Avto.info

Vse več povpraševanja po uvozu rabljenih vozil

Po padcu cen zdaj še nižji davek za rabljena vozila iz Nemčije

Vse več povpraševanja po uvozu rabljenih vozil: Po padcu cen zdaj še nižji davek za rabljena vozila iz Nemčije

Vse več povpraševanja po uvozu rabljenih vozil

Avtor: Foto: Easy Car Pay / HUK-Coburg
Vse več povpraševanja po uvozu rabljenih vozil: Po padcu cen zdaj še nižji davek za rabljena vozila iz Nemčije

Potem ko so cene rabljenih vozil v tujini zaradi pandemije koronavirusa padle tudi do 20 odstotkov, bodo v Nemčiji do konca leta rabljeni avtomobili še dostopnejši. Z julijem bodo namreč v Nemčiji začasno znižali davek na dodano vrednost (DDV) z 19 na 16 odstotkov, s tem pa bodo tudi slovenski državljani upravičeni do nižjega davka na motorna vozila za avtomobile, starejše od pol leta in z več kot 6000 prevoženih kilometrov.

Ob dejstvu, da so cene rabljenih vozil padle in da bo Slovenija po koncu koronakrize zagotovo hitro sprejela novi Zakon o davku na motorna vozila, ki bo močno podražil tudi uvoz vozil iz tujine, predvsem povprečnih družinskih avtomobilov, je nemško znižanje DDV še dodaten razlog, zakaj naj se Slovenci pri nakupu rabljenih vozil raje odločijo za uvoz vozila iz tujine. Z uvozom avtomobila iz tujine si tako lahko povprečni slovenski potrošniki privoščijo boljši avto, kot če bi ga kupili doma. Za enak ali manjši znesek, kot bi pri nas plačali za osnovni model novega avtomobila, namreč v tujini lahko pridejo do eno ali dve leti starega vozila s polno opremo, najmočnejšim motorjem in le kakšnih 25.000 prevoženih kilometrov.

Prihranek je tudi do 50 odstotkov novonabavne cene
“Cene rabljenih vozil srednjega razreda v tujini so tako padle za 10 odstotkov, luksuznih avtomobilov pa tudi do 20 odstotkov. Z nakupom eno ali dve leti starega rabljenega vozila, uvoženega iz Nemčije, Francije ali Belgije tako lahko kupci privarčujejo tudi do 50 odstotkov novonabavne cene. Takšen avto ima tovarniško garancijo, minimalno obrabo ter povečini tudi oblikovno ustreza zadnjemu modelu, ki je na trgu,” pojasnjuje Marko Ferlin, direktor podjetja Odkrit nakup d.o.o., ki upravlja spletni portal za uvozil vozil iz tujine narociavto.si

Občutno znižanje DDV v Nemčiji med julijem in decembrom 2020 pa prinaša še ugodnejši uvoz vozila iz omenjene države, saj lahko tudi slovenski potrošniki s tem privarčujejo še dodatne 3 odstotke vrednosti avtomobila, kar zagotovo ni zanemarljiv strošek. “DDV v Nemčiji je namreč po novem v primerjavi s slovenskim nižji za kar 6 odstotkov. Če avto brez DDV stane 15.000 evrov, bi tako v Nemčiji zanj z DDV plačali 17.400 evrov, v Sloveniji pa kar 18.300 evrov. Pri narociavto.si poskrbimo, da fizične osebe plačajo DDV v Nemčiji, mi pa opravimo vse ostalo potrebno za registracijo vozila v Sloveniji,” pojasnjuje Ferlin. Za vse, ki razmišljajo o zamenjavi avtomobila, je zdaj pravi čas za odločitev, še svetuje, saj poznavalci trga ocenjujejo, da bodo cene vozil prihodnje leto spet višje.

V vsakem primeru se bo to zgodilo v Sloveniji, saj bo novi zakon o davku na motorna vozila nakup tako novih kot rabljenih vozil še dodatno podražil, najbolj prav za povprečna družinska vozila. Predlog zakona je trenutno v vladni proceduri, a bo po Ferlinovi oceni sprejet hitro zaradi novega načina merjenja CO2. V veljavo bo stopil 1. januarja 2021. Z novim zakonom bo uveden enotni davek na motorna vozila (DMV), s čimer bo prenovljena tudi lestvica za odmero davka. “V praksi to pomeni, da na višino odmerjenega DMV ne bo več vplivala cena vozila, se pa uvaja doplačilo za moč motorja vozila. In to doplačilo bodo najbolj občutili prav kupci  avtomobilov povprečnega razreda, z močjo med 110 in 170 kW. To so vozila, ki jih Slovenci kupijo največ, saj v to skupino sodijo povprečni družinski avtomobili,” je poudaril Ferlin.

Med Slovenci vse več povpraševanja po uvozu rabljenih vozil
Da so kupci ugodnejše razmere za nakup rabljenih vozil iz tujine že zaznali, opazijo tudi na portalu narociavto.si, kjer imajo povpraševanja po rabljenih vozilih iz tujine še več kot pred epidemijo. Slovenci se namreč po oceni Marka Ferlina za uvoz avtomobila iz tujine ne odločajo le zaradi ugodnejše cene, temveč tudi zaradi boljše ohranjenosti vozil, večje izbire in boljšega vzdrževanja vozil ter na drugi strani zaradi pogoste manipulacije slovenskih prodajalcev rabljenih vozil s prevoženimi kilometri in podatki o zgodovini rabljenih vozil.

Pri izbiri posrednika za uvoz avtomobile iz tujine je ključno biti pozoren na to, da je transparenten in da poskrbi za celoten proces uvoza, od nakupa do registracije vozila v Sloveniji, svetuje Ferlin. Kupci naj pri izbiri posrednika pazijo na to, kaj jim posrednik ponuja. Najboljši bo ponudil pomoč pri iskanju pravega vozila pri preverjenih prodajalcih, preveril servisno zgodovino vozila in njegovo tehnično stanje, se spogajal za ceno, pridobil vso potrebno dokumentacijo, organiziral transport in vozilo za pot ustrezno zavaroval, v Sloveniji opravil homologacijo, zastopal kupca pred FURS in uredil plačilo DMV in na željo kupca avto tudi registriral. V času epidemije je dobro biti pozoren tudi na to, da posrednik nudi razkuževanje uvoženega vozila. Dodatna prednost dobrih posrednikov je tudi možnost doplačila za jamstvo na uvoženo vozilo, možnost zavarovanja vozila brez dodatnih poti kupca in plačilo na lizing ali kredit po ugodnih obrestnih merah.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov