Avto.info

Skupina Renault

Skupina Renault beleži najuspešnejše leto v svoji zgodovini

Skupina Renault: Skupina Renault beleži najuspešnejše leto v svoji zgodovini

Skupina Renault

Avtor: Foto: Renault
Skupina Renault: Skupina Renault beleži najuspešnejše leto v svoji zgodovini

»V spremenljivih gospodarskih razmerah je Skupina v prvem polletju dosegla nov rekord pri marži iz osnovne dejavnosti. Rezultati so plod naše strategije geografske raznolikosti, uspeha prodajnih modelov in zavzetosti vseh naših sodelavcev. Lahko si zaupamo, da bomo letos dosegli zastavljene cilje,« je izjavil Carlos Ghosn, predsednik-generalni direktor Renaulta.

Poslovni prihodki Skupine znašajo 29.957 milijonov evrov (+1,4 %). Pri stalnih menjalnih tečajih in obsegu so prihodki Skupine višji za 6,8 %. Skupina od 1. januarja 2018 uporablja standard IFRS 15 »Prihodki iz običajnih dejavnosti, ki izhajajo  iz sklenjenih pogodb s kupci«. Za Skupino predstavlja najpomembnejši vpliv pri obravnavi dodeljenih popustov v obliki znižanja finančnih obresti v okviru prodaje vozila, ki je povezana s  financiranjem. Ti popusti so vidni v rezultatu v trenutku prodaje vozila in ne postopoma, kot je bilo prej.

V teh okoliščinah je Skupina spremenila dodelitev popustov pri obrestih v operativnem sektorju, brez vpliva na konsolidirane poslovne prihodke. Po metodologiji s primerjalno predstavitvijo bi bili poslovni prihodki avtomobilske dejavnosti brez AVTOVAZA višji za 278 milijonov evrov (1,0 točke), na drugi strani pa ustrezno znižanje poslovnih prihodkov od financiranje prodaje.

Poslovni prihodki avtomobilske dejavnosti brez podjetja AVTOVAZ znašajo 26.867 milijonov evrov, kar je za 0,5 % manj. Poleg prej omenjenega negativnega učinka za -1,0 točke pa je do znižanja prišlo zlasti zaradi negativnega učinka menjalnih tečajev za -4,6 točk, kar je bilo posledica močne devalvacije najpomembnejših valut v Skupini (argentinski peso, brazilski real, ameriški dolar, ruski rubelj). Učinek količin prispeva +3,1 točke. Učinek cen predvsem v državah v razvoju za ublažitev šibkosti valute je pozitiven za 1,2 točke.

Marža iz osnovne dejavnosti Skupine v višini 1.914 milijonov evrov predstavlja 6,4 % poslovnih prihodkov. Brez upoštevanja standarda IFRS 15 bi marža znašala 1.984 milijone evrov (kar predstavlja 6,6 % poslovnih prihodkov). Marža iz osnovne avtomobilske dejavnosti  brez AVTOVAZA se je znižala za 77 milijonov evrov in znaša  1.215 milijonov evrov in dosega 4,5 % poslovnih prihodkov (4,7 % brez računovodske razvrstitve pri zgoraj omenjenih poslovnih prihodkih in vpliva standarda IFRS 15) v primerjavi s 4,8 % v prvi polovici leta 2017. Na takšne dosežke je predvsem vplival velik porast dejavnosti (pozitiven učinek v višini 80 milijonov evrov) in znižanje industrijskih stroškov (pozitivni učinek v višini 254 milijonov evrov). Po drugi strani je pri surovinah zabeležen negativni učinek za -192 milijonov evrov in pri valutah za -347 milijonov evrov, predvsem zaradi padca vrednosti argentinskega pesa.

Učinek mix/cena/bogata oprema je boljši na račun višjih cen za blažitev padca vrednosti valut in je postal pozitiven v višini 184 milijonov evrov. Operativna marža iz osnovne dejavnosti AVTOVAZA znaša 105 milijonov evrov v primerjavi s 3 milijoni evrov v prvi polovici leta 2017. Donosnost AVTOVAZA temelji na uspehu njegovih novih modelov na ponovno rastočem trgu, na vloženih naporih v zniževanje stroškov ter na enkratnih pozitivnih učinkih. Prispevek financiranja prodaje k marži iz osnovne dejavnosti Skupine je znašal 594 milijonov evrov v primerjavi s 525 milijoni evrov v prvem polletju 2017. 13,3-odstotna rast je zlasti povezana z večjo bruto finančno maržo v Banki RCI, ki je posledica njene visoke prodajne učinkovitosti v zvezi s potrebami po financiranju. 

Ostali prihodki in stroški poslovanja so negativni in znašajo -180 milijonov evrov (v primerjavi z -31 milijonov evrov v prvi polovici leta 2017), predvsem zaradi rezervacij za stroške prestrukturiranja v Franciji, povezano s sporazumom CAP 2020. Rezultat poslovanja Skupine znaša 1.734 milijonov evrov v primerjavi z 1.789 milijoni evrov v prvem polletju 2017 (-3,1 %). Znižanje izhaja predvsem iz rezervacij za prej omenjeno prestrukturiranje. Finančni rezultat  znaša -121 milijonov evrov v primerjavi z -187 milijoni evrov v 1. polletju 2017  (preračunano po primerjalni računovodski metodologiji). Do izboljšanja je prišlo zaradi znižanja stroška za obveznosti  Renaulta SA, Renaulta Brazilija in AVTOVAZA.

Prispevek povezanih podjetij, predvsem Nissana, dosega 814 milijonov evrov, v primerjavi z 1.317 milijoni evri v prvem polletju 2017. Nissanov prispevek je leta 2017 upošteval izreden prihodek v višini 284 milijone evrov, povezan s prodajo njegovega deleža v Calsonic Kansei. Tekoči in odloženi davki predstavljajo  strošek v višini -387 milijonov evrov, kar je 95 milijonov evrov manj kot v preračunani prvi polovici leta 2017. Neto rezultat znaša 2.040 milijonov evrov (-16,3 %), medtem ko neto rezultat Skupine dosega 1.952 milijonov evrov (7,24 evrov na delnico glede na 8,85 evrov na delnico v preračunani prvi polovici leta 2017).

Prosti operativni tok avtomobilske dejavnosti  (vključno z AVTOVAZOM) je pozitiven v višini 418 milijonov evrov po upoštevanju pozitivnega učinka gibanja potreb po obratnih sredstvih v višini 200 milijonov evrov. 30. junija 2018 so celotne zaloge (vključno z neodvisno mrežo) predstavljale 62 dni prodaje, medtem ko so tovrstne zaloge konec junija 2017 pokrivale 63 dni prodaje.

OBETI ZA 2018
Svetovno tržišče pričakuje 3-odstotno rast glede na leto 2017 (prej +2,5 %). Na evropskem trgu pričakujemo 1,5-odstotno rast (v primerjavi s +1 %), v Franciji pa  2-odstotno rast (v primerjavi s +1 %). Na mednarodni ravni pričakujemo v Braziliji 10-odstotno rast (v primerjavi s +5 %) in prav toliko v Rusiji (v primerjavi s +10 %). Na Kitajskem je predvidena 5-odstotna rast (nespremenjeno), v Indiji pa 8-odstona (v primerjavi s +6%). V teh okoliščinah Skupina Renault potrjuje svoje cilje, in sicer: rast poslovnih prihodkov (ob stalnem menjalnem tečaju in obsegu3)*, maržo iz osnovne dejavnosti Skupine, višjo od 6,0 %* ter pozitiven prosti operativni denarni tok avtomobilske dejavnosti.

* brez upoštevanja standarda IFRS 15

(1) Z namenom, da bi Skupina Renault analizirala  gibanje konsolidiranih poslovnih prihodkov ob stalnih menjalnih tečajev in obsegu, naredi ponovni izračun za tekoče poslovno leto še z uporabo povprečnih letnih menjalnih tečajev za preteklo leto, pri čemer ne upošteva večjih gibanj obsega, do katerih je prišlo med letom. Za leto 2017 je v preračunu poslovnih prihodkov popravljen le učinek menjalnih tečajev, ni pa bilo večjega gibanja obsega preteklo leto razen vključitve Skupine AVTOVAZ, ki je predstavljena kot poseben operativni sektor.
(2) V podatkih za prvo polletje 2017 so upoštevane uskladitve iz naslova sprememb pri računovodski obdelavi lastnih delnic in dodelitvi nabavne cene Skupine AVTOVAZ, dokončno določene v 2. polovici leta 2017.
(3) Z namenom, da bi Skupina Renault analizirala  gibanje konsolidiranih poslovnih prihodkov ob stalnih menjalnih tečajev in obsegu, naredi ponovni izračun za tekoče poslovno leto še z uporabo povprečnih letnih menjalnih tečajev za preteklo leto, pri čemer ne upošteva večjih gibanj obsega, do katerih je prišlo med letom. Za leto 2017 je v preračunu poslovnih prihodkov popravljen le učinek menjalnih tečajev, ni pa bilo večjega gibanja obsega preteklo leto razen vključitve Skupine AVTOVAZ, ki je predstavljena kot poseben operativni sektor.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov