BMW Slovenija je v sodelovanju z umetniki in umetniškimi institucijami ob 50 letnici umetniškega udejstvovanja BMW Group izvedla natečaj RE:DESIGN iX, s katerim so ponudili edinstveno priložnost mladim ustvarjalcem, da pripravijo svojo umetniško vizijo zunanjosti novega in tehnološko dovršenega vozila BMW iX. Najboljšo interpretacijo povezave trajnosti, umetnosti in mobilnosti je izdelal magistrski študent na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, Urban Klinkon. Razkritje BMW iX z njegovo vizijo umetniške preobleke je potekalo na zaključnem dogodku v Cukrarni.
Preplet umetnosti, trajnosti in mobilnosti je v svojem delu najbolj inovativno zasnoval Urban Klinkon, o enaki tematiki pa je potekala okrogla miza na zaključnem dogodku projekta RE:DESIGN iX ob predstavitvi umetniške preobrazbe BMW iX, na kateri so sodelovali Domagoj Dukec, vodja oblikovanja pri BMW Group, Alenka Gregorič, kustosinja za sodobno umetnost, umetniška vodja Cukrarne in Galerije Tobačna, Miran Mohar, mednarodno priznani umetnik, član skupine IRWIN in prodekan AVA
akademije za vizualno umetnost v Ljubljani, Kristina Rutar, umetnica, docentka na ALUO Unikatno oblikovanje in Maša Gala, vizualna umetnica, akademska slikarka, KD 3kolektiv.
Pogovor je odprl Domagoj Dukec, vodja oblikovanja pri BMW Group z mislijo: »BMW je znamka, ki rada odpravlja nasprotja; v preteklosti med udobjem in dinamičnostjo, danes med prestižem in trajnostjo. V želji po legendarnem užitku v vožnji, zaščitnem znaku znamke BMW, smo zasnovali iX »interior to exterior«, od znotraj navzven. Revolucionarni oblikovalski pristop, ki je temeljil na idealnem okolju, v katerem bi potniki čutili prestiž in udobje, je posledica neprestanega truda znamke BMW po
ustvarjanju idej pred svojim časom in premikanjem meja mogočega. Dizajn je stična točka med umetnostjo in tehnologijo, orodje, ki ljudem lajša in bogati življenje.«
O bistveni funkciji tehnologije pri kreiranju vsakdana človeka prihodnosti je v nadaljevanju govoril tudi Miran Mohar: »Prišel je čas, ko se podjetja ne barvajo več v zeleno, ampak zeleno mislijo in zeleno delajo. Umetniki se tega zavedajo in s svojim delom povezujejo aspekte tehnologije, trajnosti in umetnosti. Prejemnik prve nagrade je svoje delo poimenoval Skica, kar simbolično predstavlja nov začetek, seme, ki s svojo načelnostjo vodi v boljšo prihodnost. S svojo kreativno rešitvijo
se zmagovalec pridružuje spektakularni družbi umetnikov in umetnic, v kateri so med drugim Alexander Calder, Frank Stella, Jenny Holzer in Jeff Koons.«
Medtem, ko je Mirana Moharja zanimala idejnost in načelnost, je Kristina Rutar izrazila izziv, ki ga je mladim umetnikom predstavljala tehnična izvedba: »Zanimalo me je, kakšen odnos bodo vzpostavili med dvodimenzionalno ploskvijo in tridimenzionalnim objektov, predvsem, kako bodo znali svojo kreativno idejo prilagoditi že obstoječemu modelu v 3D prostoru. Zmagovalec me je navdušil z globino razmisleka, predvsem, kako je z idejo Skice izrazil primarnost in aktivnost.«
Dejstvo, da je izziv umetnike silil izven okvirjev, je izpostavila tudi Maša Gala: »Teme, ki jih ponuja in zagovarja vozilo BMW iX in znamka BMW, preplet mobilnosti in trajnosti, so esencialnega pomena za prihodnost vseh, a za umetniški proces precej abstraktne, zato je naloga umetnikom predstavljala velik izziv, kar pa je vodilo v raznolikost in kreativnost.«
Izredni pomen lokacije, kjer je potekalo razkritje zmagovalnega dela in okrogla miza, je predstavila Alenka Gregorič: »Cukrarna je že v preteklosti predstavljala kulturno središče mladih umetnikov, a se sedaj v kontrastu s časom naših prednamcev kaže skozi lečo svetlega, barvitega, odprtega in prijaznega sveta. Temu cilju v prid govori tudi umetniško delo zmagovalca natečaja, čigar primarne barve se kažejo na najbolj mobilnem platnu, ki je kdaj koli stalo v Cukrarni.«
Z besedami zmagovalca natečaja Urbana Klinkona: »Trajnost razumem kot težnjo po ohranjanju večnosti. Narave, življenja in sveta okrog nas. Kjer prav vsak korak, dejanje, tudi poteza v umetniškem izražanju šteje.« Zmaga na natečaju predstavlja za mlade umetnike na njihovi nadaljnji poti veliko spodbudo in podporo pri nadaljnjem ustvarjanju. Nacionalni razpisi so po besedah Alenke Gregorič po večini financirani iz javnih sredstev, RE:DESIGN iX pa je iniciativa s strani zasebnega
sektorja in tako predstavlja odličen vzgled in korak v prihodnost ter kaže na težnjo BMW Group po soustvarjanju boljše družbe prihodnosti.
O prepletu umetnosti, trajnosti in mobilnosti je potekala okrogla miza na zaključnem dogodku projekta RE:DESIGN iX ob predstavitvi umetniške preobrazbe BMW iX, na kateri so sodelovali priznani predstavniki kulturno-oblikovalsko-umetniškega področja, in sicer Domagoj Dukec, Alenka Gregorič, Miran Mohar, Kristina Rutar in Maša Gala.