Avto.info

Raziskava kluba ADAC

Je potovalni računalnik resnicoljúb ali lažnivec?

Raziskava kluba ADAC: Je potovalni računalnik resnicoljúb ali lažnivec?

Raziskava kluba ADAC

Avtor: Foto: ADAC/Carolin Erbe
Rezultati glede električno gnanih avtomobilov

Rezultati glede električno gnanih avtomobilov

V današnjem, že pretežno 'digitalnem' času, smo se uporabniki avtomobilov močno navezali na informacije o porabi goriva (energije), ki nam jih posredujejo priljubljeni potovalni računalniki v naših avtomobilih. Se lahko zanesemo na takšne informacije?

Ravno to je zanimalo tudi Nemce, zato so v tokratni raziskavi vzeli pod drobnogled 80 aktualnih modelov avtomobilov, ki so trenutno na voljo nemškim kupcem. Celotni izsledki te raziskave, ki jih najdete v priloženi PDF priponki, so zelo zanimivi in po svoje tudi zelo presenetljivi, ker razkrivajo, da so navedbe vgrajenih potovalnih računalnikov samo relativno točne, ker segajo v razponu od - 13,79 % (pozitivno odstopanje v primeru audija Q2 35 TDI quattro) pa vse do + 24,88 % (negativno odstopanje od izmerjenih podatkov) v primeru električno gnanega Teslinega modela 3 'Long Range'. Na splošno se lahko na točne podatke o povprečni porabi goriva, odnosno električne energije, podane s strani potovalnega računalnika, lahko zanesejo predvsem vozniki plinsko (odstopanje od realnih vrednosti: od - 2,04 % do + 2,5 %) in pa bencinsko gnanih avtomobilov.

Najbolj pozitivno je Nemce presenetil potovalni računalnik iz hibridno gnanega BMW-ja X5 xDrive45e, ker bavarski SUV orjak v resnici porabi (izmerjenih 10,7 litra na 100 km) manj (- 9,35 %) bencinskega goriva od navedenih številk (11,7 litra) iz potovalnega računalnika. Precej manj pozitivno deluje vgrajeni potovalni računalnik v mazdi 3 SKYACTIV-X 2.0 hybrid, ki je največji vgrajeni lažnivec med vsemi testiranimi primerki bencinsko ali pa bencinsko/hibridno gnanih vozil, ker prikazuje za 3,13 % nižjo povprečno porabo kot je v resnici. Vendar je treba ob tem poudariti, da se da dobro živeti (povprečna poraba (potovalni računalnik / realnost): 6,2 / 6,4 litra na 100 km) tudi s takšnim, majhnim odstopanjem od realnih številk. Nekoliko višji razkorak med navedbami 'umetne inteligence' in pa realnosti najdemo pri dizelsko gnanih avtomobilih.

V tem pogledu je resnični zmagovalec audi Q2 35 TDI quattro, ker v realnosti na vsakih 100 prevoženih kilometrov porabi občutno manj (5,8 litra, - 13,79 %) od navedenih številk (6,6 litra) s strani vgrajenega potovalnega računalnika. Te sreče ne bodo deležni lastniki ssangyonga z oznako korando 1.6 E-XDI, ker jim bo vgrajeni potovalni računalnik vedno prodajal pravljice o samo 6,6, povprečno porabljenih (na 100 km) litrih dizelskega goriva. Realnost je malo drugačna (+ 5,71 %), in tudi v tem primeru sprejemljiva (realna povprečna poraba (l/100 km): 7). Za potrošnike, ljubitelje in morebitne kupce striktno električno gnanih avtomobilov pa rezultati te raziskave ne bodo prav nič navdušujoči, ker so Nemci s to raziskavo razkrili nov 'nateg' kupcev (proizvajalci vam ob nakupu električnega avtomobila pozabijo omeniti izgubo električne energije, ki nastane med polnjenjem akumulatorjev in med vožnjo (rekuperacija) …) s strani avtomobilske industrije, ki je kriv za občutno negativno odstopanje (od + 9,94 % do + 24.88 %) od številk o porabi električne energije med vožnjo, pridobljenih s strani potovalnega računalnika.

Najmanj škodljivo laž glede povprečne porabe električne energije v njihovem modelu so si tokrat privoščili Južnokorejci, točneje pri znamki KIA (model e-Niro (64 kWh)), ker v tem primeru govorimo samo o nekoliko povišani povprečni porabi (+ 9,94 %) električne energije, ki znaša 18,1 kWh na 100 km. Vgrajeni potovalni računalnik omenja samo 16,3 kWh porabljene energije. Tokratni poraženec te raziskave je ameriški 4-kolesni 'lažnivi kljukec' (tesla model 3 long range), kjer vas vgrajeni potovalni računalnik prepričuje, da ste za 100 prevoženih kilometrov 'pokurili' samo 15,7 kWh električne energije. V resnici ste ob tem porabili za 20,9 kWh energije.

Sklepna nemška ugotovitev je, da se lahko na točne informacije s strani potovalnega računalnika lahko zanesete samo pri petindvajsetih izmed skupno osemdesetih testiranih primerkov avtomobilov …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov