Avto.info

Aiways U5 prime

Elektrošok

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok Aiways U5 prime: Elektrošok

Evropska avtomobilska industrija je že zelo dolgo nekako vajena diktirati globalno pot tako inovacij kot preostalih trendov. Med drugim so postavili nenapisana pravila o hitrosti razvoja in menjave modelov, kar se je v zadnjih letih, predvsem pa v času elektrifikacije, izkazalo za precejšnjo pomanjkljivost. Njihovo rigidnost namreč začenjajo izkoriščati »outsiderji«, predvsem kitajski, med katerimi se je kot zanimiv alternativec izkazal Aiways.

Leta 2017 nastala znamka, ki jo je ustanovil nekdanji kitajski šef prodaje Volva, je prvi avtomobil na trg poslala že v dveh letih po ustanovitvi. Križanec U5 je že od lani na voljo tudi pri nas. Mladost in poreklo testnega avtomobila sta s seboj prinesla predsodke, ki smo jih z dnevi vse bolj pozabljali. Naj vam je nevsakdanja zunanjost všeč ali ne, ne gre mimo dejstva, da je U5 nadpovprečno opazen avtomobil. Večinoma ljudje znamke prav nič kompaktnega 4,68 metra dolgega avtomobila ne poznajo in se zaradi tega sprva ne morejo odločiti, ali jim je všeč ali ne.

Ai v imenu Aiways v kitajščini pomeni »ljubezen«, nam bližja pa je oznaka za umetno inteligenco (artificial intelligence).

Manj težav je pri vtisu, ki ga pusti notranjost, saj je videti sodobno. Linije so preproste in prečiščene, čute pa preplavi pravo digitalno morje. Vsega skupaj je v kabini kar pet zaslonov, od tega trije sestavljajo instrumentno ploščo, največji je namenjen multimediji, zadnji, nameščen na stičišče armature in sredinskega grebena, pa upravljanju klimatske naprave. Grafike in odzivnost so solidni, a ne med najboljšimi na trgu. Upravljanje je preprosto, saj (osnovni) meniji niso preveč zapleteni, če le razumete angleško. Slovenskega jezika namreč ne poznajo.

Čeprav to lahko pripišemo večini električnih avtomobilov, nas je tu navdušila predvsem prostornost kabine, še posebej na zadnji klopi, kjer se brez težav udobno peljejo odrasli potniki. Prtljažnik z osnovnimi 432 litri prostora morda malenkost zaostaja, a je povečljiv na 1.555 litrov in v dnu skriva še bogato zalogo prostora. Žal so pri zasnovi inženirji pozabili na najbolj pogoste drobnarije v potniškem prostoru. Voznik in sovoznik telefon lahko odložita le v predal s pokrovom, ki obenem služi kot zaslon klimatske naprave. Torej je dostikrat treba izbirati – telefon ali klima. Še bolj nenavadno je, da pred sovoznikom ni predala, ki je nekakšen avtomobilski standard. Namesto tega je tam nekoliko več prostora za noge (tega res ne potrebuje) in dve kljukici za obešanje vrečk. Vsega skupaj ne reši niti odlagalni prostor pod sredinsko konzolo, saj je ta razmeroma težko dostopen.

90 kW je največja moč polnjenja z enosmernim tokom, z izmeničnim le 6,6 kW.

Prostorsko udobje se lepo dopolnjuje z uglajenostjo podvozja, ki ljubi zmernost, dinamika pa mu ne leži najbolj. Velika masa baterij je le del razloga za to, verjetno pa za pomanjkanje vozniških užitkov vsaj nekoliko lahko krivimo pomanjkanje izkušenj, ki so jih tekmeci nabirali skozi čas. Kljub temu je 150-kilovatni motor (204 KM), ki poganja sprednji kolesi, dovolj zmogljiv, da do stotice pospeši v 7,7 sekunde. Tu smo spet opazili malenkost, ki nas je zmotila. Ob speljevanju električarji praviloma ponudijo hipen odziv, tu pa je v varčnem načinu eco prihajalo do neljube zakasnitve. V načinih normal in sport tega ni bilo. Ko smo že pri pritožbah, ne moremo mimo sicer bogate varnostne opreme (vgrajenih ima kup kamer, dve sta namenjeni samo spremljanju voznika), ki ne deluje na pričakovani ravni. Predvsem aktivni tempomat in sistem za ohranjanje vozila na voznem pasu bi si zaslužila nekaj več piljenja.

Prej omenjena baterija ima kapaciteto 63 kWh, kar naj bi zadoščalo za 400 kilometrov vožnje (po WLTP), a je na testu doseg z enim polnjenjem znašal približno 300 do 320 kilometrov. Tako pri velikosti baterije kot polnilni moči so pri Aiwaysu ubrali pot zmernosti, saj je z enosmernim tokom moč polnjenja omejena na 90 kW, medtem ko z izmeničnim znaša največ 6,6 kW. Aiways U5 je sicer daleč od popolnega, a po drugi strani ponuja pretresljivo dober paket, še posebej za ceno približno 40 tisočakov (po odšteti eko subvenciji). Pravi elektrošok za evropsko elito, ki podobno vsebino ponuja za kakih 50 odstotkov višjo ceno.

Aiways U5 prime: Elektrošok
Aiways U5 prime: Elektrošok
Aiways U5 prime: Elektrošok
Aiways U5 prime: Elektrošok
Aiways U5 prime: Elektrošok
Aiways U5 prime: Elektrošok
Aiways U5 prime: Elektrošok
Aiways U5 prime: Elektrošok
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov