Avto.info

Ford S-MAX II

Po novem tudi s štirikolesnim pogonom

Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom

Ford S-MAX II

Avtor: Foto: Ford
Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom Ford S-MAX II: Po novem tudi s štirikolesnim pogonom

V Parizu se bo obiskovalcem letošnjega avtomobilskega salona predstavila druga generacija cenjenega Fordovega enoprostorca S-MAX, ki je zasnovana na tehnološki platformi modela mondeo.  Z novim modelom, ki ga proizvajalec po bavarskem vzoru uvršča v kategorijo SAV (Sports Activity Vehicle) vozil, bodo pri znamki Ford skušali ponoviti uspeh prve generacije tega modela, ki je v Fordove salone v približno osmih letih proizvodnje privabila več kot 400.000 kupcev.

Nova generacija modela S-MAX, ki bo kupcem dostopna šele v naslednjem letu, je prvi Fordov serijski avtomobil, ki je opremljen z novim volanskim krmilnim mehanizmom, ki nosi hišno oznako 'Adaptive Steering'. V bistvu gre za Fordovo različico volanskega mehanizma, ki pri manjših hitrostih vozniku olajša vrtenje volana, pri večjih pa nekoliko otrdi.  S tem so dosegli boljšo odzivnost volanskega mehanizma in posledično tudi boljše vozne lastnosti avtomobila, ki ima ponekod status 'športnega enoprostorca', ker so njegove vozne lastnosti skoraj na ravni osebnih avtomobilov. Za to bosta zaslužni tudi tehnologiji 'Torque Steer Compensation' in 'Active Nibble Compensation', ki poskrbita za še manjši vpliv pogona na delovanje volanskega mehanizma.

V primeru zunanje oblike lahko govorimo o oblikovni evoluciji, ker so oblikovalci poskrbeli, da je novi S-MAX nekoliko nižji, poleg tega sta prednja A strešna stebrička pomaknjena nekoliko bolj nazaj, ker so želeli ustvariti vtis daljšega motornega pokrova, poleg tega daljša površina pušča več možnosti za oblikovalsko igro. Sam nos in zadek sta izvedena v prepoznavnem hišnem stilu, zato so nekateri tuji novinarji novemu Fordovemu enoprostorcu že prilepili oznako 'Aston-Martin Van', ker ima podobno oblikovano masko hladilnika kot večina aktualnih modelov iz aristokratske hiše Aston-Martin.

Povsem nova je tudi notranjost potniške kabine, ki lahko sprejme 7 potnikov. Ob tem so omenili še bolj kvalitetne materiale, ki po navedbi proizvajalca odlično prenašajo 'zob časa'. Olajšali so tudi ravnanje z drugo in tretjo sedežno vrsto, ker bo lahko  voznik v slučaju potrebe z enim samim pritiskom na gumb 'položil' vse za njim nameščene sedeže. Ti bodo po novem lahko ogrevani in hlajeni ter opremljeni z masažno funkcijo. Veliko pozornosti so namenili tudi izboljšanemu zračenju in ogrevanju potniške kabine, zato bodo potniki v zadnjem delu tega enoprostorca po novem lahko sami uravnavali želene 'življenjske pogoje' ob pomoči deljene klimatske naprave. Obstajala pa bo tudi možnost vgradnje ogromnega panoramskega strešnega okna.

Na področju povečanega udobja so omenili 'spominsko enoto', ki si bo sedaj zapomnila volanske nastavitve (višina in globina) različnih uporabnikov ter horizontalno nastavljive vzglavnike na sedežih. Omenjajo pa tudi povečano število predalčkov in odprtin za shranjevanje manjših predmetov. Voznikovo delovno mesto so oplemenitili z vgradnjo 10-palčnega zaslona, ki lahko posnema delovanje klasičnih kontrolnih merilnikov, istočasno pa lahko ponudi vozniku tudi vse ostale informacije in podatke o stanju avtomobila. Na krovu novega forda S-MAX bo tudi druga generacija 'infotainment' sistema Sync 2 s funkcijo 'Emergency Assistance' ter že iz modela kuga znan sistem samodejnega odpiranja prtljažnih vrat.

Današnjemu času primerna bo tudi založenost s kamerami, radarji in različnimi senzorji, ker je lahko v takšnega forda vgrajenih 16 različnih elektronskih pomočnikov (Blind Spot Information System, Traffic Sign Recognition, Lane Keeping Alert, Lane Keeping Aid in Driver Alert…). Med njimi so posebej omenili vgradnjo že znanega sistema 'Pre-Collision Assist', ki potnike pripravi na morebitno nesrečo, ter dve novi svetilni tehnologiji (Adaptive Front Lighting System & Glare-Free Highbeam technology), ki s samodejnim delovanjem poskrbita za odlično osvetlitev vozišča, poleg tega pa omogočita tudi to, da S-MAX ob vožnji s premočno odmerjenim svetlobnim snopom ne bo po nepotrebnem ogrožal nasproti vozečih vozil. Več bo tudi sistemov za lažje parkiranje (Perpendicular Parking, Park-Out Assist in Side Parking Aid).

Omenili so tudi motorno paleto. Že znani 2,0-litrski turbodizelski TDCi motor bo na voljo v treh različicah (120, 150 in 180 KM), kupcem bencinsko gnanih avtomobilov so namenili dva pogonska sklopa. Šibkejši, ki premore 1,5-litra delovne prostornine, prihaja iz družine EcoBoost. Ta prisilno polnjen motor bo ob povezavi z ročnim menjalnikom lahko mobiliziral 160 KM, ljubiteljem samodejnih menjalnikov bodo namenili različico z vgrajenim 2,0-litrskim turbobencinskim motorjem (240 KM). Možnost nakupa samodejnega menjalnika z dvojno sklopko bo omogočena tudi kupcem najmočnejše turbodizelske različice. Obstajala pa bo tudi možnost nakupa 4x4 različice…

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava