Avto.info

ADAC simulacija bočnega naleta

Situacija, kjer ima sopotnik lahko precej manj sreče …

ADAC simulacija bočnega naleta: Situacija, kjer ima sopotnik lahko precej manj sreče …

ADAC simulacija bočnega naleta

Avtor: Foto: ADAC
ADAC simulacija bočnega naleta: Situacija, kjer ima sopotnik lahko precej manj sreče … ADAC simulacija bočnega naleta: Situacija, kjer ima sopotnik lahko precej manj sreče … ADAC simulacija bočnega naleta: Situacija, kjer ima sopotnik lahko precej manj sreče … ADAC simulacija bočnega naleta: Situacija, kjer ima sopotnik lahko precej manj sreče …

Iz Nemčije prihaja novo opozorilo glede drugorazrednega položaja sopotnikov v današnjih avtomobilih, ker je tokratni test kluba ADAC ponovno dokazal, da gre v primeru prometnih nesreč dostikrat za situacije, kjer je sopotnik v vozilu lahko precej 'bolj dovzeten' glede pridobivanja poškodb …

Nemci in Američani (IIHS) so v do sedaj objavljenih tekstih že večkrat opozorili proizvajalce in javnost, da se inženirji ob snovanju avtomobilov preveč ubadajo z varnostjo voznikov, posledično pa zanemarjajo varnost ostalih potnikov v vozilu. Zadnjo podobno novico glede tega smo dobili v letošnjem juniju, ko je iz ZDA prišla vznemirljiva novica, ki je povezana s preizkusnim testom inštituta IIHS, kjer so izvedli teste v obliki čelnega trčenja z majhnim prekritjem (25 % širine avtomobila), ker so Američani ugotovili, da so nekateri serijski SUV modeli v tem primeru resnično varni samo za voznika, medtem ko je prednji sopotnik v večini testiranih primerkov precej slabše zaščiten. Že dolgo pa vemo tudi to, da zadnji potniki v primeru čelnih trčenj nimajo povsem enakih pogojev za preživetje kot prednja potnika.

Potrditev teh navedb je razvidna tudi iz zadnjega nemškega prispevka k povečanju varnosti v prometu. Nemci so tokrat izvedli tri ločene teste, kjer sta sodelovala dva različna avtomobila, ki se občutno razlikujeta po zasnovi, namembnosti in obliki. Poleg tega je simulacija bočnega naleta, kjer so na prednjih sedežih uporabili dve testni lutki, izvedena pri nižji hitrosti (50 km/h) kot v obeh ločenih testiranjih prestižnega 2-sedežnega roadsterja znamke BMW in priljubljene 5-vratne kombilimuzine znamke Volkswagen, kjer sta oba igrala vlogi 'cestnih ovir'. V tem scenariju, ki predvideva samo enega potnika (voznik) v obeh avtomobilih, sta 'voznika' obeh vozil doživela stranski nalet 1,3-tonske štirikolesne bariere, ki se je v času trka premikala s 65 km/h.

Kot zanimivost velja ob tem omeniti dvorezno vlogo modernih sredinskih konzol med parom prednjih sedežev, ker te 'pregrade' po eni strani lahko zavarujejo oba prednja potnika, ker jima preprečijo morebitni fizični stik ob bočnem trčenju, po drugi plati so lahko te 'pregrade' krive tudi za kakšno dodatno poškodbo (predvsem zgornjih okončin in prsnega koša …), odvisno pač od scenarija in sreče. Po nemškem mnenju bi bilo nujno potrebno izvesti tehnološko nadgradnjo takšnih sredinskih konzol, kjer bi proizvajalci lahko vgradili kakšno dodatno zračno blazino, ki bi v slučaju nesreče lahko dobro zavarovala prednja potnika, ker so Nemci omenili tudi primere (trčenje obeh glav, težji potnik lahko zaradi že znanih zakonov fizike glede premikanja mase ob trčenju preprosto 'iztisne življenje' iz lažjega in manjšega sopotnika), kjer se potnika lahko resno poškodujeta ali pa celo umreta.

Prvi izvedeni test bočnega naleta pri 50 km/h, ki je povsem enak podobnim postopkom organizacije Euro NCAP, so izvedli s Volkswagnovim golfom, kjer je sedel en par potnikov (Euro-SID Dummy (sopotnik) & World-SID Dummy (voznik)). V tem primeru voznik golfa ni utrpel nobenih resnih poškodb, medtem ko sopotnik ni imel te sreče, ker je sedel na naletni strani, zato je utrpel nekaj poškodb v predelu stegen in prsnega koša, vendar k sreči niso življenjsko nevarne, ker so jih Nemci na predstavitvenih skicah obarvali z rumeno, medtem ko je voznik testnega golfa v celoti obarvan zeleno. V naslednjih dveh testih, ki sta se odvila pri 65 km/h, sta bila oba testna avtomobila (BMW & VW) 'obljudena' samo s parom voznikov, ki sta po tem scenariju, ki je v realnosti precej manj pogost kot podoben scenarij za sopotnika, doživela 'bočno agresijo', in to na bočni (leva) strani avtomobila kjer sta sedela.

Za kontrast pri obeh trkih pa nista poskrbeli samo drugačni zasnovi (roadster & Kombilimuzina) temveč tudi odsotnost bogato odmerjene sredinske konzole med parom prednjih sedežev v golfu, medtem ko je BMW serijsko opremljen s to komfortno pridobitvijo. Nesreče z bočnim naletom drugega vozila dostikrat vključujejo scenarij, kjer se glave potnikov srečajo z okvirji bočnih vrat ali pa z bočnimi vratnimi naslonjali za roke. Tudi v primeru testiranega golfa ni bilo nič drugače, vendar je voznikova glava ob premetavanju k sreči za nekaj milimetrov zgrešila predel bočnih vrat, za dlako je voznika zgrešila tudi vratna opora za roke, ki je nameščena na bočnih vratih in je ob trku prodrla globje (kot običajno …) v notranjost potniške kabine. Največjo težavo je predstavljal pripet varnostni pas, ker ni predviden za dobro kontroliranje bočnega gibanja telesa, zato bi lahko varnostni pas v tem primeru povzročil notranje poškodbe v predelu trebuha. Kljub takšnim vznemirjujočim informacijam je priložena skica poškodb voznika obarvana samo zeleno, kar je dober znak za potrošnike.

Manj sreče je imel voznik v testnem BMW-ju. Visoka sredinska konzola med edinim parom vgrajenih sedežev je ob bočnem trku dobro obremenila voznikov prsni koš, glava je ob trku udarila ob desno roko, katera je že pred tem izvedla trk s sredinsko konzolo. Končni rezultat? Rdeče obarvana glava na priloženi skici, ostali telesni deli ostajajo obarvani z zeleno. Kot olajševalno okoliščino za BMW velja omeniti, da gre v tem primeru za pravega športnika, ki ni namenjen voznikom z visokimi pokrivali in ostalim 'prostorskim fetišistom', temu primerno je izražena tudi športno utesnjena kabina, ki ustvari dejanski občutek intimnosti in zlitja z avtomobilom, posledično pa žal omeji 'gibalni prostor brez ovir' za glavi potnikov ob morebitnem bočnem trku.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov