Avto.info

Nissan Qashqai

1,3 litrski bencinski motor bo nadomestil 1,2 in 1,6-litrska motorja

Nissan Qashqai: 1,3 litrski bencinski motor bo nadomestil 1,2 in 1,6-litrska motorja

Nissan Qashqai

Avtor: Foto: Nissan
Nissan Qashqai: 1,3 litrski bencinski motor bo nadomestil 1,2 in 1,6-litrska motorja Nissan Qashqai: 1,3 litrski bencinski motor bo nadomestil 1,2 in 1,6-litrska motorja

BARCELONA, Španija – Nissan Qashqai je odslej na prodaj s popolnoma novim 1,3-litrskim bencinskim motorjem. Gre za zadnje poglavje v zgodbi o uspehu Nissana Qashqai, najbolje prodajanega oblikovnega križanca v Evropi, s katerim bomo še dodatno okrepili njegovo privlačnost.

Izjemno učinkovit nov motor je na voljo v različicah s 140 KM in 160 KM ter zagotavlja nižjo porabo goriva ter manjše izpuste CO2 . Temelji na odlikah in virih skupine Renault-Nissan-Mitsubishi, razvili pa smo ga v sodelovanju z družbo Daimler. Motor bo pri Nissanu prvič vgrajen v model Qashqai. Na voljo je skupaj s šeststopenjskim ročnim menjalnikom in s popolnoma novim sedemstopenjskim menjalnikom z dvojno sklopko (DCT). V obeh primerih je pogon na sprednja kolesa. Menjalnik DCT bo prvič vgrajen v Nissanov model serijske proizvodnje in bo kupcem omogočil bolj športno in dinamično vozno izkušnjo, izboljšano zmogljivost pri speljevanju in enakomernejši prenos moči.

Nov 1,3-litrski motor je na voljo v treh različicah: 140 KM z ročnim šeststopenjskim menjalnikom, 156 KM z ročnim šeststopenjskim menjalnikom in 160 KM s sedemstopenjskim menjalnikom DCT. Navor znaša 240 Nm pri različici z manjšo močjo, 260 Nm pri različici z večjo močjo in ročnim menjalnikom ter 270 Nm pri različici z menjalnikom DCT. Ta izboljšani bencinski pogonski agregat postavlja nov standard voznih lastnosti Qashqaija. Kupci bodo zaradi večje moči in navora opazili boljšo odzivnost in pospeševanje, bolj gladek in enakomernejši prenos moči ter tišje delovanje med vožnjo. Tudi pogostnost servisiranja vozila je manjša.

Jean-Philippe Roux, generalni direktor za mestne terence pri Nissan Europe, je dejal: „Z lansiranjem novega 1,3-litrskega motorja smo se odlično pripravili na pogoje na trgu, saj smo ustregli povpraševanju kupcev po izjemno učinkovitem bencinskem motorju, ki nudi vrhunsko zmogljivost pri vožnji in je obenem varčen.”

Pri Qashqaiju bodo ti trije novi 1,3-litrski pogonski agregati neposredno nadomestili starejše – 1,2-litrski motor s 115 KM in ročnim ali s samodejnim brezstopenjskim menjalnikom ter 1,6-litrski motor s 163 KM in ročnim menjalnikom. Vsi novi pogonski agregati ustrezajo novemu emisijskemu standardu Euro 6d-Temp. Vsi trije pogonski agregati so izjemno konkurenčni pogonskim agregatom drugih proizvajalcev, izpusti CO2 pa so mnogokrat bistveno manjši. Poleg nižje porabe goriva in manjših izpustov CO2 bodo novi motorji omogočali boljšo odzivnost pri nižjem številu vrtljajev, živahnejše pospeševanje in hitrejše/varnejše prehitevanje.

Izboljšana učinkovitost je dosežena s popolno preobrazbo motorja v primerjavi s starejšimi različicami bencinskih motorjev. Dodan je filter trdnih delcev, izboljšave pa vključujejo tudi sistem za vbrizgavanje goriva, obliko zgorevalnega prostora, zmanjšano trenje in učinkovitejši turbopolnilnik. Motor povzroča tudi manj hrupa, saj ima višji navor pri nižjem številu vrtljajev. V primerjavi s trenutnim 1,2-litrskim motorjem s 115 KM in ročnim menjalnikom je novi 1,3-litrski motor s 140 KM in ročnim menjalnikom zmogljivejši za 21 KM in ima za 50 Nm večji navor. Pri Qashqaiju s 17-palčnimi kolesi dosegajo izpusti CO2 121 g/km (NEDC-BT), kar je za 8 g/km manj kot prej (NEDC).

Glede na primerjavo obeh pogonskih agregatov iste serije so izboljšani tudi pospeški. Medtem ko čas pospešitve z mesta do 100 km/h ostaja približno enak (10,6 s pri 1,2-litrski različici v primerjavi z 10,5 s pri novi 1,3-litrski različici), se je čas pospešitve od 80 do 100 km/h v četrti prestavi skrajšal s 5,7 na 4,5 sekunde, kar je 21 % izboljšava. Dosežek v šesti prestavi od 100 do 120 km/h je še boljši – 35 % izboljšava, ki vozniku zagotavlja veliko več prožnosti. V primerjavi s trenutnim 1,6-litrskim motorjem s 163 KM in ročnim menjalnikom ima novi 1,3-litrski motor s 160 KM in ročnim menjalnikom nižjo moč za 3 KM, a za 20 Nm večji navor. Pri Qashqaiju s 17-palčnimi kolesi dosegajo izpusti CO2 121 g/km (NEDC-BT), kar je za 13 g/km manj kot prej (NEDC).

Stroški lastništva za kupce so zaradi nižjih stroškov vzdrževanja skozi celotno življenjsko dobo vozila prav tako nižji. Na primer: servisni pregled je treba zdaj namesto pri 20.000 km izvesti vsakih 30.000 prevoženih kilometrov. Poleg tega 8 g/km manjši izpusti CO2 pri obeh različicah z ročnim menjalnikom pomenijo tudi manjšo obdavčitev kupca. Pri trenutnih davčnih predpisih bi to znašalo – 290 £ v Združenem kraljestvu, – 36 € v Nemčiji in 163 € v Franciji. Motor je razvila skupina Renault-Nissan-Mitsubishi, preizkuse in simulacije na njem pa so izvajali 40.000 ur. V sklopu tega preizkušanja so z motorjem opravili 300.000 km odobritvene vožnje v nekaterih najzahtevnejših razmerah na svetu.

Z odlikami in viri Skupine lahko Nissan zagotavlja sinergije, s katerimi bencinski motor premika meje mogočega. 1,3-litrski pogonski agregat kupcem ponuja najvišjo stopnjo zmogljivost in izboljšav, ustreza najstrožjim standardom zanesljivosti in vzdržljivosti ter zmanjšuje izpuste CO2. Motor smo razvili v sodelovanju z Daimlerjem, ki ga bo uporabil pri svojih vozilih znamke Mercedes-Benz. Skupina pričakuje, da bo v naslednjem poslovnem letu izdelala do enega milijona teh motorjev, ki bodo vgrajeni v več kot 50 % vseh prodanih Qashqaijev.

Prednosti novega 1,3-litrskega bencinskega motorja za kupce
Splošne prednosti (vse tri kombinacije pogonskih agregatov)
- Izboljšana zmogljivost v smislu boljše odzivnosti motorja in prenosa moči/navora
- Motor povzroča manj hrupa, saj je zaradi višjega navora pri nižjem številu vrtljajev potreba po visokih vrtljajih (in posledično večjem hrupu) manjša
Nižja poraba goriva ter manjši izpusti CO2 in delcev. Ta izboljšana učinkovitost je posledica popolne preobrazbe motorja v primerjavi s starejšimi različicami Nissanovih bencinskih motorjev
- Konkretna področja izboljšav vključujejo sistem za vbrizgavanje goriva, obliko zgorevalnega prostora, zmanjšano trenje in učinkovitejši turbopolnilnik.
- Manjši stroški lastništva. Zasnova motorja prinaša nižje stroške vzdrževanja skozi celotno življenjsko dobo motorja. Servisni pregled je treba zdaj namesto pri 20.000 km izvesti vsakih 30.000 prevoženih kilometrov.

Tehnologija motorja bolj podrobno

Glava motorja
- Kompaktna oblika novega motorja omogoča več prostora pod pokrovom motorja ter manjšo skupno težo vozila
- Nova glava motorja je trikotne, delta oblike. Vbrizgalne šobe so nameščene na sredini, kar omogoča boljše zgorevanje.
- Izpušni kolektor je delno vgrajen v glavo motorja, kar omogoča učinkovitejše hlajenje izpušnih plinov in učinkovitejše zgorevanje, zlasti pri nizkem številu vrtljajev motorja in visokih obremenitvah
- Dodan je bil filter sajastih delcev FAP. Filter uničuje sajaste delce v izpušnih plinih, tako da jih zadrži v mikroporozni zgradbi v obliki satja, ki se v rednih presledkih samodejno regenerira.

Valji z napršenimi prevlekami
- To tehnološko inovacijo Skupina prvič uvaja pri motorju modela serijske proizvodnje.
- S plazemskim gorilnikom se na površino valjnih puš naprši tanek sloj zelo trdnega jekla, ki izboljša toplotno prevodnost med zgorevanjem.
Poleg precejšnjega zmanjšanja mase ta tehnika močno zmanjša tudi nenadzorovane detonacije (klenkanje) v motorju in izboljša stopnjo kompresije, kar omogoča boljšo učinkovitost
- Valji z napršenimi prevlekami prispevajo k zmanjšanju porabe goriva in izpustov za 1 %

Turbopolnilnik
- Turbopolnilnik je odslej opremljen z motorno gnanim obvodnim ventilom (t. i. elektronski omejilni ventil). Nadomešča pnevmatske ventile, prisotne v starejših motorjih
- To pomeni, da je turbopolnilnik odzivnejši, zlasti pri nizkem številu vrtljajev motorja
- Omejilni ventil brez vpliva na vozne lastnosti omogoča optimalno določanja karakteristike motorja

Vbrizgalne šobe
Vbrizgalne šobe imajo šest lukenj, kar omogoča boljšo atomizacijo goriva.
Oskrbuje jih skupni vod pod visokim tlakom, ki dosega 250 barov. Tlak pri trenutnem 1,2-litrskem motorju pa dosega le 200 bar.

Časovno variabilno krmiljenje ventilov z nihalkami
- Ventili imajo prstne nihalke s hidravlično vodenimi oporami namesto dročnikov. Tako se zmanjša notranje trenje in izboljša vzdržljivost.
- Glavni prednosti sta zmanjšanje notranjega trenja in pričakovana večja trpežnost.
- Motor je zaradi dvojnega neodvisnega časovno variabilnega krmiljenja sesalne in izpušne odmične gredi učinkovitejši.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov