Avto.info

Škoda 1101 sport

Škodin obisk Le Mansa

Škoda 1101 sport: Škodin obisk Le Mansa

Škoda 1101 sport

Avtor: Foto: Škoda
Škoda 1101 sport: Škodin obisk Le Mansa Škoda 1101 sport: Škodin obisk Le Mansa Škoda 1101 sport: Škodin obisk Le Mansa

Pred kratkim je minilo že 70 let od prvega in do sedaj edinega nastopa dirkalnika znamke Škoda na vztrajnostni dirki 24 ur Le Mansa, kjer je šlo Čehoslovakom na začetku dirke zelo dobro, vendar je njihove upe po približno 13. urah dirkanja pokopala manjša tehnična okvara, ki je v 115. krogu pripeljala do odstopa edinega 'realsocialističnega dirkalnika' na tej dirki.

Zgodba o Škodinem obisku dirkališča Sarthe se je pričela odvijati že v tekmovalni sezoni leta 1949, ko so pri znamki Škoda na nekoliko skrajšani (- 400 mm pri medosni razdalji) tehnološki platformi serijskega modela 1101 'Tudor' razvili nov prototipni turni dirkalnik s karoserijo iz aluminija, ki se je publiki prvič predstavil še v istem letu na dirkališču Brno, kjer je potekala prva in za dolgo časa (do leta 1976) tudi edina povojna čehoslovaška 'Grand Prix' dirka.

Kasneje se je izkazalo, da so pri znamki Škoda to dirko izkoristili kot testni poligon, ker so bile športne ambicije Škodinih konstruktorjev občutno višje, pravzaprav so s škodo 1101 sport kasneje želeli obiskati Le Mans, kjer so se resnično pojavili 24. junija leta 1950. Za to priložnost so Škodini konstruktorji razvili vozno šasijo z daljšo medosno razdaljo (2150 mm) kot pri prvotnem prototipu, poleg tega so poskrbeli tudi za nekaj sprememb (dodatne odprtine za bolj učinkovito hlajenje zavor (zavorni bobni) in dodaten par prednjih žarometov) na nekoliko daljši, vendar zelo lahki (neto masa vozila: 600 kg), v aluminij oblečeni karoseriji.

Spremembe je doživel tudi vgrajeni 1,1-litrski vrstni atmosferski 4-valjnik, ki je v serijskem modelu 'Tudor' lahko mobiliziral 23,5 kW (32 KM) pogonske moči. Tako motoriziran serijski 'Tudor' je lahko drvel z največ 100 km/h. Občutno lažji (masa z voznikom in gorivom: 700 kg) prototipni dirkalnik je prejel 'sfrizirano' verzijo tega pogonskega motorja, ki je pri 5200 vrtljajih v minuti lahko mobilizirala 37 kW (50 KM) pogonske moči in pognala 'Le Mans škodo' do največ 140 km/h. Ob tem je lahko popila povprečnih 12 litrov tekmovalnega bencinskega goriva (mešanica bencina, etanola in acetona …).

Škodi 1101 sport, ki sta jo v Le Mansu leta 1950 izmenično upravljala voznika Jaroslav Netusil in Václav Bobek, je na začetku kazalo zelo dobro (povprečna hitrost: 126 km/h), sploh v razredu avtomobilov z delovno prostornino motorja, ki ne presega 1100 kubičnih centimetrov, ker sta bila Čehoslovaka pred manjšo, vendar nepopravljivo okvaro avtomobila (zlomljen varnostni element ročičnega tečaja …), ki je nastopila v 115. krogu po 13 urah vožnje na solidnem drugem mestu v njuni kategoriji, kjer je tekmovalo 11 izmed skupno 60 udeleženih vozil. S tem dejanjem so se Čehoslovaki poslovili od Le Mansa, ker kasneje takšna promocija 'realsocialističnih dirkalnikov' ni imela podpore češkoslovaških komunistov.

Škodi 1101 sport je uspelo preživeti do današnjih dni, predvsem po zaslugi nam neznanega češkega zbiralca avtomobilov, ki jo je po nakupu obnovil in postavil v svojo privatno zbirko …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov