Avto.info

Študija organizacije AAA

Temna plat 'infotainment' sistemov

Študija organizacije AAA: Temna plat 'infotainment' sistemov

Študija organizacije AAA

Avtor: Foto: Audi

Pri organizaciji AAA (American Automobile Association), krovnem združenju ameriških avtomobilskih klubov v ZDA, so v teh dneh predstavili novo poročilo na temo odvračanja pozornosti voznikov med vožnjo avtomobilov, v katerem pa za večino tovrstnih težav tokrat niso krivi samo pametni telefoni …

Moderni integrirani informacijski sistemi (infotainment), ki jim v vsakdanjem življenju avtomobilistov dostikrat pripada vloga večopravilnih 'multipraktikov', so že nekaj časa prisotni v veliko serijskih modelih različnih proizvajalcev, kjer imajo lahko odločilno vlogo pri odvračanju pozornosti voznikov med vožnjo avtomobilov. Ob tem je zanimivo to, da je upravljanje s takšnim sistemom (iskanje primerne radijske postaje, izbira glasbe ali pa iskanje navigacijskih informacij) med vožnjo avtomobila povsem legalno, medtem ko policisti lovijo samo ljudi, ki se med vožnjo ukvarjajo z GSM in pametnimi telefoni, čeprav 'infotainment' sistemi v tem pogledu niso nič manjši 'ubijalci' kot njihovo mobilno 'pametno sorodstvo'.

Ob tem so Američani s prstom pokazali na nekatere proizvajalce avtomobilov, ki v želji po čim večjem zaslužku ne oklevajo z vgradnjo modnih 'infotainment' sistemov v njihova vozila, ki lahko nekatera, prej preprosta opravila spremenijo v dolgotrajne in tudi mučne (vsaj za nekatere uporabnike, ki se ne znajdejo v poplavi modnih stikal in gumbov) postopke, posledično pa ustvarijo dobre pogoje za 'letenje na slepo' z možnimi katastrofalnimi posledicami za 'slepe cestne pilote' in ostale udeležence v prometu. Svoje ugotovitve so Američani podkrepili z obširnim testom tridesetih različnih serijskih 'infotainment' sistemov, ki so ga izvedli ob podpori raziskovalcev (The University of Utah) iz Salt Lake Cityja.

Testi, ki so jih izvajali z različnimi vozili (120 udeleženih voznikov) pri hitrosti 40 km/h, so razkrili, da je v dvanajstih serijskih modelih moč najti 'infotainment' sisteme, ki z zasnovo in izvedbo upravljanja lahko povzročijo resne varnostne težave za njihove uporabnike. Ob tem so posebej izpostavili takšne sisteme v modelih kot so audi Q7, volvo XC60 in tesla model S. Zakaj je uporaba takšnih sistemov lahko smrtno nevarna? Pri programiranju želenih destinacij v njihovih navigacijskih sistemih so raziskovalci ob vožnji prej omenjenih modelov potrebovali približno 40 sekund za uspešno dokončanje naloge. Ob tem so na slepo prevozili približno 360 metrov. Podobnega scenarija pri večjih hitrostih (pri dopustnih 130 km/h na avtocestah v Evropi boste v 40. sekundah na slepo v zelo srečnih okoliščinah prevozili skoraj 1,5 kilometra) pa očitno raje niso izvajali, ker bi jim morda lahko zmanjkalo testne steze, ki je tokrat merila 3,2 kilometra …

Do enakih zaključkov so prišli tudi ob ravnanju voznikov z elektronskimi sporočili in iskanjem primerne glasbe, zato je njihovo sporočilo jasno. Če želite dolgo in srečno živeti, potem med vožnjo avtomobila ne uporabljajte navigacije in ostalih 'IT sladkorčkov', potrebe po interakciji s temi tehnologijami pa izvajajte samo takrat, ko vozilo miruje. Obstaja pa tudi poučen video …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov