Avto.info

VW FSI

Druga revolucija

Avtor:

Prva sodobna revolucija pri gradnji motorjev za osebna vozila se je zgodila leta 1989. Začel jo je Volkswagen, označil pa s tremi črkami - TDI. Zdaj je čas za drugo. Sicer tokrat VW ne bo veljal za pionirja tehnologije, vendar pa je vseeno prvi, ki bo z njo opremil motorje vozil v razredih, ki so najbolje prodajani. Tehnologija ima zopet pesniško ime - FSI.



Da ne bo dvomov; gre za direktni vbrizg goriva, v prvem primeru (TDI) pri dizelskih motorjih, po novem (FSI) pa še pri bencinskih. Prvi jo je serijsko ponudil Mitsubishi v Carismi, ki je bila označena z GDI, kasneje jo je Renault uporabil v Meganu Coupé in poimenoval IDE, sedaj se je opogumil Mercedes pri novem CLK z oznako CGI in Alfa Romeo s 156 JTS. Pa še kdo bi se našel. Skratka, trend direktnega vbrizga je opazen, saj vse tovarne pospešeno razvijajo sisteme za široko uporabo. In kaj je bistvo vsega? Nižja poraba in čistejši izpuh. Pri nespremenjenih zmogljivostih, če že ne boljših, seveda.

Prvi Volkswagnov FSI je bil že leta 2000 predstavljeni Lupo 1,4 FSI s 77 kW (105 KM) in povprečno porabo le 4,9 litra na 100 km kot prvi serijski avto z bencinskim motorjem, ki porabi manj kot 5 litrov. Sedaj so prišli na vrsto še Golf in Bora z 1,6-litrskim štirivaljnikom in 81 kW (110 KM) ter novi Polo 1,4 FSI s 63 kW (86 KM). Golf FSI na primer z novim motorjem doseže 100 km/h v 10,6 sekunde (primerljivi Golf 1,6 16V s 77 kW (105 KM) v 10,8 s) in največjo hitrost 194 km/h (1,6 16V - 192 km/h), povprečna poraba pa znaša le 6,2 litra namesto 6,9 litra bencina na 100 km. Še večji napredek so dosegli pri porabi v mestu, kjer ta sedaj znaša 7,9 namesto 9,3 litra na 100 km. Prihranek je kar 15-odstoten. Kot jagoda na vrhu smetane pa še izpust CO2 v ozračje znaša 149 g/km namesto 166 g/km. Vse skupaj je sicer res slišati kot pravljica in pomemben korak k resničnemu varovanju okolja, vendar bo pot do tja še precej dolga.

Že na začetku se bomo spotaknili ob ceno, ki bo zaradi bolj zapletene gradnje motorjev zagotovo višja, vendar bo ta sčasoma padla na raven današnjih, glede na to da bo takih motorjev vse več. VW namerava s FSI-motorji popolnoma zamenjati klasične, ki jih kupujemo danes. Druga pomembna ovira pa je gorivo, ki vsebuje preveč žvepla. Le-to namreč pri navadni vožnji čez mesto, ko motorja ne obremenjujemo preveč, ne izgori popolnoma in se nabira na stenah posebnega rezervoarja katalitičnega pretvornika. Slednji služi izgorevanju dušikovih oksidov, ki nastanejo pri izgorevanju zelo majhne količine goriva in velike količine zraka in zelo onesnažujejo okolje. V katalitičnem pretvorniku se tako nekaj časa shranjujejo, ko senzor zazna, da se jih je nabralo dovolj, pa za dve sekundi preklopi motor na poseben režim delovanja z mešanico goriva in maziva. Dušikovi oksidi se pretvorijo in sprostijo v ozračje kot neškodljivi dušik. Sedaj pa nastopi žveplo, ki na nekakšen način zastrupi omenjeni pretvornik. Ta problem so pri VW rešili tako, da nadzorni sistem vsake toliko časa poviša temperaturo izpuha, ki sežge preostanek žvepla. Poraba sicer zopet nekoliko naraste, vendar je prednost predvsem v tem, da lahko uporabljamo tudi običajno gorivo. Mercedes, na primer, modelov z motorji CGI na začetku sploh ne bo prodajal na trgih, kjer še nimajo posebnega goriva z nizko vsebnostjo žvepla.

Zvrhana mera novosti torej, ki pa jih voznik med vožnjo ne bo niti opazil. Vse v prid nižji porabi ter čistejšemu izpuhu. Seveda je prvotni cilj tovarn še vedno čim boljša prodaja ter prednost pred konkurenco in ne toliko idealistične želje po lepi zeleni naravi, vendar na koncu vseeno vsi pridobimo. Pa še prepad med bencinskimi in dizelskimi motorji, ki so v zadnjem času doživeli neverjeten napredek, se bo zmanjšal, tako da bo odločitev končno zopet težja.

Matej Mihinjač

Send to Kindle
| Share

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov