna oblikovalska hiša Zagato, nastajala pa naj bi v Indoneziji, kjer je takrat deloval partner (znamka Timor) podjetja MegaTech, znan predvsem po licenčni proizvodnji modela sephia znamke KIA.

Italijanom je leta 1997 celo uspelo izdelati en nevozni prototip modela, ki je dobil ime po neuspešni turbodizelski različici modela LM 002, in to ravno pred prihodom novega nemškega lastnika (znamka Audi), ki je kasneje poskrbel za nastanek nedavno predstavljenega serijskega SUV modela urus …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov