Avto.info

6-tedenski vztrajnostni test nemških novinarjev

Nova spoznanja o nekaterih serijskih električnih avtomobilih

6-tedenski vztrajnostni test nemških novinarjev: Nova spoznanja o nekaterih serijskih električnih avtomobilih

6-tedenski vztrajnostni test nemških novinarjev

Avtor: Foto: Opel

V nemških medijih se je v teh dneh pojavil zanimiv vztrajnostni test Oplove ampere-e, ki so ga izvedli novinarji iz dveh znanih nemških medijskih hiš (FOCUS in CHIP). Nemce, ki so Oplov izdelek pred tem že preizkušali 'na toplem' v ZDA, je ob tem zanimalo predvsem to, kako se ampera-e obnese v vsakdanjem zimsko obarvanem življenju povprečnega Evropejca.

Interes nemških kupcev za striktno električno gnana vozila in hibride se počasi, vendar vztrajno prebuja, to kažejo tudi statistični podatki. Kljub temu pa na tržišču trenutno ni veliko serijskih izdelkov (mnenje nemških novinarjev), ki bi si v nemških družinah prislužili laskavo oceno 'Erstauto' (prvi ('glavni') avtomobil), namesto tega električnim avtomobilom pogosto pripada samo vloga drugega, manj pomembnega družinskega vozila. Izvedeni 6-tedenski vztrajnostni test nemških novinarjev, ki so ga izvedli pred kratkim, je pripeljal do tega, da so Nemci označili Oplovo ampero-e kot avtomobil, ki ima sposobnost, da si v nemških družinah izbori mesto prvega in dostikrat tudi edinega družinskega avtomobila, ker je po njihovem mnenju boljši od trenutne nemške konkurence (BMW i3 in VW e-Golf).

Za takšno dobro oceno Oplovega električnega modela je zaslužna velikodušno odmerjena kapaciteta (60 kilovatnih ur) vgrajenih litij-ionskih akumulatorjev, ker je ampera-e na izvedenem NEDC testu z enim samim polnjenjem pogonskih akumulatorjev prevozila sanjskih 520 kilometrov (pri znamki Opel glede dometa po izvedenem WLTP testu navajajo samo 380 kilometrov …). Na prej omenjenih testiranjih tega modela 'na toplem' (Kalifornija) so nemški novinarji v podobnih pogojih brez težav prevozili približno 400 kilometrov. Zelo nazorni so tudi nemški izsledki v zimskih pogojih obratovanja (od -5 do 0 stopinj Celzija), ker kažejo kako nekateri uporabniki takšnih avtomobilov s pretirano uporabo raznih komfortnih pripomočkov (predgretje akumulatorjev in potniške kabine, uporaba klimatske naprave, najbolj 'pogumni' pa bodo ogrevali še sedeže in volanski obroč, ker imajo doma ob sedenju in hranjenju v topli kuhinji pač tudi 'nujno' potrebne 'ogrevane kuhinjske stole, vilice in nože' …) 'žagajo vejo, na kateri sedijo'.

Če boste ob vožnji z avtomobilom kot je testirana ampera-e zelo pogosto (takrat lahko poraba doseže 7 kilovatnih ur) posegali po raznih stikalih za vklop različne 'komfortne navlake', potem lahko računate na to, da vam bo vsaka ura delovanja takšnih električno gnanih naprav znižala akcijski domet s samo enim polnjenjem akumulatorjev za približno 50 kilometrov. Nemci so ob vožnji po nemških deželnih cestah s hitrostjo od 80 do 100 km/h s samo enim polnjenjem akumulatorjev prevozili približno 335 kilometrov, odnosno samo 240 kilometrov ob vožnji po avtocestah s hitrostjo od 120 do 130 km/h. Mogoče se vam prevoženih 240 kilometrov pri hitrosti 130 km/h zdi malo, vendar morate ob tem upoštevati, da je to še vedno od 50 do 75 odstotkov več kot pri Volkswagnovem e-golfu in BMW-ju i3. Test pri višjih hitrostih na avtocestah je ponovno dokazal, da se električni avtomobili počutijo najbolje na kratkih, in ne na dolgih razdaljah.

Pohvalili so tudi nekatere vozne lastnosti električnega opla, ob tem jim zelo ugaja hitro pospeševanje (0-100 km/h: približno 7 sekund) in tudi razumno odmerjena končna hitrost (150 km/h), ker današnji električni avtomobili po duši pač niso maratonci (jim prekmalu zmanjka energije …), temveč pravi sprinterji na kratkih relacijah. So pa omenili Oplove težave ob vožnji po mokrem, ker mu nos kmalu začne siliti iz ovinka. Takšno vožnjo bolje obvladuje BMW i3, predvsem zaradi zadnjega pogona. Zadovoljni so tudi z udobjem, ki ga ampera-e ponuja potnikom pri hitrostih v območju od 140 do 150 km/h, ker je prijetno tiha, grajajo pa edino njeno občutljivost na nenadne sunke bočnega vetra, s to pomanjkljivostjo morajo živeti tudi lastniki modnih SUV-jev. Ampera-e je po zagotovilih proizvajalca sposobnega hitrega polnjenja na polnilnih postajah CSS z močjo do 50 kilovatov, kjer naj bi se vgrajeni litij-ionski akumulatorji v približno pol ure napolnili za vsaj 150 kilometrov vožnje, zimska realnost pa je žal drugačna.

Testna ampera-e je bila po izvedeni komunikaciji s polnilno CSS postajo v nizkih zimskih temperaturah pripravljena na sprejem 'energijskega paketa' s samo 35. kilovati električne energije, poleg tega je polnjenje (80 odstotna kapaciteta akumulatorjev) trajalo približno uro in pol. Še manj 'električnega soka' (samo 7,4 kilovata) bo dobavljenega ob 'nahranitvi' takšnega opla na navadnih polnilnih postaja (z izmeničnim električnim tokom). Nemci so ob tem razgrnili tudi tragično spoznanje glede polnjenja ampere-e na domačih nemških vtičnicah (240 V) brez posebne polnilne postaje. V tem primeru se bodo vgrajeni akumulatorji napolnili šele po najmanj 24. urah. Še zanimivost, povezana z nemškim električnim omrežjem. Nemci predvidevajo, da bi v manjših komunah (do 120 gospodinjstev) ob uporabi aktualne nemške električne infrastrukture za popolni električni mrk zadostovalo že samo 35 (približno) električnih avtomobilov, ki se preko noči polnijo na domačem električnem omrežju …

Zaključno nemško spoznanje pravi, da je ampera-e trenutno najboljša izbira za kupce, ki iščejo tehnološko dovršen in cenovno sprejemljiv električni avtomobil. Uspeh ampere-e pa po njihovem lahko ogrozi samo novi nissan leaf, domače konkurence se znamki Opel v tem pogledu ni treba bati …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov