Avto.info

Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line

Hibridni smisel

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel

Razlike v ceni med priključnohibridnim capturjem in samopolnilnim oziroma klasičnim, kakršnega smo tokrat testirali, ni lahko izračunati. Prvega namreč pri nas ni več v ponudbi, zato smo ju primerjali z nekaj improvizacije, saj so med drugim cene vseh capturjev v zadnjem letu zrasle za kakega tisočaka. Vseeno smo prišli do ocene, da je običajen hibrid cenejši za vsaj pet tisočakov, kar je za avtomobil v tem velikostnem in cenovnem razredu zares veliko.

V čem je torej razlika med njima? Največja je v električnem dosegu, ki je na našem testu pri priključnem hibridu znašal približno 40 kilometrov, medtem ko običajni zmore le dva ali tri kilometre, pa še to ob nežnem ravnanju do hitrosti 75 km/h. Ob tem je treba upoštevati, da sta si ob izpraznjeni bateriji skorajda enaka, saj elektrika pri obeh prevzame vlogo pomočnika. Takrat se začne tehtnica prevešati v korist običajnega hibrida, ki je za približno 200 kilogramov lažji. Malenkost šibkejši je pogonski sklop s sistemsko močjo 105 kW (143 KM). Sestavljajo ga 1,6-litrski atmosferski bencinar z 69 kW (94 KM), dva elektromotorja in samodejni brezsklopčni sekvenčni menjalnik, ki je nastal z znanjem in tehnologijo iz formule 1. Glavni elektromotor ima 36 kW (49 KM) in med drugim premika avtomobil vzvratno, saj menjalnik nima klasične vzvratne prestave. Drugi, manjši elektromotor s 15 kW (20 KM) deluje kot zaganjalnik in generator za motor na notranje zgorevanje, proizvaja električno energijo med regeneracijo in navor prispeva ob močnejšem pospeševanju. Baterija s kapaciteto 1,2 kilovatne ure se polni z regenerirano energijo in v primernih pogojih tudi z motorjem na notranje zgorevanje.

5 tisočakov je približno cenejši običajen hibrid od priključnega pri capturju.

Vozne lastnosti so zaradi manjše mase prav gotovo ugodnejše in se nekoliko bolj ujemajo z videzom, ki ga daje športno navdahnjena oprema R.S. line. Glede menjalnika pa imamo kljub pedigreju F1 mešane občutke, saj se nam je občasno zgodilo, da smo popolnoma umirjeno vozili pri hrupnih visokih vrtljajih. Všeč nam je funkcija B, ki močno poveča intenzivnost regenerativnega zaviranja in ustvari učinek, podoben vožnji z eno stopalko, kakršno poznamo pri električnih avtomobilih. Pri testih različnih pogonskih sklopov redno poudarjamo, da so ključne vozniške navade, od katerih je odvisno, ali se izbira določene kombinacije izplača ali ne. Glede na omenjeno razliko v ceni in na vse, kar je hibridni captur pokazal na testu, umik priključnega hibrida razumemo. Ob dejstvu, da je od primerljive bencinske različice s 140 »konji« in samodejnim menjalnikom dražji le za 900 evrov, pa izbira hibrida dobi čisto nov smisel!

*Test je bil najprej objavljen v tiskani izdaji Avto fokusa. Od objave v reviji so se opremski paketi, ki so na voljo za captur, nekoliko spremenili. Lahko jih preverite na spletni strani slovenskega zastopnika za znamko Renault.

Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel
Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel
Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel
Renault captur e-tech hibrid 145 R.S. line: Hibridni smisel
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov