Avto.info

9. Simpozij Emobility

V znamenju številke 3

9. Simpozij Emobility : V znamenju številke 3

9. Simpozij Emobility

Avtor: Foto: Emobility.si
Ivan Karić

Ivan Karić

Jovanka Atanacković

Jovanka Atanacković

Miran Ališič

Miran Ališič

Primož Lemež

Primož Lemež

»Majhen korak za Srbijo a velik za e-mobilnost v Srbiji« je organizator 9. Simpozija Emobility parafrizeral Neila Armstronga (ki je med drugim obislkal tudi Beograd in prav hotel Metropol, kjer je potekal simpozij), ko je komentiral svoje občutke o simpoziju, ki je prvič potekal v Beogradu. V dveh dneh so se namreč zvrstila izredna predavanja mdnarodnih strokovnjakov z različnih področij e-mobilnosti. Strokovnjaki so prihajali tako iz akademskih sver, kot iz prakse, udeleženci simpozija pa so lahko dobili tudi celovit pogled v dogajanje v Evropi.

Simpozij sta organizirala slovenski Emobility, ter srbski Eko klub, ki ga vodi Dragan Škrnjić. 9. Simpozij Emobility so otvorili kar trije ambasadorji in sicer Anka Konrad iz Nemčije, Jost Reinćes iz Nizozemske in Damjan Bergant iz Slovenije. Verjetno pa bodo prav te tri države v bližnji bodočnosti najbolj pripomogle k hitrejšem razvoju e-mobilnosti v Srbiji. Simpozij pa je uradno otvoril državni sekretar Ivan Karić. Prvi dan je bil namenjen predstavitvam Nizozemske in njenim izkušnjam na področju e-mobilnosti, saj je prav Nizozemska najboljša kar se tiče polnilne infrastrukture za električna vozila. Baerte De Brey je direktor mednarodnega sodelovanja pri podjetju ElaanNl, ki skrbi za to infrastrukturo, hkrati pa tudi podpredsednik evropskega združenja za e-mobilnost AVERE. Njogovo predavanje je odprlo oči marsikateremu udeležencu simpozija.

Organizator simpozija Primož Lemež je govoril o treh stvareh, zaradi katerih bi morala Srbija čim hitreje v e-mobilnost: zdravje, poslovne priložnosti in ekologija. Anna Margrét Kornelíusdóttir iz Icelandic New Energy Ltd je predstavila razvoj in težave Islandcev na področju e-mobilnosti. Njihova težava je zelo podobna Slovenski; premalo električnih avtomobilov. Ampak s to težavo se zdaj soočajo vse države, saj avtomobilski proizvajalci preprosto niso sposobni narediti večjega števila avtomobilov. Na Islandiji pa počasi z baterijami opremljajo celo njihovo ribiško in turistično pomorko floto! Seveda pri e-mobilnosti ne gre brez avtomobilov. Udeleženci so bili deležni predstavitve kar dveh izjemnih avtomobilov. Trenutno verjetno najboljšega cestnega modela mercedes EQS, ki ga je predstavil Miroslav Vrcelj in Emilie 4, najboljšega prototipnega solarnega avtomobila, plod sodelovanja beograjske in bolonjske univerze, ki sta ga predstavila Giangiacomo Minak, Marko Luković.

Janez Humar iz Elesa je predstavil izredno zanimiva projekta s katerim se ukvarjajo pri slovenskem opravljalcu prenosnega omrežja. Slovenski javnosti že kar dobro poznanem projektu E8 in Pentlji, ki je projekt namenjen predvsem polnilnim parkom za težak tovorni promet. Janez pa je bil kasneje tudi gost na panelni dikusiji, ki jo je vodil Primož Lemež, beseda pa je tekla o projektih in odnosih različnih vlad do e-mobilnosti. Poleg Janeza Humarja in Primoža pa so na panelu sodelovali še Anna Margrét Kornelíusdóttir, Frank Müller iz nemškega združenja za e-mobilnost BEM, ter državni sekretar Ivan Karić. Jasno je bilo, da bo Primož s svojimi ostrimi vprašanji spodbudil zelo zanimivo razpravo, kar se je tudi zgodilo. Državni sekretar, ga je zaradi njegovih vprašanj celo malo okaral, ampak prav zaradi tega je bila razprava tudi izredno plodna. Jasno pa je, da bo za nadaljni razvoj e-mobilnosti veliko odvisno od naslednje srbske vlade in ministrov.

Naslednji dan je bilo na sporedu več razprav. Nekdanji odličen komentator Formule 1 in velik poznavalec avtomobilizma, ter ne največji zagovornik e-mobilnosti Miran Ališič je vodil razpravo z naslovom »zakaj ne električni avtomobil«, vendar pa udeležencev razprave Alexandra Petkova iz Bolgarije, Franka Müllerja iz BEM in Priomoža Lemeža ni nikakor uspel prepričati, da e-mobilnost ni edina prihodnost in da bodo tudi še ostala pogonska goriva. Seveda pa v vseh državah ostaja še veliko izivov; od visokih cen električnih avtomobilov, pomanjkanja manjših, cenejših modelov, energetske prenove na poti v 100-odstotno obnovljive vire, izgradnjo in delovanje infrastrukture ... Ampak ljudje v večini zahodnjih držav so se že odločili: v večini primerov bo njihov naslednji avtomobil električni! Poti nazaj preprosto ni več in celo Miran se bo moral s tem počasi sprijaznit.

Še ena zanimiva razprava, ki jo je vodila Prof. Dr Ana Bovan, predsednica CEDEF-a in ESEM-a, o ekonomskih in ostalih učinkih uvajanja e-mobilnosti v Srbiji. Pri razpravi sta se ji pridružili Jovanka Atanacković, državna sekretarka na ministrstvu za rudarjenje in energijo, ter Alexandra Graovac, državna sekretarka na ministrstvu za rudarjenje in energetiko. Izredno zanimiva razprava je pokazala, da v Srbiji zelo dobro razumejo, da je potrebno čimprej po poti v e-mobilnost, vendar pa bo pot ne bo ravno tlakovana z rožicami. Veliko težav povzroča izredno zastarel vozni park, saj je povprečna starost avtomobilov v Srbiji prek 16 let, v Srbijo se brez kakršnih koli prepovedi uvažajo izredno stari avtomobili iz zahoda, uvoz rabljenih avtomobilov pa je kar šestkrat večji, kot prodaja novih! Kar se tiče ekologije, prihodnji vladi ne bo ravno lahko in tega se Jovanka Atanacković dobro zaveda. Hkrati pa se zaveda tudi priložnosti, ki jih Srbija z uvedbo e-mobilnosti ima; imajo naravne resurse in odličen kadar, ki pa ga bodo morali obdržati doma. Aleksandra pa je opozorila predvsem na to, da bo morala vlada nekaj storiti tako na področju ekološke razgranje izstrošenih avtomobilov, kot nekontroliranega uvoza rabljenih avtomobilov.

Frank Müller je govoril o ne preveč rožnati poti v e-mobilnost, ki se trenutno dogaja v Nemčiji, čeprav je bil najbolje prodajan model septembra v Nemčiji prav električna tesla Y, kar je zelo zmotile nemške avtomobilske proizvajalce. Vendar imajo tudi v Nemčiji kar precej težav s slabo delujočo in drago infrastrukturo, ter močnimi lobiji, ki si samo e-mobilnosti ne želijo. Želijo si namreč tudi vodika, ki pa po Frankovem mnenju, ki ga deli tudi organizator simpozija Primož Lemež, ni primeren za cestni transport. Svojo videnje vseh teh problemov je podal tudi gospod Siniša Mitrović iz Srbske gospodarsjke zbornice, ki pa ni preveč obtimističen glede krožnega gospodarstva v Srbiji. Prav ta oddelek namreč vodi na njihovi zbornici.

Primož Konda, sicer Slovenec, ki zaključuje svoj doktorat na Danskem in na Kitajskem ima odličen vpogled v razvoj e-mobilnosti. Prav neverjetno pa se zdi, kaj vse na področju e-mobilnosti počnejo na Kitajskem; tako na področju razvoja, števila prodanih avtomobilov, kot tudi na področju vohunjenja z električnimi avtomobili. Ja, prav ste prebrali; vohunjenja s pomočjo nešteto kamer, ki so nameščene na vsak avtomobil. Za konec je Primož Lemež povedal; »S Simpozijem sem zadovoljen. Odlični, res odlični predavatelji in predavanja, zanimive razprave, ki se niso osredotočale na to, kaj je narejeno, ampak na to, kaj je treba storiti, velika pomoč veleposlaništev Nemčije, Nizozemske in Slovenije, pa prispotnost dveh srbskih državnih sekretarjev dokazuje, da ima Srbija lahko zelo svetlo prihodnost na področju e-mobilnosti. Razumejo probleme, s pomočjo tudi Slovenije, nizozemske in Nemčije, pa bodo hitro lahko našli pravo pot iz zagat. Jaz sem za Srbijo in njeno e-mobilnost izredno optičen!«

Drugo leto pa lubilejni 10. Simpozij Emobility!

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov