Avto.info

TUM aCar

Cenovno dostopni multipraktik

TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik

TUM aCar

Avtor: Foto: Andreas Heddergott / TUM
TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik

Ob prebiranju novic me dostikrat razjezijo navedbe nekaterih novinarjev, ki nove avtomobile, ki v današnjih časih niso modno 'otovorjeni' z najmanj dvema 'kontejnerjema' dodatne opreme, oglašujejo kot nizkocenovni izdelek. Sam takšnim avtomobilom pravim vozila za razumne ljudi, ker so to avtomobili s povsem zadostno stopnjo opremljenosti, vsaj za tiste, ki jim je jasno, da je avtomobil transportno sredstvo, ne pa bivalna enota …

Z mojim razmišljanjem se strinja veliko ljudi, med njimi so očitno tudi zaposleni na Tehnični univerzi v Münchnu (TUM - Technische Universität München), ker so v Frankfurtu v teh dneh predstavili cenovno dostopno lahko gospodarsko vozilo, ki je gnano samo ob pomoči elektrike. Čeprav so Nemci v sporočilu za javnost zapisali, da je njihov resnično kompaktni in lahki 2-sedežni izdelek (dolžina: 3,7 metra, širina: 1,5 metra, višina: 2,1 metra, neto masa vozila: 800 kg) prvotno namenjen predvsem prebivalcem v Afriki, ob tem niso izključili možnosti, da se ta simpatični poltovornjak pojavi tudi na evropskih cestah.

Nemci se ob 4-letnem razvoju tega avtomobila niso posvečali implementaciji modernih IT tehnologij, namesto tega so raje poskrbeli za robustno zasnovo, enostavno tehniko in za to velikost vozila izredno nosilnost. O temu priča podatek o največji, še dopustni nosilnosti (1000 kg), ki je povsem primerljiv z uporabno nosilnostjo, ki jo ponuja kakšen evropski ali pa ameriški modni 'Double Cab' poltovornjak s povsem enako, še dopustno nosilnostjo, vendar so ameriški in evropski izdelki sposobni izpeljati to transportno nalogo samo ob povezavi z nastopaškimi karoserijskimi merami, majhni in kompaktni poltovornjaki na osnovi osebnih avtomobilov (prvotni golf caddy in podobni) pa v Evropi očitno ne zanimajo nikogar.

Koncept, ki so ga razvili Nemci, upošteva afriško realnost (večina cest ni asfaltiranih), posledično je opremljenost vozila s 4x4 pogonom skoraj obvezna, sploh ob vožnji izven utrjenih površin. Ker je aCar opremljen z dvema elektromotorjema (vsak za eno os) so s tem realizirali tudi koncept 4x4 pogona. Vgrajena pogonska motorja ponujata uporabniku skupnih (vsak po 8) 16 kilovatov pogonske moči, kapaciteta vgrajenih akumulatorjev znaša 20 kWh. Nemci so razkrili tudi podatke o razpoložljivem akcijskem radiju, ki temeljijo na osnovi več kot eno leto trajajočih testiranj v osrčju afriške celine, ker je Nemce skrbelo kako se bo striktno električno gnan avtomobil obnesel v klimatskih pogojih, zaznamovanih z veliko vročino ter tudi visoko stopnjo vlage, ker iz izkušenj vedo, da to ni ravno najbolj primerno delovno okolje za elektroniko …

Na testiranjih se je izkazalo, da znaša največji akcijski doseg s samo enim polnjenjem akumulatorjev največ 80 kilometrov, razblinili pa so tudi sanje marketinških strategov, ki nam prodajajo pravljice o hitrem polnjenju akumulatorjev, ker so povedali, da bo njihov izdelek na domačem hišnem omrežju (220 V) potreboval najmanj 7 ur polnjenja do popolne 'zasičenosti' vgrajenih akumulatorjev. Modnega hitrega polnjenja akumulatorjev pa sploh ne omenjajo, ker vedo, da lahko ta metoda polnjenja hitro postara vgrajene akumulatorje, ki so posledično prej zreli za odpis. Verjetno vas zanima varnost takšnega vozila. Čeprav gre za moderno zasnovan, modularni izdelek, se aCar ne more pohvaliti s 'petimi zvezdicami' (voznik jih bo ob morebitnem trku verjetno videl precej več …), posledično so Nemci temu prilagodili tudi končno hitrost, ki znaša samo 60 km/h. Zaradi tega bi takšen avtomobil z lahkoto uporabljali tudi po evropskih mestih.

Nemci so pripravili več možnih različic tega vozila, ker omenjajo tudi potniško različico za prevoz več oseb, potujočo medicinsko ambulanto ter cisterno za prevoz vode. Zasnova vozila pa predvideva tudi drugačno uporabo pogonskega sklopa, ker bo lahko napajal tudi ostale hišne električno gnane naprave, poleg tega je aCar opremljen tudi z lastnim vitlom. Pri realizaciji aCar projekta, ki je večinoma realiziran ob pomoči nemških podjetij in ustanov (African Health & Agricultural Foundation, Teleclinic GmbH, DRÄXLMAIER Group, Hirschvogel Automotive Group, McKinsey & Company Inc., Otto SPANNER GmbH und Schnupp GmbH & Co. Hydraulik KG), so sodelovale tudi štiri afriške univerze iz različnih držav (Nigerija, Kenija, Gana in Tanzanija), ker naj bi na območjih teh afriških držav vozilo tudi izdelovali. Osnovna izvedba tega prikupnega lahkega gospodarskega vozila ne bo dražja od 10.000 evrov.

TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik
TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik
TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik
TUM aCar: Cenovno dostopni multipraktik
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov