Avto.info

Zelo slaba ideja …

Vožnja z zimskimi pnevmatikami v poletnem obdobju

Zelo slaba ideja …: Vožnja z zimskimi pnevmatikami v poletnem obdobju

Zelo slaba ideja …

Avtor: Foto: stock.adobe.com/Ingo Bartussek

Za nekatere lastnike avtomobilov je dvakratna letna menjava pnevmatik lahko zelo stresna, posledično se poslužujejo trika (vožnja z zimskimi pnevmatikami v poletnem obdobju …), ki je po njihovem mnenju zelo pameten, ker bodo na ta način lahko privarčevali nekaj denarja. Žal pa ta ideja ni ravno najboljša, ker s takšnim varčevanjem 'kopljete jamo' sebi in tudi drugim udeležencem v prometu, vsaj če verjamemo izsledkom nemškega kluba ADAC, kjer so pred časom v poletnem obdobju testirali tri različne zimske pnevmatike z različno odmerjenim tekalnim profilom.

Kdaj in zakaj sploh pride do tega, da lastniki avtomobila pričnejo razmišljati o takšni ideji? Po navadi se to zgodi takrat, ko ima nameščeni set zimskih pnevmatik samo še nekaj milimetrov profila, ker že vrabci na vejah vedo, da so zimske pnevmatike pozimi neustrezne (v pogledu varnosti …) po tem, ko imajo manj kot 4 milimetre (3 mm v primeru letnih pnevmatik …) tekalnega profila. Takrat se nekateri lastniki avtomobilov odločijo, da jih bodo v poletnem obdobju izrabili do konca. Nemci so ob tem izvedli tri različna testiranja, kjer so primerjali lastnosti rabljenih zimskih in ene letne pnevmatike. Ob tem so poskrbeli za izvedbo dveh testov ob različnih klimatskih pogojih (vpliv temperature ozračja), enega pa so izvedli na mokri vozni podlagi. V prvih dveh primerih so primerjali zimske in letne pnevmatike pri pomladnih ali jesenskih temperaturah (od 10 do 13 stopinj Celzija), izpeljali pa so tudi test pri poletnih 35. stopinjah Celzija, medtem ko je test na mokri vozni podlagi potekal v temperaturnem območju od 10 do 25 stopinj Celzija.

Vse tri testirane rabljene zimske pnevmatike so se na testih v pomladnih in poletnih mesecih obnesle samo ob vožnji in pri zaviranju na mokri vozni podlagi, izrazite slabosti zimskih pnevmatik so se pokazale šele ob vožnji po suhih cestah, višja ko je bila temperatura ozračja, slabše so opravljale zadane naloge. V soodvisnosti od temperature ozračja in izrabljenosti pnevmatik se je zavorna pot vozila, ki je poleti obuto v zimske pnevmatike, pri zaviranju (100-0 km/h) lahko podaljšala tudi za povsem nesprejemljivih 16 metrov! Ob tem je zanimivo to, da na to vpliva višina preostalega profila in temperatura ozračja, višji ko je profil in temperature ozračja, slabše so vozne lastnosti zimskih pnevmatik v poletnih mesecih. Pri testiranih zimskih pnevmatikah, ki so imele samo še 4 mm tekalnega profila, se je zavorna pot podaljšala samo za 5, še vedno nesprejemljivih metrov. Manj težav so testni vozniki zaznali ob vožnji skozi ovinke, vendar je slabši oprijem cestišča ob tem odvisen od temperatur ozračja in obtežitve vozila, višje ko so temperature ozračja v kombinaciji s povečano maso vozila (recimo 'do nezavesti' otovorjeni avtomobili ob odhodih na letne dopuste …) več težav v ovinkih bo imel voznik avtomobila z nameščenimi zimskimi pnevmatikami.

To testiranje je znova pokazalo, da varčevanje na račun pnevmatik ni najbolj pametno, ker so pnevmatike še vedno (navzlic kopici vgrajenih 'Playstation' (ABS, ESP, ASR, TCS …) pomagal …) edini stik avtomobila s cestiščem. Če imate na vozilu nameščene 'mehurje' namesto poštenih pnevmatik, vam v vozilo nameščena IT 'krama' ne bo mogla pomagati v kritičnih situacijah, ker lahko opravi svoje naloge samo takrat, ko so na vozilu nameščene solidne pnevmatike.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava