Živita drug ob drugem, njuni garaži stojita skupaj – in tam tudi najraje preživljata skupni čas. Sascha Heyde in Wolf Seebers sta avtomobilska navdušenca v vseh pogledih, že 20 let prijatelja – in kot zunanja oblikovalca pri Audiju sta skupaj zasnovala družino A6 e-tron. Svojo vizijo sta najprej predstavila z emocionalnima študijama A6 e-tron concept in A6 Avant e-tron concept, zdaj pa so ti vozili oblikovno in tehnološko prenesli v serijsko proizvodnjo za kupce. Kako je mogoče idealno predstavo spremeniti v resničnost preberite v pogovoru s pravima pobratenima oblikovalcema.
Gospod Heyde, gospod Seebers, zgodba o Audiju A6 e-tron* se je začela z dvema konceptnima voziloma. Ali so ta danes sploh še potrebna?
Sascha Heyde: Študije za nas predstavljajo vizije brez kakršnih koli zadržkov. Zasnovane popolnoma svobodno in brezkompromisno, nato pa uresničene. Živimo v posebnem času za avtomobilsko oblikovanje. Pomen trajnostnih rešitev, prilagojenosti za vsakodnevno uporabo in osebne svobode ter razvoj našega Audijevega DNK od visoke zmogljivosti in vrhunske kakovosti do električne dobe – oblikovanje lahko na številne načine sooblikuje to preobrazbo. S študijami lahko hitro in
dosledno odpravljamo dosedanje omejitve, ustvarjamo nove svetove in iščemo odgovore. So naši inovatorji in predstavljajo vizijo oblikovanja in nove tehnologije.
Wolf Seebers: Avtomobili niso več namenjeni le temu, da se z njimi čim lepše, hitreje in udobneje pripelješ od točke A do točke B. To bi bilo preveč ozkogledno. Vozila v prestižnem segmentu so pravzaprav življenjski sopotniki, dizajnerski objekti, izraz lastne osebnosti. Študije nam pomagajo brezmejno raziskovati, opredeljevati in ustvarjati te prostore.
Audi A6 e-tron concept v izvedbi Sportback, ki ste ga zasnovali, je bil kot predhodnik inovativne družine z izključno električnim pogonom predstavljen leta 2021. Takrat torej prvič niste imeli nobenih omejitev, nobenih zahtev – ste imeli popolnoma proste roke?
Sascha Heyde: Čisto na začetku opredelimo, ali bo študija znanilec prihodnjih serijskih modelov ali bo napovedovala prihodnji razvoj. Tudi pri predserijski študiji lahko na začetku zanemarimo povsem tehnične zahteve in vse podredimo proporcionalnim razmerjem, saj so ta najpomembnejša za dober dizajn. To pomeni, da kot oblikovalci tu radi nekoliko pretiravamo. Zato so konceptna vozila običajno nekoliko nižja in širša, kot je to mogoče pri serijskih vozilih.
Wolf Seebers: Pri številnih naših študijah smo že zelo zgodaj pokazali konkretne oblike. Vzemimo na primer Audi TT: ko je Audi leta 1995 na salonu IAA v Frankfurtu predstavil študijo, nihče ni verjel, da bo prav takšen avtomobil tri leta kasneje vozil po cestah. Čeprav je bilo za serijsko različico treba zaradi varnostnih smernic prilagoditi nekatere podrobnosti, tega od zunaj ni bilo mogoče opaziti. Nekaj podobnega nam je po mojem mnenju uspelo tudi z
Audijem A6 e‑tron*.
A6 e-tron* temelji na novi tehnološki arhitekturi – platformi za prestižna električna vozila (Premium Platform Electric, PPE). Kako je to vplivalo na vaše oblikovanje?
Wolf Seebers: Kot je rekel že Sascha, so najpomembnejša proporcionalna razmerja. Za konceptni Audi A6 e-tron* smo obvezno želeli ustvariti privlačne proporce. Pač klasično silhueto izvedb Sportback, kot je poznana pri Audiju. Audi A6 e-tron* je prvi model z nizko lego podvozja, izdelan na platformi PPE, povrhu pa je še električen – to je pri oblikovanju predstavljalo pravi izziv. Pri modelih e-tron je baterija srce avtomobila. Zaradi nje je vozilo višje, kot bi si iz
estetskih razlogov za ta tip karoserije želeli oblikovalci. Tako smo se začeli dogovarjati za vsak milimeter, da bi lahko dosegli najboljši možni rezultat. Razvili smo tako imenovane vstavke v predelu pragov, ki ustvarjajo vodoravno zarezo na vozilu, ki še bolj predeljuje stransko silhueto in tako vizualno kompenzira dodatno višino.
Sascha Heyde: Vstavek je medtem postal tudi prava specifična lastnost družine naših električnih modelov. Pojavlja se pri modelu Q6 e-tron*, bratu modela A6 e-tron* z visokim odmikom od tal, pa tudi v novi modelski seriji e-tron GT. Namenoma smo poudarili območje, v katerem bije srce naših e-modelov. Prav tako smo želeli, da je sprednji del Audija A6 e-tron* še posebej podoben študiji. Napredni sprednji del deluje izjemno tehnološko in futuristično. Za
to poskrbi obrnjeni enodelni okvir v kombinaciji z izrazito poudarjenimi dnevnimi lučmi. Ob pogledu na obrazno podobo modela A6 e-tron*, ta neposredno vrača pogled s svojima dvema očesoma, ki ju ustvarjajo najnaprednejše in najtanjše luči, kar smo jih kdajkoli zasnovali pri Audiju. Glavne svetlobne funkcije žarometov, ki potrebujejo več prostora in bi vozilu vizualno dajale večjo višino, smo integrirali v temno masko, ki obdaja enodelni okvir. Ta trik smo uporabili pri vseh
funkcionalnih elementih na spodnjem delu vozila, naši "tehnični enoti". Tako smo na sprednjem in zadnjem delu lahko prevzeli zelo plosko silhueto konceptnega vozila.
Wolf Seebers: Zelo napredno, zelo novo. Pa vseeno značilno za Audi.
Sascha Heyde: Tako kot pri študijah smo tudi pri oblikovanju Audija A6 e-tron* želeli, da bi imel zelo monolitno, skorajda skulpturirano podobo – to predstavlja novost. Hkrati pa znane Audijeve gene, kot so mišice quattro, enodelni okvir in svetlobna podoba, prenašamo v izključno električni, digitalni svet.
Wolf Seebers: Odlično je, da smo s pomočjo teh oblikovalskih sredstev lahko 95 odstotkov osnovnih proporcev študije prenesli na model Sportback.
Sascha Heyde: Da, študija je tukaj preslikana skoraj v razmerju 1 : 1. Resnično smo zadovoljni. Odslej lahko kupci praktično "vozijo konceptni avtomobil". Posebnost pri tem pa je, da bo imel model RS še bolj ekstremne proporce kot študija. To predstavlja novost – resničnost je dohitela vizijo.
Leta 2022, samo eno leto po izvedbi Sportback, je sledil konceptni Avant – tudi ta bo leta 2024 zapeljal na ceste. Izključno električni Avant – kako je mogoče toliko inovativnosti združiti s tradicijo?
Wolf Seebers: "Najlepšim karavanom je ime Avant" – ta slogan smo vsi popolnoma ponotranjili. Naš prvi izključno električni Avant seveda ne sme biti izjema. Da bi predstavili športnost in prilagojenost za vsakodnevno uporabo, ki sta od nekdaj značilni za to karoserijsko obliko in sta postali del našega DNK, smo ustvarili, zavrgli in preoblikovali veliko osnutkov. Celotna silhueta Avanta je odvisna od izjemno hitrih C-stebričkov, ki sta morala biti ravno pravšnja. V konceptnem vozilu smo
ju interpretirali zelo izrazito in ju poudarili.
Sascha Heyde: Nato pa je bilo treba seveda to prenesti v serijsko proizvodnjo. Res je – naklon C-stebričkov je ključnega pomena. Če je prestrm, v kombinaciji s strešno linijo tvori neestetski lok. Če je preveč pokončen, pa to ni več stebriček, značilen za Audi Avant. Ne, imeti mora popoln kot in izžarevati popolno hitrost. Zato smo skupaj preživeli številne ure pri oblikovanju glinenega modela. Že naši klasični modeli, kot je Audi 100 C2 Avant, so imeli takšne
izjemno dinamične stebričke, zaradi katerih so bili močno nagnjeni naprej. Poleg tega izziva pa smo našim kupcem želeli predstaviti tudi nov svet električnega Avanta, zato smo potrebovali nekaj resnično posebnega, nekaj še nevidnega, neko posebnost. Zato smo v celoti preoblikovali strešno konstrukcijo: kromirana okrasna letev je sedaj povezana z usmernikom zraka nad zadnjim steklom in tvori samostojen oblikovni element. S tem smo uspeli vizualno zmanjšati višino in z dinamično estetiko
še bolj poudariti športno-elegantni značaj Avanta.
Omogočiti vidnost tehnologije – ta slogan združuje celotno Audijevo ekipo oblikovalcev. Audi A6 e-tron* je prejel najboljše ocene za aerodinamiko. Ali so vas tehnične specifikacije omejevale?
Wolf Seebers: Dober dizajn mora biti uporaben, se pravi, da mora delovati. Že od samega začetka je bilo jasno, da bosta električni doseg in s tem aerodinamika modela A6 e-tron* igrala neverjetno pomembno vlogo. Zato smo o tej tematiki razmišljali že pri obeh študijah. Med celotnim procesom oblikovanja serijskih vozil smo s sodelavci iz oddelka za aerodinamiko sodelovali pri izpopolnjevanju, preizkušanju in prilagajanju. Na koncu nam na nobeni strani ni bilo treba sklepati kompromisov.
Pravzaprav nam je uspelo uresničiti neverjetno dobro aerodinamično zasnovo, saj je vse resnično dodelano do najmanjšega milimetra – vendar tako subtilno, da ni mogoče prepoznati izjemnega vpliva, ki ga imajo elementi. Rezultat je resnična harmonija oblike in funkcije. Spomnim se, ko je zazvonil telefon in mi je sodelavec iz oddelka za aerodinamiko poln evforije rekel: "0,21! Ne boš verjel, ampak uspelo nam je!" Ker smo skupaj dosegli najboljšo vrednost količnika zračnega upora, kar jih
je kdajkoli imelo katerokoli serijsko vozilo pri Audiju. Ob misli na to mi srce takoj začne biti hitreje.
Ko smo že pri takšnih trenutkih: vidva nista le zunanja oblikovalca, ampak prijatelja tudi izven stavbe z oddelkom oblikovanja. Kako pomembno je dobro sodelovanje pri ustvarjalnem delu?
Wolf Seebers: Najino sodelovanje je bilo super. Sascha je prevzel predvsem kreativni del, jaz pa sem bil povezovalni člen z našimi tehnološkimi kolegi, inženirji. Pravzaprav sva se vedno hitro strinjala. V vsako najmanjšo podrobnost Audija A6 e-tron* sva vlila svojo popolno predanost, vsaka linija ima pravzaprav svojo zgodbo. Zato je bilo timsko delo tako pomembno – zadnjih nekaj odstotkov je tistih, ki na koncu odločajo, doseči pa jih je mogoče le s pravo strastjo.
Sascha Heyde: Tesno smo sodelovali tudi z modelarjem Gerhardom Lawallom, ki nam je pomagal ustvariti končne podatke za vidne površine. Bil je naš most med oblikovalskim in konstrukcijskim oddelkom, saj je najprej treba ustvariti do stotinke milimetra natančen digitalni geometrični prikaz vseh površin v notranjosti in na zunanjosti modela. Gerhard je bil eden od naših najbolj izkušenih modelarjev, saj je za znamko s štirimi krogi delal skoraj 40 let. Na poti iz
oblikovalskega središča na cesto je pospremil že nešteto Audijev, A6 e-tron* je bil njegov zadnji projekt. To je le ena od zgodb v ozadju naših dizajnov, ki jih je omenil Wolf, saj je res nekaj posebnega, da je lahko vse svoje izkušnje vlil v tako pomemben, napreden model. To je tisto, zaradi česar je Audi tako močan – vedno znova združuje tradicijo in inovacije.
Wolf Seebers: Da, res imamo poseben poklic. Odslej bodo A6 e-tron* za naše kupce izdelovali v tisočih primerkih. Nam pa bo za vedno ostala edinstvena skulptura.