Avto.info

Raziskava združenja AAA

Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine

Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine

Raziskava združenja AAA

Avtor: Foto: American Automobile Association, Inc.
Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine Raziskava združenja AAA: Električni avtomobili ne marajo mraza in vročine

Iz ZDA, kjer domuje tudi vplivno združenje AAA (American Automobile Association, Inc.), prihaja novica, ki ponovno potrjuje navedbe in opozorila resnih novinarjev glede splošne neuporabnosti striktno električno gnanih vozil na območjih z zelo visokimi ali pa zelo nizkimi temperaturami ozračja.

Tokratna ameriška raziskava je zelo temeljita, ker so Američani preizkusili 5 serijskih modelov aktualnih električnih vozil v treh različnih temperaturnih okoljih in na koncu ugotovili, da lahko ob zimskih vožnjah z električnimi avtomobili računate na približno 40 odstotno splošno zmanjšanje akcijskega dosega s samo enim polnjenjem akumulatorjev. To postavko, ki predstavlja predvsem posledico razvajenosti kupcev sodobnih avtomobilov, morajo ob nakupu njim primernega električnega avtomobila obvezno upoštevati vsi potencialni kupci takšnih avtomobilov. Na teh testiranjih pri različnih temperaturah (- 7, 24 in 35 stopinj Celzija) je sodelovalo 5 serijskih avtomobilov (BMW i3s (2018), chevrolet bolt (2018), nissan leaf (2018), tesla model S 75D (2017) in volkswagen e-golf (2017)), ki so trenutno na voljo kupcem v ZDA, so se pojavile občutne razlike v akcijskem dosegu, istočasno so Američani preračunali tudi vse stroške za vsakih 1000 milj (1609 km), ki jih bodo deležni lastniki takšnih avtomobilov.

Med prednostmi striktno električno gnanih avtomobilov velja omeniti njihovo ekološko prijaznost (pod pogojem, da je električna energija pridobljena ob pomoči sončnih, vodnih ali pa vetrnih elektrarn …), tišjo vožnjo (za nekatere ljubitelje avtomobilov predstavlja odsotnost 'rohnenja' vgrajenega pogonskega sklopa občuten minus …), boljše pospeševanje z mesta ter tudi manj vzdrževanja. Seveda pa ima tudi 'električna medalja' dve plati. Njena temna plat se pojavi predvsem ob omembi akcijskega dosega s samo enim polnjenjem akumulatorjev in trenutno še nezadostni mreži polnilnic ter predolgem času polnjenja akumulatorjev, medtem ko ostaja delovanje takšnega avtomobila ob mrazu za veliko novinarjev tabu tema, ker se pač ne želijo zameriti proizvajalcem takšnih avtomobilov. V naši 'mali plemenski skupnosti', kjer med avtomobilističnimi novinarji prevladuje kultura 'kimavčkov' (ja, zemlja je po mnenju nekaterih slovenskih novinarjev definitivno ravna, ker tako pač pravijo pri nekaterih proizvajalcih avtomobilov …): Na novinarski konferenci za avtomobilistične novinarje v Sloveniji pa po navadi zadostuje že eno samo takšno 'tabu' vprašanje, da vas odstrelijo s seznama želenih novinarjev (lastne izkušnje …), za povrh vsega pa ostanete še brez novic o modelih in dogajanju pri tej avtomobilski znamki …

Med tabu vprašanje in temo pa sigurno sodi obnašanje striktno električno gnanih vozil v zimskih okoliščinah, recimo ob vožnji v sibirskem Jakutsku, najbolj mrzlem mestu na svetu, kjer se temperature ozračja lahko spustijo na -50 stopinj Celzija, posledično tamkajšnji lastniki avtomobilov nikoli ne ugašajo fosilno gnanih pogonskih sklopov v njihovih avtomobilih, predvsem zaradi tega, ker jih ne bi nikoli več pognali po tem, ko je bil pogonski motor nekaj ur ugasnjen. Američani pravijo, da je akcijski domet striktno električno gnanega avtomobila odvisen od štirih faktorjev (termično počutje vgrajenih akumulatorjev, temperatura notranjosti potniškega prostora, vozne navade lastnikov ter seveda zunanji klimatski pogoji). Pri večini sodobnih električnih avtomobilov se vgrajeni sklop pogonskih akumulatorjev počuti odlično samo v določenem temperaturnem okolju, ne mara pa preveliko vročino in mraza. Lastniki električnih avtomobilov se bodo morali navaditi dejstva, ki pravi, da si boste s preveliko vnemo glede uporabe električno gnane komfortne opreme (klimatska naprava ali pa ogrevanje potniške kabine) v bistvu odžagali vejo na kateri sedite, ker si boste na oba načina lahko občutno skrajšali akcijski domet, enako velja tudi za vse tiste, ki bi z električnim vozilom izvajali 'dinamično vožnjo'. Američani pravijo tudi to, da so električni avtomobili zasnovani predvsem za vožnjo po ravnem, ker vam bo vsak pošten klanec pobral veliko 'električnega soka', ki ga seveda lahko nadomestite z rekuperacijo ob spustu (pod pogojem, da sploh prilezete na vrh klanca …).

Ameriške ugotovitve so jasne. Če ima vaš električno gnani avtomobil na krovu paket litij-ionskih akumulatorjev, potem boste pozimi trpeli, ker pride v takšnih pogojih delovanja do pregrevanja akumulatorjev, posledična izguba električne energije se lahko manifestira v občutno (do - 40 odstotkov) krajšem akcijskem radiju. Enako pa velja tudi za vroča poletja s temperaturami nad 35 stopinj Celzija, ker se mora v teh okoliščinah delovanja vklopiti ohlajanje akumulatorjev, istočasno morate ob tem upoštevati še 'zasvojenost' sodobnih uporabnikov s klimatskimi napravami. Oba faktorja lahko občutno vplivata na akcijski domet električnega avtomobila. Američani so ob teh navedbah predstavili tudi rezultate iz štirih različnih testnih ciklov (US06, HWFET (Highway Fuel Economy Driving Schedule), UDDS (Urban Dynamometer Driving Schedule), 65 mph (105 km/h) CSC (constant speed cycles)). Ob tem so v vsakem testnem ciklu izvajali 5 testnih voženj pri treh različnih temperaturah ter ob prižganih in ugasnjenih klimatskih napravah.

Ključna vprašanja
- Kakšen je domet električnega avtomobila z enim samim polnjenjem akumulatorjev ob vožnji pri različnih temperaturah ozračja?
- Kakšen efekt ima 'HVAC' (ogrevanje in ventilacija potniške kabine ter uporaba klimatske naprave) na domet električnega avtomobila z enim samim polnjenjem akumulatorjev.

Izsledki
V povprečju vam bo kombinirana vožnja s samo enim polnjenjem akumulatorjev pri -7 stopinj Celzija znižala akcijski radij za zanemarljivih 12 odstotkov, vendar v tem primeru ne smete uporabljati ogrevanja kabinskih stekel, ogrevanja sedežev in volanskega obroča ali pa ogrevanja potniške kabine (se boste pač morali topleje obleči in pozabiti na razvajenost, ki ste je vajeni ob vožnji s sodobnimi fosilno gnanimi avtomobili …). Še manjša bo izguba (- 4 %) akcijskega dosega ob vožnji pri 35 stopinj Celzija, vendar samo v slučaju, če se odpoveste vklopu klimatske naprave. Zgodba se spremeni ob upoštevanju prej omenjenih 'HVAC' postavk. Pri -7 stopinjah Celzija ter kopici vklopljenih električnih odjemalcev se vam bo akcijski doseg zmanjšal za povprečnih 41 odstotkov, podobno pa velja tudi za vroča poletja, kjer vam bo vklopljena klimatska naprava popila toliko soka, da bo imel vaš avtomobil za 39 odstotkov krajši akcijski doseg kot pri vožnji v idealnih pogojih (24 stopinj Celzija) brez vklopljene klimatske naprave. Točne in veliko bolj obsežne informacije pa najdete v priponki, kjer se nahaja zelo obširen dokument (66 strani) na to temo.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov