Avto.info

Avtomobilski salon Ženeva 2019

Novosti znamke Renault

Avtomobilski salon Ženeva 2019: Novosti znamke Renault

Avtomobilski salon Ženeva 2019

Avtor: Foto: Renault
Avtomobilski salon Ženeva 2019: Novosti znamke Renault Avtomobilski salon Ženeva 2019: Novosti znamke Renault Avtomobilski salon Ženeva 2019: Novosti znamke Renault

Renault v Ženevi predstavlja Novi Clio, peto generacijo ikonskega avtomobila, ki je že dosegel 15 milijonov prodanih primerkov. Od prve predstavitve leta 1990 je Clio postal najbolje prodajani model Skupine Renault na svetu. Clio je bil večkrat najbolj priljubljeni avtomobil v Franciji kot katerikoli drug model, od leta 2013 pa je tudi vodilni avtomobil segmenta B v Evropi. Od leta 2012 do 2018 je prodaja Clia vedno znova rasla glede na leto prej, kar je izjemen prodajni dosežek.

Bolj moderen in bolj atletski Novi Clio ima gensko zasnovo, ki je zaslužna za skoraj 30 let uspehov tega modela. Tako nadgrajuje odlike vsake od predhodnih štirih generacij in začenja novo, težko pričakovano poglavje te sijajne sage.

- Od Clia I velja, da “ima vse, kar imajo veliki”. Enako kot leta 1990 predstavljeni prvi Clio ima tudi Novi Clio tehnologije avtomobilov višjega razreda, kot sta Mégane in Espace.
- Od Clia II prevzema zelo visoka merila za prostornost in udobje.
- Enako kot Clio III prinaša novo dobo na področju zaznavne kakovosti.
- Po Cliu IV pa povzema močno izrazno obliko, ki je dala navdih za celotno ponudbo Renaulta in je znamki zagotovila prepoznaven pečat.

Po dvojnem načelu »evolucija + revolucija« zasnovani Novi Clio pravila postavlja na novo, saj ima bolj zrelo zunanjo podobo, v notranjosti pa je doživel temeljito preobrazbo. Bolj izklesane poteze in odločnejši prednji del Novemu Cliu zagotavljajo vitalnost in modernost, ob tem pa je prepoznaven že na prvi pogled, čeprav je 100 odstotkov njegovih delov povsem novih. Znotraj je revolucija zasnove več kot očitna. Povsem na novo zasnovan potniški prostor se navdihuje pri avtomobilih višjega segmenta tako pri zaznavni kakovosti kot pri ponujenih tehnologijah. Slednje so namenjene vsem uporabnikom, saj jim zagotavljajo poenostavitev rabe in življenja na vsakdanjih poteh.

“Clio pete generacije je za nas zelo pomemben, saj je najbolje prodajan model v svojem segmentu in drugi najbolje prodajan avtomobil v Evropi, vseh razredov skupaj. Clio je ikona in najnovejši ima vse najboljše od prejšnjih generacij. Zunanja oblika Clia 4 je naše kupce očarala in jih zapeljuje še dandanes. Zaradi tega smo se odločili, da to gensko zasnovo obdržimo, v novem modelu pa ji dodamo nekaj več modernosti in elegantnosti. V notranjosti je preobrazba temeljita z opazno izboljšano zaznavno kakovostjo, večjo dovršenostjo in močno prisotno tehnologijo. To je najboljši Clio doslej.” - Laurens van den Acker, direktor za industrijsko oblikovanje Skupine Renault

Za Skupino Renault je Novi Clio čelni model strateškega načrta “Drive the Future (2017-2022)” (na povezavi je gradivo v angleščini). Ta načrt, predstavljen jeseni 2017, vsebuje tri ključne cilje.

- Elektrika: do leta 2022 bo imela Skupina Renault v svoji ponudbi 12 elektrificiranih modelov. Novi Clio bo prvi med njimi s hibridnim pogonskim sklopom E-TECH, ki temelji na tehnologiji, ki jo je razvil Renault.
- Povezljivost: prav tako do leta 2022 bo 100 odstotkov vozil na ključnih trgih podjetja povezljivih. Novi Clio izvrstno ponazarja ta zagon z novo povezljivo multimedijsko napravo, ki je bila razvita v okviru Zveze Renault-Nissan-Mitsubishi.
- Avtonomija: do leta 2022 bo Skupina Renault trgu ponudila 15 modelov, ki bodo opremljeni s tehnologijo za avtonomno vožnjo. Novi Clio bo pionir na tem področju, saj bo razna pomagala za vožnjo, ki vodijo k sistemu povsem avtonomne vožnje, približal širokemu krogu kupcev.

Novi Clio je v samem jedru strategije krepitve sinergij v okviru Zveze. Ta strategija sloni zlasti na razvoju skupnih tehnologij in uporabi novih konstrukcijskih osnov po vzoru osnove CMF-B, ki jo uvaja ravno Novi Clio, ter nove arhitekture električne in elektronske opreme. Ta konstrukcijska osnova omogoča vključitev najnovejšega tehnološkega razvoja po nareku novih tržnih potreb. Novi Clio je pionir nove generacije modelov znamke Renault in ima tudi svojo različico R.S. Line, ki jo navdihuje Renault Sport, ter različico z oznako INITIALE PARIS z novo oblikovno usmeritvijo.

Novi Renault Clio s preobrazbo notranjosti
Potreben je le trenutek, da bi opazili. Zaznavna kakovost in ergonomija voznikovega mesta sta bila na vrhu seznama ekip snovalcev notranjosti Novega Clia. Plemeniti materiali, mehka obloga armaturne plošče, obloge vrat in obroba osrednje konzole, skrbna obdelava notranje opreme; prostor za potnike je dobil novo dimenzijo zaznavne kakovosti. V prid prostornosti bolj kompaktno zasnovan »Smart Cockpit« Novega Clia je osredotočen na voznika in vključuje več tehnologij. Njegova valovita oblika poudarja vtis širine avtomobila. Opremljen je z največjimi zasloni v tem segmentu in ponuja izrazito moderno ergonomičnost v prid bolj poglobljeni vozniški izkušnji. Novi Clio tudi skrbi, da so edinstvene novosti v segmentu dosegljive širokemu krogu kupcev, med njimi električna parkirna zavora, ki je posebno uporabna pri mestni vožnji.

Zaslon multimedijske naprave
Ključni element armaturne plošče »Smart Cockpit« je 9,3-palčen zaslon multimedijske naprave, ki je dvakrat tolikšen kot 7-palčna različica in je največji zaslon doslej v modelu Renault. Pokončna in blago ukrivljena tablica, ki se navdihuje po tisti iz modela Espace, navidezno poveča armaturno ploščo, potniškemu prostoru da bolj sodoben videz in izboljšuje berljivost zaslona. Ta je blago zasukan proti vozniku in povezan z novo napravo EASY LINK, ki obsega vse multimedijske, navigacijske in informativno-zabavne funkcije, prav tako tudi nastavitve sistema MULTI-SENSE, raba vsega tega pa je izredno enostavna.

Digitalni instrumenti
Novi Clio je prvikrat opremljen z digitalno instrumentno ploščo; tradicionalne analogne merilnike je nadomestil digitalen zaslon. Ta tehnologija je prevzeta neposredno iz višjega segmenta. Instrumentni zaslon TFT meri od 7 do 10 palcev in vozniku omogoča zelo intuitivno prilagajanje vozne izkušnje. Različica velikosti 10 palcev bo vključevala prikaz navigacije GPS. Novi Clio ima z 9,3 in 10-palčnim zaslonom največja zaslona v tem razredu.

Armaturna plošča
Povsem na novo zasnovana armaturna plošča Novega Clia je bila deležna posebne skrbi za kakovost. Sestavljena je iz treh glavnih delov: zgornjega s penasto oblogo, srednjega pasu, katerega videz je možno prilagajati osebnim željam, in spodnjega dela, ki je namenjen uporabnim elementom, kot je predal za rokavice. Valovita oblika armaturne plošče poudarja vtis širokega prostora, ki ga dodatno okrepijo vodoravno oblikovani zračniki na sredini in na robovih. Pod osrednjim zaslonom so ergonomično dovršene »klavirske tipke« in pod njimi upravljala klimatske naprave, vsa na dosegu voznikove roke in enostavna za rabo.

Volan
Nov, bolj eleganten volan je nekaj manjši zahvaljujoč vgradnji bolj kompaktne varnostne blazine kot v predhodnem modelu, kar vozniku zagotavlja boljši pregled nad instrumentno ploščo. Volan ima naslona za palca in debelejši obroč, zato ponuja prav prijeten oprijem. Na sredini ima nameščena bolj dovršena in osvetljena upravljala stikala, ki s satiniranimi kromastimi vstavki povečujejo zaznavno kakovost.

Osrednja konzola
Osrednja konzola je prav tako ključen element zasnove »Smart Cockpit« v Novem Cliu. Dvignjena je zaradi boljše ergonomičnosti, na njej pa je krajša prestavna ročica, ki se naravno prilega roki voznika. Videz osrednje konzole in njene prevleke se prilagaja glede na paket notranje opreme, dopolnjuje pa ga posebna osvetlitev njenega zunanjega roba. V spodnji del konzole vgrajena izrazito praktična odlagalna mesta potnikom olajšujejo pot, še zlasti z mestom za indukcijsko polnjenje pametnega telefona.

Sedeži
Novi Clio ima sedeže, kakršni so običajno v avtomobilih višjega segmenta. Zahvaljujoč daljšemu sedalu in bolj obdajajoči obliki zagotavljajo boljšo oporo. Zaradi napol mehke lupine potnikom zadaj zagotavljajo bistveno več prostora za kolena, tanjši usločeni vzglavniki pa dajejo boljšo preglednost nazaj. Enako kot za armaturno ploščo so tudi materiali za sedeže skrbno izbrani in takšni močno prispevajo k povečanju zaznavne kakovosti potniškega prostora. Sedeži so tudi bolj ergonomični in zahvaljujoč bolj priročnim upravljalom zagotavljajo enostavnejšo rabo.

Obloge vrat
Novi Clio prinaša novost tudi z mehkimi oblogami vrat, ki so edinstvene v tem razredu. Prevlečene obloge vrat imajo velike vstavke, ki se enako kot nasloni za roke razlikujejo glede na izbrani ambient. Te vstavke poživlja tudi mehka, indirektna in razpršena osvetlitev.

Osebne prilagoditve
Vsak lastnik ali lastnica Novega Clia lahko svoj avto oblikuje po lastnih željah s pomočjo paketov opreme in dodatkov, ki določajo videz osrednje konzole, armaturne plošče, vratnih oblog, volana in naslonov za roke. Kupci lahko izbirajo med nič manj kot osmimi shemami notranje opreme in izkoristijo inovativno ponudbo prilagoditev s posebnimi barvami za obrobo zračnikov, ki se razteza po vsej širini armaturne plošče. Novi Clio je na voljo tudi z ambientalno osvetlitvijo v osmih barvah.

Bolj moderna in izrazna zunanja podoba
Novi Clio je podedoval čutne obline predhodnika, a je z vseh strani še bolj eleganten in dinamičen. Ob ohranitvi elegantnega profila je bolj izrazen. Spredaj s pokrovom motorja z vzdolžnimi gubami, ki poudarjajo videz izklesane postave. Maska je večja, prednji odbijač bolj vpadljiv z zelo zajetno in izrazno srednjo odprtino, ki skrbi za učinkovito hlajenje motorja. Kar zadeva zunanje mere je Novi Clio sicer za 12 mm krajši, a kljub temu znotraj prostornejši. Karoserija (višina 1.440 mm) je v prid boljše aerodinamičnosti in športnosti spuščena za 8 do 48 mm na robu zadnjega krilca, 17-palčna platišča (glede na izvedenko) pa še okrepijo dinamično podobo novega modela. Podrobnosti, kot je radijska antena v obliki plavuti morskega psa, luči z izključno svetilnimi diodami, poravnani robovi prtljažnih vrat in kromaste obrobe bočnih oken zagotavljajo videz, ki je bolj moderen in izžareva višjo zaznavno kakovost.

Barve karoserije
Novi Clio ima nove barve karoserije: kunje rjavo, modro Céladon in predvsem oranžno Valencia. Slednja uteleša vitalnost Novega Clia zahvaljujoč globini in sijaju brez primere, ki je plod posebne obdelave z oranžnim lakom, prvikrat uporabljenim v avtomobilski industriji. Skupaj je za Novi Clio na voljo 11 karoserijskih barv ter trije paketi zunanjih dodatkov za prilagoditev osebnim željam (rdeč, oranžen in črn).

Usmernika zraka
Novi Clio je prvi, ki ima v prednjih blatnikih usmernika zraka. Ti vtisnjeni gubi služita omejevanju vrtinčenja zraka ob blatniških koših in izboljšanju aerodinamičnosti avtomobila, kar zmanjšuje porabo goriva. Dodatna dobra plat teh usmernikov je, da zunanjost Novega Clia obogatita z dodatnim pridihom športnosti.

Žarometa
Novi Clio ima žarometa izključno s svetilnimi diodami serijsko že v osnovni različici in prav tako tudi svetlobni pečat v obliki črke C, ki je značilen za modele znamke Renault. Zahvaljujoč temu ima Novi Clio bolj izrazen videz, ki ga motiv romba na vrhu luči elegantno poudarja.

Prtljažnik
Optimizirana arhitektura prtljažnika zagotavlja kar se da kvadrasto obliko. Zvočna naprava BOSE je popolnoma integrirana in tako ne krni prostornine prtljažnika, ki je zrasla na 391 litrov (največ v tem razredu), h katerim velja prišteti še za 26 litrov raznih odlagalnih mest. Dvojno dno poenostavi vsakdanje nakladanje, ob zloženih zadnjih sedežih pa nastane ravno dno.

Luči zadaj
Enako kot žarometa spredaj so tudi luči zadaj bolj izrazne in vključujejo svetlobni pečat v obliki črke C s posebno močnim globinskim učinkom. Tretja zavorna luč, daljša in ožja, je vgrajena v zgornji rob okna zadaj.

Stranici
Eleganten profil prejšnje generacije, čigar ključni element sta ob rob zadnjih stranskih oken skriti ročici za odpiranje vrat zadaj, je dopolnjen z nizom estetičnih podrobnosti: kromasto obrobo bočnih oken, sijajno črnih srednjih stebričkov in ročic zadnjih vrat, gub na spodnjem robu usločenih stranic in kromasta oznaka CLIO. Skrbna zasnova stranic in detajlov tudi povečuje zaznavno kakovost.

Zadnji del
Tudi zadek ima kromaste obrobe po vzoru stranic. Oblika prtljažnika in predvsem gladek prehod med prtljažnimi vrati in zadnjim odbijačem odražata visoko raven zaznavne kakovosti. Zadnje luči, ki se raztezajo na vrata prtljažnika, poudarjajo občutek širine Novega Clia.

Nova Renault Clio R.S. Line in INITIALE PARIS
Nova oznaka z navdihom Renault Sport. Renault Sport z Novim Cliom uvaja oznako R.S. Line, ki bo postopoma nadomestila sedanjo oznako GT-Line. Slednja je bila pionir na področju paketov opreme za bolj športen videz in močna opora strategiji ponudbe Renault Sport na vseh trgih vse od leta 2010. Nova oznaka R.S. Line z razvojem in obogatitvijo prinaša več kot le novo ime. R.S. Line pomeni bolj atletsko zunanjo podobo avtomobila in videz njegove notranjosti, s čimer streže pričakovanjem vedno večjega števila kupcev, ki želijo jasno razločevanje z dinamičnimi oblikami.

R.S. Line je tudi bolj izrazito povezana s znamko zelo zmogljivih različic R.S., saj sta ti dve črki že postali sinonim za pristno športno vožnjo. Nova oznaka povzema ključne oblikovne elemente znamke Renault Sport tako na zunanjosti kot tudi v notranjosti avtomobila. Novi Clio R.S. Line ima spredaj lamelo F1, ki je emblematičen del modelov znamke R.S. Izstopa tudi z satastim vzorcem maske v prednjem odbijaču, posebnimi 17-palčnimi platišči in bolj atletskim zadkom.

V notranjosti ima prepoznavne elemente te oznake, kot sta športna sedeža z okrepljeno oporo, vstavki z vzorcem ogljikovih vlaken, v perforirano usnje oblečen volan z dvojnim rombom R.S., stopalke iz aluminija in črno obarvan ambient z rdečimi okrasnimi šivi in obrobami. Novi Clio z oznako R.S. Line ima bolj športne lastnosti, s čimer kupcem omogoča popolnejšo zaznavo športnega izročila znamke, ki je danes še kako živo vse od tekmovanja v formuli 1 pa do pokalnih dirk.

Oznaka INITIALE PARIS s svežo podobo v Novem Renaultu Cliu
Oznaka INITIALE PARIS je na voljo na mnogih modelih znamke Renault (Captur, Scénic, Talisman, Koleos in Espace), zdaj pa s popolnoma novim oblikovnim pristopom sega še na Novi Clio in njegovim kupcem ponuja najboljše iz strokovnega znanja znamke Renault. Na zunaj Novi Clio INITIALE PARIS izstopa s prečiščeno in izjemno elegantno obliko. Kromasti detajli obrobljajo okna, spodnji rob vrat in masko avtomobila. Slednjo krasi znak INITIALE PARIS, ki je tudi na prednjih blatnikih. Plemenit videz dopolnjujejo radijska antena v obliki plavuti morskega psa in posebna 17-palčna platišča INITIALE PARIS.

Znotraj ima Novi Clio INITIALE PARIS lahko dve barvni kombinaciji: črno ali peščeno sivo. Samo v tej različici so na voljo prevleke iz podloženega prešitega usnja s posebnim vzorcem. Volan je oblečen v penasto usnje. Novi Clio nadaljuje sijajno sago izjemnih in šik različic modela Clio, ki se je leta 1991 začela z različico Clio Baccara, danes pa jo nadaljuje še bolj elegantna in skrbno obdelana različica z oznako INITIALE PARIS, ki zagotavlja edinstveno vzdušje v potniškem prostoru.

Nova ponudba motorjev in prvi Renaultov hibriden pogonski sklop E-TECH
Novi Clio je na voljo s široko paleto bencinskih motorjev – vsi so za ta model novost – in dizelskih motorjev z razponom največje moči od 65 KM vse do 130 KM. Ti motorji imajo najsodobnejšo tehnologijo, s katero izpolnjujejo najnovejše veljavne norme in se ponašajo s porabo goriva in izpusti na ravni najboljših modelov v tem segmentu. Poleg tega bo Novi Clio prvi model Skupine Renault, ki bo imel hibriden pogonski sklop, poimenovan E-TECH – ta bo na voljo od leta 2020. Kupci bodo lahko optimalno rešitev zase lahko našli v ponudbi devetih kombinacij motorjev in menjalnikov.

Z motorjema 1,0 TCe in 1,3 TCe, ki sta bila razvita v okviru Zveze Renault-Nissan-Mitsubishi, ter z pri Renaultu razvitim pogonskim sklopom E-TECH je Novi Clio brezhibno utelešenje sinergij, ki so v jedru strategije Skupine Renault in njenih partnerjev v Zvezi.

HIBRIDEN POGONSKI SKLOP
E-TECH, hibrid po Renaultovo za zlitje učinkovitosti in uživanja v vožnji
Clio že skoraj 30 let velja za vzoren vsestranski avtomobil, ki je vedno v koraku s časom, saj vesno znova sodobno avtomobilsko tehnologijo naredi dosegljivo širokemu krogu kupcev. Novi Clio bo v duhu tega izročila od leta 2020 na voljo s hibridnim pogonskim sklopom (full hybrid), ki so ga poimenovali E-TECH. Ta je pomembna novost za Skupino Renault, ki je izkoristila svoje znanje in izkušnje vodilne evropske znamke električnih vozil, da v modelu Novi Clio ponudi edinstveno izkušnjo hibridne vožnje.

Pogonski sklop E-TECH so razvili v Renaultovem inženiringu in tudi prijavili patent. Uporabili so komponente iz nabora Zveze, med drugim 1,6-litrski bencinski motor nove generacije, ki so ga prilagodili posebej tej rabi. Dodan ima dva elektromotorja, inovativen menjalnik z več načini delovanja (multi-mode) in akumulator s kapaciteto 1,2 kWh. Hibridna tehnologija Renault E-TECH ponuja največjo možno učinkovitost med rabo, odzivnost na ravni najboljših, omejene izgube energije in naglo polnjenje akumulatorja med upočasnjevanjem. Pogonski sklop z izvrstnim izkoristkom prestreže in obnovi največjo možno količino energije. Avto spelje na povsem električen pogon, voznik pa s pomočjo močnega regenerativnega zaviranja z motorjem vožnjo odločno upočasni že s sprostitvijo stopalke za plin in brez uporabe zavor. Skupaj z veliko zmogljivostjo ponovnega polnjenja akumulatorja to omogoča, da v mestu do 80 odstotkov časa vozi izključno na elektriko in v primerjavi s konvencionalnim motorjem z notranjim zgorevanjem v mestnem ciklu prihrani do 40 odstotkov goriva. Vse to ob ohranjenemu užitku v vožnji, kakršnega še ni ponujal noben hibriden mestni avtomobil na trgu, ki ga zagotavlja hipna odzivnost ob speljevanju in pospeševanju.

BENCINSKI MOTORJI
SCe 65 in 75: gospodarna ob nakupu in med rabo
Za tiste, ki potrebujejo gospodaren mestni avtomobil, je atmosferski trivaljni motor 1,0 SCe ravno pravšen. V kombinaciji s petstopenjskim ročnim menjalnikom in z največjo močjo 65 ali 75 km ter največjim navorom 95 Nm zagotavlja gladko vožnjo po naseljih.

TCe 100: brezhibna vsestranskost
Novost v ponudbi Renaulta je trivaljnik 1,0 TCe s turbo polnilnikom, ki je najnovejši plod razvoja in sinergij v okviru Zveze. Opremljen je z najnovejšimi tehnologijami, vključno s turbo polnilnikom z električno krmiljenim ventilom, delno v glavo motorja vgrajenim izpušnim kolektorjem, hidravličnim dvojno prilagodljivim krmiljenjem sesalnih ventilov in vroče nabrizgano jekleno prevleko sten valjev. Ta motor nove generacije ima največjo moč 100 KM in največji navor 160 Nm, kar je za 10 KM in 20 Nm več od motorja TCe 90, ki ga je nadomestil. Ob tem se ponaša z manjšima porabo goriva in izpustom CO2. Slednji preračunano znaša že od pičlih 100 g/km[1], kar Novi Clio TCe 100 uvršča na vrh avtomobilov z bencinskimi motorji v tem razredu. Poleg tega ta motor ponuja tudi optimalno uživanje v vožnji zahvaljujoč prirastu navora, ki je zaznaven že pri nizkih vrtljajih in poskrbi za živahno pospeševanje.

Motor TCe 100 bo v Novem Cliu sprva na voljo s petstopenjskim ročnim menjalnikom. Kasneje bo dodana kombinacija z najnovejšo generacijo samodejnega menjalnika X-TRONIC. Ta v evropski rabi prilagojeni izvedenki zagotavlja nadvse uglajeno prestavljanje v mestni vožnji. Ima tudi funkcijo D-STEP, ki oponaša delovanje večstopenjskega menjalnika na bolj raznolikih vožnjah in med bolj živahnim pospeševanjem. Motor TCe 100 bo na voljo tudi v izvedenki na bencin in utekočinjen naftni plin (LPG) za kar najbolj gospodarno in do okolja nevtralno rabo.

TCe 130 FAP: največji užitek v vožnji
Motor 1,3 TCe FAP je novost Novega Clia, vendar se je že dokazal v modelih Captur, Mégane, Scénic in Kadjar. Na voljo bo izvedenka z največjo močjo 130 KM in največjim navorom 240 Nm v kombinaciji z sedemstopenjskim samodejnim menjalnikom EDC, ki bo na vrhu ponudbe Novega Clia nadomestila motor TCe 120. Motor nove generacije izpostavlja vse vozne odlike Novega Clia, ki ponuja navdušujoče vožnjo v vseh okoliščinah. Samodejni menjalnik z dvojno sklopko EDC vožnjo naredi gladko in prijetno, hkrati pa poskrbi za zmanjšanje porabe goriva in izpusta CO2. Za še več užitka bo imel Novi Clio TCe 130 FAP EDC tudi lopatici za prestavljanje ob volanu.

DIZELSKI MOTORJI
Blue dCi 85 in 115: dizelski motor najnovejše generacije za več varčnosti
Novi Clio je na voljo tudi z izvedenkama dizelskega motorja 1,5 Blue dCi, ki je prilagojen intenzivni in poslovni rabi. Ta motor je izpopolnjen, da ustreza najnovejšim okoljskim normam, zaradi česar ima vgrajen selektivni redukcijski katalizator (SCR), ki velja za najučinkovitejši sistem za obdelavo dušikovih oksidov (NOx) v izpuhu. Na voljo sta dve izvedenki: 85 km / 220 Nm za posebno varčno vožnjo in 115 KM / 260 Nm za bolj dinamične zmogljivosti. S šeststopenjskim ročnim menjalnikom, ki zmanjšuje število vrtljajev motorja nad hitrostjo 110 km na uro, in zahvaljujoč aerodinamičnosti na ravni najboljših v segmentu je Novi Clio Blue dCi posebno učinkovit na odprti cesti in na avtocestah.

CMF-B: nova modularna konstrukcijska osnova za Novi Clio
Novi Renault Clio je prvi model, ki je razvit na novi modularni konstrukcijski osnovi CMF-B Zveze. Njen razvoj je od leta 2014 potekal v Renaultovem Technocentru v Guyancourtu na obrobju Pariza, v primerjavi s konstrukcijsko osnovo predhodnega Clia je kar 85 odstotkov sestavnih delov novih.

Nova konstrukcijska osnova CMF-B zagotavlja Novemu Cliu vrsto prednosti. Njena arhitektura je za približno 50 kg lažja od predhodnice, k čemur največ prispevajo karoserija, obe premi in pokrov motorja. Ponaša se tudi z okrovom podvozja, ki količnik zračnega upora Cd izboljša za 20 tisočink. Ta dva koraka naprej tudi zmanjšujeta porabo goriva in izpust CO2. Novi Clio ima tudi boljše zvočno udobje, še posebno na račun izpopolnjene izolacije motornega prostora. Hrupnost pri hitrostih od 0 do 130 km na uro je manjša za 1,5 do 2 decibela.

Za zagotovitev kar najvišje stopnje varnosti konstrukcijska osnova CMF-B prinaša Novemu Cliu povsem na novo zasnovano strukturo karoserije, vzdolžnikov in pregradne stene spredaj, še posebno s uporabo jekla visoke natezne trdnosti in lepljenih strukturnih delov za izboljšanje vezi med pločevinastimi deli. Te izboljšave potnikom prinašajo najvišjo raven varnosti. To povečuje še nova oprema, kar omogoča povsem nova konstrukcijska osnova CMF-B Novega Clia, med drugim prilagodljiva varnostna blazina za voznika, varnostne blazine z veliko prostornino, zategovalniki varnostnih pasov z omejevalniki zatezne sile in sidrišča za varnostne otroške sedeže Isofix, ki ustrezajo novemu standardu iSize.

Konstrukcijska osnova CMF-B z novo arhitekturo električne in elektronske opreme omogoča, da je Novi Clio na voljo z najbolj obsežnim naborom opreme in naprednih vozniških pomagal v tem segmentu; od kamere in radarja spredaj, ki sta na voljo v vseh različicah, do pomočnika za promet in vožnjo po avtocesti (Highway & Traffic Jam Companion, to pomeni 2. raven avtonomne vožnje). Ob razvoju nove konstrukcijske osnove je bila upoštevana tudi pričakovana elektrifikacija vozil in tako tudi uvedba Novega Clia tudi s hibridnim pogonskim sklopom E-TECH.

Uvedba nove konstrukcijske osnove v ponudbo Renaulta je eden ključnih delov strateških načrtov “Drive the Future” in “Alliance 2022”. Do leta 2022 bo 70 odstotkov vozil Zveze in 80 odstotkov vozil Skupine Renault zasnovanih na skupnih konstrukcijskih osnovah CMF (Common Module Family).

Renault EASY DRIVE: najcelovitejši sistem vozniških pomagal na trgu
Novi Clio ima najbolj celovit nabor vozniških pomagal v svojem segmentu, katerih glavni namen je olajšanje vožnje, povečanje varnosti in potovanje narediti bolj sproščeno. Ti sistemi so razdeljeni v tri sklope: Vožnja, Parkiranje (združeni so pod oznako Renault EASY DRIVE) in Varnost.

Med novimi funkcijami v Novem Cliu sta tudi 360-stopinjska kamera in sistem aktivne pomoči pri zaviranju v sili z zaznavanjem kolesarjev in pešcev, ki sta novost v ponudbi Renaulta. Višek tega nabora je pomočnik za promet in vožnjo po avtocesti (Highway & Traffic Jam Companion), ki je edinstven v segmentu vsestranskih mestnih avtomobilov. Ta napreden sistem pomoči vozniku je prvi korak k povsem avtonomnemu avtomobilu.

V okviru svoje želje, da tehnologijo avtonomne vožnje približa kar največjemu krogu ljudi, bo Skupina Renault do izteka svojega strateškega načrta “Drive the Future” ponudila 15 vozil s temi tehnologijami. Novi Clio je prvi med njimi.

POMOČNIK ZA PROMET IN VOŽNJO PO AVTOCESTI
Pomočnik za promet in vožnjo po avtocesti (Highway & Traffic Jam Companion) je kombinacija prilagodljivega regulatorja hitrosti (z napravo Stop & Go) in pomoči za ohranjanje voznega pasu. Deluje pri hitrosti od 0 do 160 km na uro in v avtomobilih s samodejnim menjalnikom EDC. Nadzira hitrost avtomobila in ohranja varnostno razdaljo do vozil spredaj, hkrati pa skrbi za ohranjanje sredine voznega pasu. To vozniško pomagalo je posebno uporabno v gostem prometu, saj Novi Clio samodejno ustavlja in spet požene v roku treh sekund brez posegov voznika.

Sistem deluje s pomočjo kamere in radarja spredaj na cestah z dovolj dobro vidnimi talnimi oznakami (prekinjena ali neprekinjena črta) in z vozili v vidnem območju. Na cestah brez jasno vidnih talnih črt sistem aktivira le aktiven regulator hitrosti. Kadar spredaj ni vidnih vozil, sistem za ohranjanje voznega pasu deluje še naprej (od hitrosti 60 km na uro) in prav tako tudi regulator hitrosti.

Pomočnik za promet in vožnjo po avtocesti je sistem za avtonomno vožnjo 2. ravni po mednarodni klasifikaciji in znatno olajša udobje med vožnjo. Ne glede na to mora voznik ves čas imeti roki na volanu, oči pa na cesti pred seboj. Sistem oddaja opozorilni zvok, če zazna, da voznikovi roki že več kot 13 sekund nista na volanu. Po še dveh dodatnih opozorilih se po 48 sekundah samodejno izklopi.

Pomočnik za promet in vožnjo po avtocesti bo v Novem Cliu TCe 130 FAP EDC na voljo proti koncu leta 2019.

PRILAGODLJIV REGULATOR HITROSTI (s Stop & Go)
Prilagodljiv regulator hitrosti (ACC) je v ponudbi Novega Clia na voljo v kombinaciji s samodejnim menjalnikom EDC. Ta sistem deluje pri hitrostih od 0 do 170 km na uro in samodejno ohranja minimalno varnostno razdaljo do spredaj vozečega vozila. To razdaljo, oziroma bolj natančno časovni zaostanek, lahko voznik uravnava v razponu od 2,4 do 1,2 sekunde – privzeta vrednost je 2 sekundi. V primeru, da spredaj ni nobenega vozila, sistem deluje kot običajen regulator hitrosti in ohranja izbrano hitrost tudi med vožnjo nizdol.

Prilagodljiv regulator hitrosti je na voljo v Novem Cliu TCe 130 FAP EDC z napravo Stop & Go. V prometnih zastojih, ko mora voznik avtomobil povsem ustaviti, ga lahko popolnoma varno zaustavi tudi sistem in ga spet požene v roku treh sekund, če medtem promet spet steče. Onkraj intervala treh sekund mora avtomobil spet pognati voznik. Po več kot 30 sekund trajajoči neaktivnosti se sistem samodejno izklopi.

REGULATOR IN OMEJEVALNIK HITROSTI
Regulator in omejevalnik hitrosti je na voljo v vseh različicah Novega Clia.

SAMODEJEN NADZOR NAD NEZASENČENIM SNOPOM ŽAROMETOV
Sistem za samodejno preklapljanje med nezasenčenim in zasenčenim snopom žarometov to počne na podlagi zaznave kamere spredaj in glede na raven zunanje svetlobe ter promet. S tem olajšuje nočno vožnjo tudi ob zelo šibki svetlobi.

AKTIVEN SISTEM POMOČI PRI ZAVIRANJU V SILI
Novost v ponudbi Renaulta je aktiven sistem pomoči pri zaviranju v sili z zaznavanjem kolesarjev in pešcev, ki povečuje stopnjo varnosti z opozarjanjem voznika na nevarnosti, v primeru voznikove neodzivnosti pa lahko zavira tudi sam. V Novi Clio je vgrajen že serijsko in deluje tako podnevi kot tudi ponoči.

OPOZORILNIK ZA MRTVI KOT
Sistem opozarjanja na mrtvi kot je že na voljo v več Renaultovih modelih, za vgradnjo v Novi Clio pa je bil še dodatno izpopolnjen. Namesto enostavnih senzorjev uporablja radar, zato lahko bolje ocenjuje razdaljo in hitrost vozil, ki so v voznikovem mrtvem kotu.

PREPOZNAVANJE PROMETNIH ZNAKOV Z OPOZORILNIKOM NA PREVISOKO HITROST
Ta sistem, ki je v opremi vseh različic Novega Clia, s pomočjo kamere spredaj voznika samodejno opozarja na omejitve hitrosti in mu priporoča, da ustrezno prilagodi svojo hitrost. V izvedenkah s tovarniško vgrajeno navigacijsko napravo Novi Clio informacije s prometnih znakov kombinira s podatki GPS in tako zagotavlja še večjo natančnost.

OPOZORILNIK ZA PREČENJE TALNE ČRTE IN POMOČ ZA OHRANJANJE VOZNEGA PASU
Ta sistem deluje med vožnjo po odprtih cestah pri hitrosti nad 60 km na uro. Voznika opozarja na smer vožnje in jo popravlja, če kaže, da bi avtomobil lahko prečil talne oznake voznega pasu ne da bi voznik prej vklopil smernik. Ta tehnologija je običajno vgrajena v avtomobile višjega razreda, je v Novem Cliu že serijska. Znatno zmanjšuje tveganja predvsem na dolgih potovanjih, na kakršnih je zapuščanje voznega pasu eden pogostejših vzrokov prometnih nesreč.

360-STOPINJSKA KAMERA
Novi Clio je prvi Renaultov model, ki je opremljen s 360-stopinjsko kamero, ki je sicer v okviru Zveze že dobro znana. Sestavljena je iz štirih kamer, ki zagotavljajo pogled iznad avtomobila, ki na enoviti sliki prikazuje ovire v neposredni okolici avtomobila. Ta sistem je idealen za parkirne manevre ali za vožnjo skozi ozke prehode brez tveganja prask ali udrtin. Kamera s 360-stopinjskim vidnim kotom je izjemno enostavna za uporabo, saj se samodejno vklopi ob izbiri vzvratne prestave, upravlja pa se jo s »klavirskimi tipkami« pod zaslonom multimedijske naprave. Sistem na zaslonu prikazuje dve sliki: pogled naprej ali nazaj glede na izbrano prestavo, in izbiro med 360-stopinjskim pogledom ali približano sliko kamere na sovoznikovi strani.

POMOČ PRI PARKIRANJU SPREDAJ, ZADAJ IN NA STRANEH
Dvanajst ultrazvočnih senzorjev vozniku pomaga pri parkiranju z zvočnim opozarjanjem na zaznane ovire ali predmete v bližini avtomobila.

KAMERA ZADAJ
Kamera za vzvratno vožnjo, ki olajšuje parkiranje in obračanje na tesnih prostorih, je bila na voljo že v predhodnem Cliu in ostaja tudi v ponudbi Novega Clia.

EASY PARK ASSIST
Sistem Easy Park Assist, ki pomaga pri bočnem, diagonalnem in vzdolžnem parkiranju, je izpopolnjen, da še bolj olajša vse manevre od parkiranja do izvoza s parkirnega mesta. Med parkiranjem vsi senzorji upravljajo volan, vozniku pa je prepuščeno upravljanje plina, zavore in menjalnika.

Renault EASY CONNECT: obogatena ponudba in nova multimedijska naprava
Skupina Renault sledi svoji strategij, po kateri naj bi povezljivost in z njo povezane storitve ponudila v vseh svojih vozilih. Novi Clio je tako opremljen z izboljšano različico sistema Renault EASY CONNECT. Sestavlja ga povsem nova multimedijska naprava Renault EASY LINK, ki jo dopolnjuje aplikacija MY Renault. Namen tega sistema, ki združuje svet aplikacij, platform in povezljivih storitev, je olajšati nove uporabe povezljive mobilnosti, tako znotraj kot tudi zunaj vozila: upravljanje z vozili na daljavo, bolj natančno in enostavnejše določanje poti, integracija povezljivih svetov voznika in potnikov v avtomobilu.

Zahvaljujoč temu novemu ekosistemu se Renault EASY CONNECT prilagaja vsakemu uporabniku in bo postopoma obogaten z novimi storitvami na vseh multimedijskih napravah s tem sistemom.

Renault EASY LINK: povsem nova multimedijska naprava
Multimedijska naprava Renault EASY LINK je v Novem Cliu na voljo v treh različicah, vse pa so združljive s funkcijama Android AutoTM in Apple CarPlay;
- s 7-palčnim zaslonom,
- s 7-palčnim zaslonom in vključeno navigacijo,
- z 9,3-palčnim zaslonom in vključeno navigacijo.

Ta naprava ima povsem nov uporabniški vmesnik, ki je bolj ergonomičen in funkcionalen, po zasnovi in načinu uporabe pa posnema pametne telefone. Uporabnik lahko nekatere zaslone prilagodi z uporabo ikon (widgets) za neposredno dostopanje do najbolj priljubljenih funkcij.

Renault EASY LINK sloni na štirih stebrih;
- Povezljivi platformi 4G, ki služi neposrednemu vključevanju povezljivih storitev, vključno s samodejnim klicem v sili v primeru nesreče, ki je na voljo v vseh različicah Novega Clia.
- Nenehno in samodejno posodabljajoči se platformi, navigaciji z uporabo podatkov o prometu in območjih nevarnosti, ki jih sproti zagotavlja TomTom, ter novih funkcijah kot je iskanje naslovov z Google Places.
- Poenostavljeni uporabi zahvaljujoč prilagodljivemu in bolj intuitivnemu vmesniku (iskanje naslovov v eni vrstici kot na pametnih telefonih, vedno vidne neposredne povezave za brskanje po glavnih funkcijah, bližnjice pod zaslonom ipd.), vključitvi navigacije s trirazsežnostnim prikazom in največjim zaslonom v segmentu (9,3 palca, kar pomeni dvojno površino 7-palčnega zaslona).
- Ekosistem znanih storitev, ki jih posodabljajo in bogatijo naši partnerji, med katerimi so Google, TomTom in Coyote.

MY Renault: svet v dosegu rok
Aplikacija MY Renault je posodobljena z namenom, da ponudi še več storitev kot prej, in da jih vse postavi v doseg rok. Uporabna je za boljšo pripravo poti, navigacijske napotke zagotavlja tudi na pešpoteh po izhodu iz avtomobila vse do določenega cilja in potem nazaj do avtomobila, Omogoča zaklepanje vozila ter vklop troblje in luči na daljavo. S sledenjem pogodbam o vzdrževanju in zgodovini vozila ter opomniki omogoča optimalno upravljanje vzdrževanja, v nekaterih državah pa voznikom omogoča tudi neposredno naročanje na servis.

Celovite informacije so na voljo na spletni strani easyconnect.renault.com, kjer so tudi podpora, prodajalna, spletna skupnost in mnogi vodniki z vajami ter vprašanja z odgovori o vašem vozilu.

Novo doživljanje vožnje s sistemom MULTI-SENSE in zvočno napravo BOSE
Novi Clio je uspešno rešil zahtevno enačbo. Je za 12 milimetrov krajši od predhodnika, a kljub temu potnikom znotraj ponuja več prostora od njega. K temu je treba prišteti še za ta segment rekordno prostornino prtljažnika (391 litrov) in raznih odlagalnih mest (26 litrov).

V skrbi za kar najboljše počutje v avtomobilu se Novi Clio odlikuje z zasnovo “Smart Cockpit”, ki avtomobilistom zagotavlja bolj poglobljeno vožnjo in funkcije za povečanje udobja in ugodja vseh potnikov. Prvikrat je sistem MULTI-SENSE, ki je že uveljavljen v hišnih modelih višjih razredov (Mégane, Talisman in Espace), na voljo tudi v modelu Clio. Novi Clio je opremljen tudi z vrhunsko zvočno napravo BOSE, ki je bila uvedena z prejšnjo generacijo modela, a je zdaj povsem prenovljena in ponuja še bolj bogato zvočno sliko.

MULTI-SENSE: Clio občutja po lastni meri in okusu
Tehnologija Renault MULTI-SENSE za prilagajanje občutenja vožnje po meri je odslej na voljo tudi v modelu Clio. Ta sistem učinkuje na delovanje motorja in volana, notranjo osvetlitev in konfiguracijo digitalnega prikazovalnika, ki je nadomestil klasične merilnike. Voznik lahko sistem MULTI-SENSE uporabi za prilagajanje avtomobila trenutnemu razpoloženju in ima tako na voljo več značajev v enem samem avtomobilu.

Na voljo so trije načini vožnje;
- Eco za zmanjšanje porabe goriva in izpusta CO2,
- Sport za bolj uživaško vožnjo z več okretnosti in odzivnosti,
- MySense (privzet način) za možnost prilagajanja osebnim željam.

Voznik lahko za notranjo osvetlitev izbira med osmimi barvami (belo, modro, električno modro, rumeno, oranžno, rdečo, zeleno in vijolično), ki lahko ponazorijo izbrani način vožnje. Sistem MULTI-SENSE je zelo enostavno uporabljati zahvaljujoč vmesniku nove multimedijske naprave Renault EASY LINK ali namenskih “klavirskih tipk” pod osrednjim zaslonom. En sam dotik zadostuje, da se odpre okno sistema MULTI-SENSE in v njem spreminja nastavitve.

Glede na izbrani način vožnje 7- ali 10-palčna digitalna instrumentna zaslona Novega Clia ponudita gradnik, ki ga voznik lahko prilagodi po svojih željah, na primer prikaz porabe goriva v načinu Regular ali potenciometra za moč in navor motorja v načinu Sport.

BOSE: vrhunski zvok in povsem nova tehnologija
Bose, partner Renaulta že več kot 10 let, je svojo vrhunsko zvočno napravo priredil posebej za Novi Clio. Celovito predrugačena naprava z novimi, bolj zmogljivimi komponentami in zvočniki ter novo zvočno uglasitvijo ponuja še bolj jasno in učinkovito zvočno sliko ne glede na položaj v avtomobilu in brez krnjenja prostornine prtljažnika.

Zvočna naprava Bose ima v primerjavi s prejšnjo generacijo Clia dva dodatna visokotonska zvočnika na oblogah zadnjih vrat, kompakten nizkotonec Fresh Air SpeakerTM[2] (FAS) pa je svetovna novost. FAS zagotavlja reprodukcijo globokih in močnih nizkih tonov brez potrebe po večjem, bolj običajnem ohišju nizkotonskega zvočnika. FAS je vgrajen v oblogo levo zadaj in prav nič ne krni prtljažnega prostora, zato ta v Novem Cliu meri 391 litrov, kar je največ v tem razredu.

Potniki v Novem Cliu lahko odslej izbirajo tudi zvočni ambient po lastnem okusu z vklopom ali izklopom prostorskega zvoka na zaslonu z upravljali zvočne naprave. Tako lahko od nevtralnega in čelno osredotočenega zvoka v slogu studia, preklopijo na bolj poglobljeno in razkošno prostorsko zvočno sliko. Poleg tega zvočna naprava Bose skrbi za ohranjanje enakomernosti občutenja zvoka s funkcijo “Dynamic Speed Compensation”, ki glasnost in ton reprodukcije samodejno prilagaja hitrosti avtomobila, da vozniku in potnikom med vožnjo ni treba vedno znova popravljati zvočnih nastavitev.

Tehnični podatki modela Novi Clio
Dolžina: 4.050 mm
Širina: 1.798 mm
Višina: 1.440 mm
Medosna razdalja: 2.583 mm
Teža najmanj: 1.042 kg
Prostornina prtljažnika: 391 l
Platišča / pnevmatike:           
15-palčna / 185/65 R15 88H
16-palčna / 195/55 R16 87H
17-palčna / 205/45 R17 88H

Motorji / menjalniki:
SCe 65 or 75 / ročni petstopenjski
TCe 100 / ročni petstopenjski ali X-TRONIC
TCe 130 / samodejni sedemstopenjski z dvojno sklopko EDC7
Blue dCi 85 ali 115 / ročni šeststopenjski
hibrid E-TECH

[1] Korelirana vrednost NEDC izhajajoča iz protokola WLTP. Vrednosti WLTP so v nekaterih primerih za enak avtomobil višje od vrednosti NEDC.
[2] Tehnologija Fresh Air SpeakerTM je predmet ekskluzivne licence, ki jo je podjetju Bose izdalo podjetje Blueprint Acoustics PTY Ltd.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov