Avto.info

'Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen'

Turki so v Kölnu že 'staroselci'

'Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen': Turki so v Kölnu že 'staroselci'

'Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen'

Avtor: Foto: Ford
 Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen : Turki so v Kölnu že  staroselci  Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen : Turki so v Kölnu že  staroselci  Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen : Turki so v Kölnu že  staroselci  Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen : Turki so v Kölnu že  staroselci  Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen : Turki so v Kölnu že  staroselci  Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen : Turki so v Kölnu že  staroselci

Nemške avtomobile baje izdelujejo Nemci. S tem, žal povsem napačnim prepričanjem, že dolgo živi veliko simpatizerjev nemške avtomobilske industrije, ker so se prvi 'nenemci' v nemški avtomobilski industriji pojavili že davnega leta 1961, in to ravno v Kölnu (v obratih znamke Ford), kjer letos praznujejo okroglo 60. obletnico nemško-turškega prijateljstva.

Legendarni nemški povojni gospodarski čudež pri Nemcih ni povzročil samo blagostanja in razcveta industrije, temveč tudi nekatere 'stranske efekte'. Eden izmed njih je bil viden tudi v povečani potrebi po delavcih v industrijskih panogah. Ker Nemci na sredini petdesetih let prejšnjega stoletja doma niso našli dovolj delavcev, so v obdobju od leta 1955 do leta 1968 z nekaterimi državami (Italija (1955), Grčija(1960), Španija (1960), Maroko (1963), Južna Koreja (1963), Portugalska (1964), Tunizija (1965) in Jugoslavija (1968)) sklenili bilateralne sporazume za zaposlovanje tujih delavcev. Takšen sporazum ('Deutsch-Türkische Anwerbeabkommen') so Nemci v oktobru leta 1961 podpisali tudi s Turki in ga anulirali šele leta 1973, po tem, ko so v nemških tovarnah sprejeli že skoraj 900.000 turških delavcev in delavk …

Prvi turški delavci in delavke so se pred vrati Fordove tovarne v Kölnu pojavili že 27. septembra leta 1961. Posledično so se morali pri znamki Ford hitro organizirati, da so gostujočim delavcem, ki so iz Turčije prišli s posebnim vlakom, lahko ponudili nastanitve in prevajalce in poskrbeli še za vse ostale njihove potrebe. Tako je bilo leta 1965 pri Fordu v Kölnu redno zaposlenih točno 6.277 Turkov in Turkinj. Največ turških 'gastarbajterjev' so zaposlili leta 1972, ko je Forde v Nemčiji izdelovalo 12.368 Turkov in Turkinj. Trenutno je pri nemški podružnici znamke Ford zaposlenih točno 2.245 ljudi, ki se štejejo med prave Turke, odnosno približno 4.000 delavcev in delavk s turškimi koreninami. Fordove tovarne so dejansko 'mednarodne', ker v njih poleg Nemcev in Nemk delajo ljudje iz približno 90. držav tega sveta. Med 'gastarbajterji' je največ Turkov (20 odstotni nacionalni delež …).

To se pozna tudi v Fordovih nemških tovarnah, kjer so morali delovodje pričeti obvladovati turški jezik, s prilagoditvijo jedilnikov po turškem okusu pa so se morale spopasti tudi Fordove 'menze'. Že od leta 1973 so Fordovi Turki deležni tudi posebne obravnave v primeru dopustov, ker se lahko odločijo za udeležbo na finančno zelo ugodnih čartersko organiziranih dopustih v Turčiji. Leta 1972 so turški delavci in delavke pri Fordu dobili tudi prvi lastni 'Betriebsrat' (svet delavcev), enemu (Salih Güldiken) izmed njih je leta 1973 uspel tudi v stop v 'Aufsichtsrat' (nadzorni svet), kjer je ostal do upokojitve (1997). Zato se človek ob upoštevanju takšnih informacij včasih res lahko vpraša, kaj je sploh še 'nemškega' na nemških avtomobilih, ki jih v Nemčiji poleg Nemcev in Nemk tudi v teh časih izdelujejo Italijani, Španci, Grki, Turki in bivši Jugoslovani (pa najbrž še kdo drug …).

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov