Avto.info

BMW 118d

Ne privzdigujte obrvi

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi BMW 118d: Ne privzdigujte obrvi

»Izneveril se je tradiciji!«, »To ni več pravi BMW!«, »Dokončno so skrenili iz smeri!« prihaja iz ust tistih najbolj zagrizenih ljubiteljev znamke. Ja, res je, namesto zadnjega ima sprednji pogon, ampak – je to res pomembno? Tehnično platformo si v precejšnji meri deli z modeloma X1 in X2 ter nekatere elemente povzema po Minijevih derivatih. Je treba sploh še kaj dodati? Po temeljitem preizkusu vas lahko pomirimo – vozne lastnosti nove enke so opazno boljše kot pri predhodniku. Pika. 

Pri hitrejši vožnji skozi ovinke je avtomobil odlično uravnotežen in celo pri izrazitejšem priganjanju so slabosti sprednjega pogona praktično neopazne. Elektronika proti zdrsu je namreč po vzoru i3 integrirana v motorno elektroniko, kar pomeni trikrat hitrejšo odzivnost (ni zamika zaradi potovanja signala iz sistema DSC) in kar desetkrat hitrejše obvladovanje zdrsa, ob izklopljenem DSC-ju pa sistem EDLC z zaviranjem manj obremenjenega kolesa ustvarja učinek mehanske zapore diferenciala.

Poleg voznih lastnosti je največji napredek v primerjavi s predhodnikom občutno prostornejša notranjost.

V tem ali športnem režimu (kjer varnostna elektronika vmes poseže takrat, ko je res nujno), pa tudi sicer, je enka med vožnjo izjemno natančna, v ovinek zapelje tako rekoč hipoma in ostreje od mercedesa A. Občutek na volanu je vseskozi zelo dober, natančen in že najmanjši premiki se odražajo v spremembi smeri. Testni avto je bil nadgrajen še s športnim volanom in podvozjem M, temu primerno bolj čvrst in z resnično minimalnim nagibanjem v zavojih, a zato pri blaženju kratkih udarcev s ceste (pre)trd. In to kljub (le) 17-palčnim kolesom s pnevmatikami (zimskimi) precej visokih bokov … 

Ali smo med testom kdaj pogrešali zadnji pogon? Nikoli. No, le pri vrtenju v krogu na zasneženem parkirišču – aja, pa saj letos ni (bilo) snega – bi prišel prav. Za risanje krofov po suhem je 118d pač premalo. Dvolitrski štirivaljni turbodizel pod to oznako razvije sicer za vsakdanjo rabo solidnih 110 kW (150 KM) moči, podajanje je zelo zvezno in brez pretiranih sunkov, samodejni menjalnik steptronic s sedmimi stopnjami prenosa pa svoje delo opravlja hitro in učinkovito ter z dolgo zadnjo prestavo pripeva k manjši porabi goriva in manjšemu hrupu motorja pri višjih hitrostih. Zvočna zatesnjenost (vključno s podvozjem) je odlična in dizelski ropot je slišen le zunaj vozila.

Skok v notranjost. Digitalne merilnike je treba doplačati, v nekaterih paketih zraven dobite še sistem hud. Osrednji zaslon infotainmenta s premerom 26 centimetrov je občutljiv na dotik, poleg gladkega delovanja in logičnih menijev pa BMW tekmece prekaša z resnično funkcionalnim vmesnikom v obliki vrtljivega gumba in z nekaj klasičnimi stikali. Paket connected professional premore osebnega svetovalca, številne uporabne aplikacije (od vremena do novic) in možnost dostopa do vozila na daljavo, a žal nima povezave Android Auto, le Apple Carplay. Ergonomija je zaradi resnično izdatnih nastavitev sedeža in volana naravnost vrhunska, športni sedeži pa precej trdi in se s poudarjenimi robovi zdijo primerni predvsem za manjše ali bolj športne riti. 

118d je verjetno najbolj posrečena (dizelska) izbira – trivaljni 116d utegne biti malce šibak, 120d pa je na voljo zgolj s pogonom xDrive.

Prostora je dovolj v vse smeri, tudi v širino v predelu komolcev, največji napredek v primerjavi s predhodnikom pa je na zadnjih sedežih, kjer bosta šele več kot 1,8 metra visoka potnika z glavo podrsala strop. Za povrh sta zadaj dva priključka USB-c (tretji je v sredinskem predalu med sprednjima sedežema, na sredinski konzoli je klasičen USB-a), tudi prostora za drobnarije je s priročnimi odlagalnimi mesti (vključno s površno za brezstično polnjenje mobilne naprave), zajetnimi žepi v vratih ali radodarnim predalom pred sovoznikom več kot dovolj.

Ah, puristi naj kar privzdigujejo obrvi, a nova enka predhodnika prekaša v vseh elementih igre. Poleg voznih lastnosti predvsem z občutno prostornejšo notranjostjo, z višjo stopnjo kakovosti, varnostjo in povezljivostjo pa letvico postavlja zelo visoko. Tudi cenovno, vsaj po ceniku in s sproščenim dodajanjem številnih doplačilnih dodatkov …

Ha, pa mi je uspelo, da se niti enkrat nisem dotaknil gromozanskih sprednjih ledvičk!

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov