Avto.info

Avtonomno delujoča vozila

Študija nemškega podjetja Consline AG razkriva resne dvome potrošnikov

Avtonomno delujoča vozila: Študija nemškega podjetja Consline AG razkriva resne dvome potrošnikov

Avtonomno delujoča vozila

Avtor: Foto: Consline AG & Ford
Avtonomno delujoča vozila: Študija nemškega podjetja Consline AG razkriva resne dvome potrošnikov Avtonomno delujoča vozila: Študija nemškega podjetja Consline AG razkriva resne dvome potrošnikov

Pri nemškem svetovalnem podjetju Consline AG so v teh dneh predstavili izsledke študije glede sprejemljivosti avtonomno delujočih vozil med nemško populacijo, ki se nekoliko razlikuje od ostalih študij, ker ni izvedena ob uporabi telefonov, temveč komentarjev in izjav na nemškem spletu.

V obdobju od letošnjega aprila do pričetka letošnjega oktobra so Nemci analizirali 1.379 komentarjev ter 2.723 izjav obiskovalcev spleta na temo avtonomno delujočih vozil, ki so jih pobrali iz številnih spletnih nemških medijev ter na 'nemško govorečih' socialnih omrežjih. V večini (59 %) zbranih komentarjev in izjav je moč zaznati, da njihovi avtorji ne verjamejo navedbam proizvajalcev ter nekaterih novinarjev, ki avtonomno delujoča vozila predstavljajo kot nekaj najboljšega kar se nam bo pripetilo v naslednjih letih. Večina vprašanih meni, da sedaj vgrajeni sistemi, ki naj bi uporabnikom omogočali varno avtonomno vožnjo, ne delujejo kot bi morali, poleg tega si sploh ne predstavljajo, da bi krmila avtomobilov prepustili umetni inteligenci. Po njihovem mnenju nekateri proizvajalci avtomobilov, ki nam že vsiljujejo te tehnologije v njihovih modelih, prehitevajo čas …

Za mnoge je tudi povsem nepredstavljivo, da bi ob vožnji z avtomobilom, ki je bila vedno in bo vedno smatrana kot potencialno smrtno nevarno početje (človeško telo ni bilo nikoli razvito za velike hitrosti gibanja in morebitno naglo izvedeno zaustavitev gibanja …) ob tem pozabili na dogajanje v okolici avtomobila, ker je takšno razmišljanje lahko usodno. Vprašljiva ostaja tudi komunikacija med takšnim vozilom, cestno signalizacijo in ostalimi udeleženci v prometu, ker je to eden izmed predpogojev za večjo varnost v cestnem prometu. Dokler bodo po cestah skupaj krožili klasični avtomobili z voznikom ter vozila z umetno inteligenco, varno sožitje obeh ne bo možno. Omenjajo pa tudi nezaupanje v delovanje trenutno vgrajenih tehnologij ob slučajih, ko se avtonomno delujoče vozila srečuje s pešci in kolesarji. Ravno v teh dneh so se pojavile informacije, ki potrjujejo takšna razmišljanja, ker je iz podjetja Uber prišla novica, kjer priznavajo, da njihovi medijsko opevani avtonomni avtomobili ob vožnji zelo radi spregledajo kolesarje. Da o podobnih, vendar občutno resnejših težavah (dve dosedanji smrtni žrtvi ob slepem zaupanju v tehnologijo avtonomne vožnje) vozil znamke Tesla Motors niti ne govorimo …

Nemški komentatorji in dajalci izjav pravijo, da mora odgovornost za povzročeno nesrečo avtonomno delujočega vozila vedno prevzeti proizvajalec avtomobila, vendar istočasno močno dvomijo, da bodo proizvajalci pristali na takšen moralni kodeks. Pojavlja pa se tudi veliko pomislekov glede vohunjenja s strani proizvajalcev avtomobilov, ki ob pomoči telematike že pridno zbirajo informacije o lastnikih in uporabnikih njihovih po navadi štirikolesnih izdelkov. Obstaja namreč velika bojazen, da bo prej ko slej prišlo do zlorab teh informacij …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov