Avto.info

ADAC test treking koles

Zlomljeni nosilni okvirji tudi pri zvenečih imenih

ADAC test treking koles: Zlomljeni nosilni okvirji tudi pri zvenečih imenih

ADAC test treking koles

Avtor: Foto: ADAC
ADAC test treking koles: Zlomljeni nosilni okvirji tudi pri zvenečih imenih ADAC test treking koles: Zlomljeni nosilni okvirji tudi pri zvenečih imenih ADAC test treking koles: Zlomljeni nosilni okvirji tudi pri zvenečih imenih ADAC test treking koles: Zlomljeni nosilni okvirji tudi pri zvenečih imenih

Predstavniki nemškega kluba ADAC in organizacije Stiftung Warentest (nemška organizacija za zaščito potrošnikov) so v teh dneh objavili poročilo z zadnjega testa treking koles, kjer so Nemci testirali dvajset različnih modelov koles. Ob tem se je znova izkazalo, da zveneče ime proizvajalca ni garant varnosti in kvalitete …

Dva (Gudereit LC-45 in Pegasus Opero SL) izmed dvajsetih testiranih primerkov (10 moških in 10 ženskih)  treking koles sploh nista prestala tega testa, ker je med njunim testiranjem prišlo do zloma obeh nosilnih okvirjev, 5 testnih primerkov pa ima občutne težave s stabilnostjo in vodljivostjo pri polni obremenitvi, ko uporabnik in njegova dodatna prtljaga dosežeta največjo dovoljeno skupno maso, ki v večini primerov znaša 120 kg. Žal pa tokrat ne govorimo o nizkocenovnih biciklih za 200 evrov, temveč opisujemo 'premium' modele z nemškimi prodajnimi cenami v razponu od 750 do 950 evrov.

Na tokratnem testu sta jo najslabše odnesla dva predstavnika moških treking koles (Gudereit LC-45 (800 evrov) in Pegasus Opero SL (750 evrov)), ker nista preživela ADAC-ov stresni test, ki simulira prevoženih 20.000 kilometrov na različnih voznih podlagah. Izdelek znamke Pegasus je odpovedal (zlom nosilnega okvirja) že po približno 12.000 prevoženih kilometrih, treking kolo znamke Gudereit je zdržalo približno tisoč kilometrov več. Zaradi tega sta oba testna kandidata prejela najslabšo možno oceno 'mangelhaft' (pomanjkljivo). Nekoliko bolje ('ausreichend' / zadostno) so ocenili izdelka znamk KTM (model Life Space (900 evrov) in Hercules (model Avanos Sport (950 evrov)), ker so se pri njima v enakih pogojih testiranj po približno 20.000 prevoženih kilometrih pojavile prve razpoke (risi) na obeh nosilnih okvirjih.

Enako slabo so ocenili tudi tri modele (Diamant Elan Deluxe (900 evrov), Hercules Avanos Sport (950 evrov) in Gudereit LC-45 (800 evrov)) ženskih treking koles, ker jih pestijo podobne težave kot prej omenjena moška kolesa. Sodeč po ocenah na testu se je tokrat najbolje odrezal izdelek znamke Kreidler (model Raise RT6 (800 evrov), ki je na voljo obema spoloma. Med ženskimi kolesi so zelo dobro uvrščeni še nekateri model (KTM Life Space (900 evrov), Pegasus Opero SL (750 evrov), Stevens Savoie (900 evrov, na voljo tudi v moški različici) in Victoria Trekking 6.7 (900 evrov, na voljo tudi v moški različici)). Nemce je presenetilo tudi to, da proizvajalci koles ob oglaševanju radi poudarijo besedo 'premium', vendar ob izdelavi treking koles pozabijo na njen pravi pomen, ker so na testiranih treking kolesih odkrili cel kup cenenih sestavnih delov.

Grajajo pa tudi informiranost uporabnikov, ker so samo pri štirih testiranih biciklih odkrili dobro vidne oznake proizvajalcev glede največje dovoljene skupne mase, ker se je žal izkazalo, da so nekateri testni primerki koles 'počepnili' že v primeru, ko ima uporabnik kolesa več kot 85 kilogramov lastne teže.

Download

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov