Avto.info

Ni vse zlato, kar se sveti

Marketinške zlorabe oznake 'fastback'

Pierce-Arrow Silver Arrow Sedan

Pierce-Arrow Silver Arrow Sedan

Avtor: Foto: Proizvajalci avtomobilov
Chevrolet Special Deluxe Fleetline Aerosedan

Chevrolet Special Deluxe Fleetline Aerosedan

Lancia Aurelia Berlina

Lancia Aurelia Berlina

Lancia Beta Berlina

Lancia Beta Berlina

Lancia Beta Coupe

Lancia Beta Coupe

Lancia Gamma Berlina

Lancia Gamma Berlina

Mercedes-Benz CLS

Mercedes-Benz CLS

V teh dneh so pri eni izmed južnokorejskih avtomobilskih znamk ob predstavitvi nove serijske 5-vratne kombilimuzine poskrbeli za novo poneumljanje kupcev, seveda tudi tokrat v povezavi s 'poznavalci' iz medijskih vrst, ki so v tem modelu iz spodnjega srednjega razreda že prepoznali pravi '5-vratni kupe' …

V resnih avtomobilističnih medijih, kjer tekste ustvarjajo ljudje, ki znajo pravilno tolmačiti strokovne karoserijske pojme kot je 'fastback' ('fließheck' v nemškem jeziku), so ob nedavni predstavitvi novega južnokorejskega izdelka seveda ugotovili, da v tem primeru pač ne gre za marketinško ustvarjeni '5-vratni kupe', temveč za klasičnega predstavnika 4-vratnih 'fastback' limuzin in 5-vratnih kombilimuzin, ker vedo, da pojem 'fastback' ni bil nikoli rezerviran samo za kupeje. Ta vedenjski vzorec, ko nekdo od piscev tekstov ob omembi pojma 'fastback' samodejno ugotovi, da je to 'pravi kupe' pa najdete samo v neresnih medijih, ki jih v Sloveniji žal ne manjka. 'Fastback' avtomobili niso izum moderne dobe, temveč posledica eksperimentiranja na področju aerodinamike, ki je zaznamovala letalsko, železniško (izdelava lokomotiv) in avtomobilsko industrijo v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Že takrat se je pojavila množica eksperimentalnih in prototipnih 'fastback' avtomobilov, nekateri pa so nastali tudi v serijskih različicah, predvsem kot 2-vratni kupeji in 2-vratne limuzine, obstaja pa tudi ogromno 4-vratnih 'fastback' limuzin. Do množične uveljavitve 'fastback' zasnove med proizvajalci in oblikovalci avtomobilov pa je prišlo šele po končani drugi svetovni vojni.

Pravi razcvet je 'fastback' zasnova doživela v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Posledično lahko med 'fastback' limuzine uvrstimo tudi legendarnega Zastavinega 'fička' (original: fiat 600) ter tudi prvotnega in aktualnega nemškega 'hrošča'. Kasneje (šestdeseta in sedemdeseta leta prejšnjega stoletja) so 'fastback' limuzine začele postopoma izginjati iz tržišča, ker so jih nadomestile bolj popularne 3- in 5-vratne kombilimuzine, ki v bistvu niso nič drugega kot 50 let (približno) star serijski koncept 'oblikovnih križancev' (križanec med klasično 'notchback / stufenheck' (stopničasti zadek) limuzino in kombijem (karavan, estate, break, station wagon …). Danes vam marketing to idejo prodaja kot '5-vratni kupe'. Kombilimuzine so močno sorodstveno povezane s 'fastback' zasnovo. To je prepoznavno v vsaki sodobni 'hatchback / liftback', schrägheck/'fließheck' (sodobna (zadnjih 20-25 let) nemška termina za kombilimuzino, pred tem so uporabljali klasični in splošno razširjen pojem 'kombilimousine') limuzini, sploh pri tistih z bolj položno nameščenim steklom zadnjih prtljažnih vrat. V to 'fastback' kategorijo pa spadajo tudi 3-vratni kombikupeji (prvotni scirocco in podobni ...).

Nemci ob opisovanju sodobnih kombilimuzin poznajo še dva dodatna strokovna izraza, ki jih ostali narodi ne poznajo. V prvem primeru gre za izraz 'steilheck', ki v primeru kombilimuzin označuje vozila z bolj pokončno nameščenimi stekli prtljažnih vrat, zato je ta nemški strokovni izraz povezan tudi s klasičnimi karavani. Obstaja pa tudi izraz za 'šišmiš' kombilimuzine in kupeje, kjer je zadek izveden kot mešanica 'fastback & notchback' sloga. V to skupino spadajo avtomobili kot so SIMCA 1100, zastava 101, prvotna fiat croma in lancia beta kupe. Nemci takšnemu 'hibridnemu zadku' pravijo 'stummelheck'. Če bi si jugoslovanski avtomobilistični novinarji razlagali pojme tako ohlapno in lahkotno kot nekateri sodobni slovenski novinarji, potem bi se v Jugoslaviji večinoma vsi vozili s '5-vratnimi kupeji' (zastava 101), ter seveda 'pravimi 'fastback' kupeji' v obliki 'fičkov' …

Opel Kadett Fastback Sedan

Opel Kadett Fastback Sedan

Opel Kadett Fastback Sedan

Opel Kadett Fastback Sedan

SAAB 96

SAAB 96

SIMCA 1100

SIMCA 1100

Volkswagen 411 Limousine

Volkswagen 411 Limousine

Volkswagen 1600

Volkswagen 1600

Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon

Volkswagen Kafer

Volkswagen Kafer

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat

Volkswagen CC

Volkswagen CC

Volvo PV444

Volvo PV444

Zastava 101

Zastava 101

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov