V državah z dolgo avtomobilistično tradicijo (Slovenije žal ni med njimi …) in posledično pestro in dolgo tradicijo ohranjanja tehnične kulturne dediščine lahko na cestah opazite tudi vozila z drugačnimi (oblika in barva) registrskimi tablicami. Ena izmed takšnih držav je tudi Nizozemska.
Če na cesti opazite vozilo z rumeno obarvanim parom registrskih tablic, potem po navadi veste, da gre za vozilo, ki prihaja iz Nizozemske, kjer so tako obarvane tablice v uporabi že od leta 1978, obstaja pa tudi posebna skupina na Nizozemskem registriranih avtomobilov, pri katerih sta obe registrski tablici obarvani v temnomodro barvo. Kaj se skriva za tem?
Prve temnomodre registrske tablice so se na Nizozemskem pojavile že v petdesetih letih prejšnjega stoletja, v današnjih časih so takšne registrske tablice postale že prava redkost, ker je na nizozemskih cestah trenutno v obtoku samo še približno 110.000 vozil s tako obarvanimi tablicami. Tako obarvan par tablic imajo lahko samo vozila, ki so bila pri njih registrirana pred letom 1978. Posledično ob tem seveda govorimo o pravih starodobnikih, ki jim takšna tablica prinaša tudi prestiž in dodano vrednost, čeprav so ugodnosti ob registraciji in uveljavljanju preostalih davčnih olajšav na Nizozemskem deležni vsi lastniki starodobnih avtomobilov. Posebnost Nizozemske pa leži v tem, da status starodobnika lahko pridobi samo lastnik originalno ohranjenega avtomobila, ki je starejši od 40 let. V preostalih delih Evrope postanejo avtomobili starodobniki že po 30 letih.
Posebnost nizozemske zakonodaje pa predstavljajo tudi 'speče' (neaktivne) registrske tablice v slučajih, ko se starodobno vozilo ne uporablja, recimo takrat, ko se avtomobil nahaja v fazi restavriranja, ali pa ga lastnik iz različnih razlogov ne misli, odnosno ne more uporabljati v vsakdanjem prometu. V Sloveniji in podobnih 'barbarskih' (v pogledu odnosa do tehnične kulture …) državah te možnosti seveda nimate, prav tako pri nas nimate možnosti, da bi obstoječe registrske tablice prilagodili izvoru avtomobila (država, kjer je bil avtomobil prvotno prodan in registriran …). Ta težava je dobro znana lastnikom italijanskih starodobnikov, ker naša zakonodaja ne pozna manjših prednjih registrskih tablic ter kvadratnih zadnjih registrskih tablic za starodobne avtomobile, s tem pa trpi izgled avtomobila …