Avto.info

Renault S.A. & FCA

Odziv analitikov je dober

Renault S.A. & FCA : Odziv analitikov je dober

Renault S.A. & FCA

Avtor: Foto: Renault S.A. & FCA

V teh dneh je kot bomba odjeknila novica o možni združitvi dveh, še vedno zelo pomembnih globalnih igralcev v avtomobilski industriji. Takšna združitev bi obrodila nastanek novega 'super koncerna', ki naj bi ob uspešnem združevanju kupcem letno dostavljal skoraj 9 milijonov (Renault & FCA), odnosno približno 15 milijonov (Renault-Nissan-Mitsubishi & FCA) novih avtomobilov. Na začetku tega tedna je francoska država, ki ima trenutno v koncernu Renault 15-odstotni lastniški delež, že pozdravila italijansko-ameriško 'prijateljsko ponudbo' o združevanju, ker Evropa po mnenju Sibeth Ndiaye (aktualna tiskovna predstavnica francoske vlade) potrebuje takšne industrijske gigante.

Interes pa so pokazali tudi vodilni v Skupini Renault in ob tem včeraj povedali, da bodo pozorno preučili smotrnost tovrstnega približevanja obeh podjetij, ker bi združevanje lahko povečalo industrijski odtis Skupine Renault in ustvarilo dodano vrednost za Zvezo. Italijanski predlog združitve predvideva, da bosta imela oba koncerna povsem enakovredno vlogo pri odločanju in vodenju nove 'super skupine', sama združitev pa bi zaradi skupnega razvoja in skupnih naložb lahko prinesla občutne prihranke (približno 5 milijard evrov letno …) obema skupinama. Na to prijateljsko ponudbo sta se že zelo pozitivno odzvali tudi borzi v Parizu in Milanu, ker je vrednost akcij obeh koncernov takoj poskočila za 2-mestni številki …

Po mnenju številnih tujih analitikov je takšna združitev povsem smiselna, ker bi predstavljala 'win-win' situacijo za oba avtomobilska koncerna, kljub temu pa v tujih medijih omenjajo tudi rahle italijanske pomisleke glede francoskega državnega lastniškega deleža v koncernu Renault, čeprav nekateri vladni italijanski ekonomisti ob tem opozarjajo tudi na možnost, da svoj lastniški delež v koncernu FCA v kratkem kot protiutež ustvari tudi italijanska država, ker je ideja o združitvi koncerna FCA s Skupino Renault zelo všeč tudi aktualnim italijanskim politikom. Ali bi novi 'super koncern' res lahko ogrozil aktualni evropski primat skupine Volkswagen? Številni nemški eksperti pravijo, da je ta scenarij neizvedljiv, bolj negotova pa bo ob slučaju realiziranega ameriško-italijansko-francoskega prijateljstva evropska vloga ameriškega koncerna Ford, ki posledično že sklepa vezi s Skupino Volkswagen.

Vse skupaj pa predstavlja posledico trenutno rahlo napetih odnosov med Francozi (Renault) in Japonci (Nissan) in oporoko preminulega Sergia Marchionneja, ki za časa življenja ni nikoli maral električno gnanih avtomobilov, temu primerno nizka so bila v koncernu FCA izvedena tudi vlaganja v razvoj takšnih vozil. Zato trenutni finančni uspeh koncerna FCA temelji predvsem na rezultatih odlične severnoameriške prodaje SUV vozil in poltovornjakov znamk Jeep in RAM, medtem ko se je v Evropi za ta koncern že začelo umiranje na obroke. Znamka Alfa Romeo se je v zadnjem času lahko pohvalila samo s parom novih serijskih modelov (giulia in stelvio), ki pa v Milano žal še nista prinesla renesanse, pri znamki FIAT pa živijo predvsem od prodaje modela 500 in njegovih derivatov (500 L & 500 X). Ponudbo zaokrožuje 'kruh & maslo' model tipo. Znamki Alfa Romeo bi v novem koncernu po vsej verjetnosti pripadla vloga premijske znamke z dovršenim oblikovanjem, ki je eden izmed zaščitnih znakov avtomobilov te slavne znamke.

Zanimiv je tudi aktualni opis oblikovanja pri sodelujočih znamkah izpod peres tujih strokovnjakov, ki pravijo da bi imela 'milanska oblikovalska šola' zelo pozitiven efekt na paleto produktov Skupine Renault-Nissan-Mitsubishi, ki ga trenutno zaznamuje svež in originalen oblikovalski pristop znamke Renault, konzervativno oblikovanje znamke Nissan ter 'neoblikovanje' znamke Mitsubishi. Znamka FIAT pa bi v slučaju združitve pridobila pomembno znanje in izkušnje za nadaljevanje tradicije izdelave majhnih avtomobilov, ki bodo v bližnji bodočnosti po vsej verjetnosti samo še električno gnani, ker bodo napovedane dajatve EU na količino ustvarjenih CO2 izpustov poskrbele, da proizvodnja klasično, fosilno gnanih malčkov in nizkocenovnih kompaktnih avtomobilov ne bo več rentabilna. Lep primer tega je ruska znamka Lada, ki se bo v bližnji bodočnosti poslovila iz večine tržišč držav na območju EU. Ena izmed izjem je Nemčija, kjer ima uvoznik status maloserijskega proizvajalca avtomobilov, ki lahko v enem letu na nemško tržišče plasira samo tisoč primerkov določenega modela in ob tem pozabi tudi na zakonsko predpisano izvedbo Euro NCAP 'crash' testov. Letos si lahko nemški kupec še lahko omisli model 4x4 (niva) po diskontni ceni (11.990 evrov), prodajne cene 3-vratne verzije bodo leta 2020 na povsem drugem nivoju (+ 53 %), ker bodo kupci ob nakupu modela 4x4 morali plačati še CO2 kazen v višini 6.400 evrov, zato pri nemškem uvozniku že razmišljajo o rešitvah (vgradnja drugačnih pogonskih sklopov ali pa obsežne modifikacije vgrajenega Ladinega pogonskega sklopa) te zagate.

Čeprav se lahko znamke Chrysler, Dodge, RAM in Jeep na 'domačem dvorišču' (ZDA) lahko pohvalijo z odličnimi poslovnimi rezultati, spada večina njihovih izdelkov v skupino 'Old technology' vozil, ki bo sicer imela še dolgo zelo pomembno vlogo na kontinentu s smešno nizkimi prodajnimi cenami fosilnih goriv (sploh v ZDA …), bi se morali pri teh znamkah postopoma zavedati tudi pomena elektrifikacije obstoječe palete vozil, pri domači konkurenci (koncerna General Motors in Ford) so na tem področju svetlobna leta pred koncernom FCA. Očitno je proizvodnja 'Old technology' vozil še vedno tako donosna, da se jim trenutno enostavno ne zdi smiselno investirati ogromno denarja v razvoj novih tehnologij. Povsem negotova v slučaju združitve bi bila po vsej verjetnosti usoda znamke Maserati, ki trenutno živi predvsem na račun zapeljivega oblikovanja, posledične elegance in prestižnega zvoka vgrajenih bencinskih V8 motorjev, prehod na električni pogon pa bi 'preplašil' in odgnal večino dosedanjih kupcev. Znamki Ferrari se seveda v slučaju združitve ni treba prav nič bati izgube ugleda, ker bo postala kronski dragulj novonastale zveze.

Prednosti združitve omenjajo tudi pri znamkah iz skupine Renault-Nissan-Mitsubishi, ker se bodo v bližnji bodočnosti s posledicami EU zakonodaje pri proizvodnji majhnih in kompaktnih avtomobilov morali spopasti tudi pri znamki Renault in ob tem združiti moči z novimi partnerji. Tuji komentatorji ob tem omenjajo možnost uspešnih sinergij, ker so Italijani v tem segmentu zastopani samo z modeloma panda in tipo, zato bo efekt kanibalizma občutno manjši kot v primeru skupine PSA, ki je pred časom 'pogoltnila' še znamko Opel. Poleg tega se Francozi, s katerimi Italijani že sodelujejo na področju izdelave lahkih gospodarskih vozil (fiat talento / renault trafic), veselijo prihoda novih družinskih članov iz skupine IVECO, odprtja vrat za vrnitev na severnoameriško tržišče (do sedaj ga je imela v dometu samo znamka Nissan …) po neuspešni avanturi z nekdanjim koncernom AMC (American Motors Corporation) ter izboljšanih poslovnih vezi v Južni Ameriki. Bolj črnoglede so ob tem napovedi za znamko Dacia, ker bodo EU kazni zaradi prevelike količine ustvarjenih CO2 emisij povzročile občuten dvig prodajnih cen avtomobilov pri 'nizkocenovnih' (znamke za razumne ljudi, ki niso obremenjeni z modnim 'IT dogajanjem' v avtomobilski industriji …) znamkah, posledično naj bi pozornost znamke Dacia preusmerili na tržišča (Indija, Azija, Rusija in Afrika), kjer bi lahko prodajala vozila po uveljavljenih načelih znamke.

Vse skupaj pa je odvisno tudi od japonskih partnerjev, ker pri znamki Nissan, kjer je Renault lastnik 43,4 odstotka lastniških delnic (Nissan ima trenutno v lasti 15 odstotkov Renaultovih delnic) zavračajo možnost združitve z znamko Renault. Hiroto Saikawa, prvi človek znamke Nissan, je prepričan, da ta korak trenutno ni potreben. Po drugi strani se vodilni pri Renaultu zavedajo, da bi jim združitev s koncernom FCA prinesla precej boljša izhodišča za nadaljevanje pogajanj z znamko Nissan. In kakšna bi bila ob tem vloga znamke Mitsubishi, s katero koncern FCA že sodeluje na področju izdelave poltovornjakov (fiat fullback / mitsubishi L200)? S prihodom znamke Jeep pod isto streho bi oba japonska proizvajalca dobila močno interno konkurenco, zato efekt kanibalizma ni popolnoma izključen, podobno kot pri Skupini Volkswagen, kjer nastajajo sestrski SUV modeli znamk SEAT, Škoda in Volkswagen. Največji zmagovalec v tem primeru je znamka Jeep, ker bi Američani na ta način prišli do hibridne tehnologije, ki premika Mitsubishijev SUV model outlander. Poleg tega bi združitev na široko odprla vrata koncernu FCA v Aziji, Afriki in Rusiji, kjer je Skupina Renault zelo dobro zastopana.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov