Avto.info

Škodino leto jubilejev

Čehi imajo letos nove razloge za praznovanje

Kvasiny

Kvasiny

Avtor: Foto: Škoda
Škoda 640 Superb

Škoda 640 Superb

Škoda 1100 OHC

Škoda 1100 OHC

Škodino leto jubilejev: Čehi imajo letos nove razloge za praznovanje Škodino leto jubilejev: Čehi imajo letos nove razloge za praznovanje Škodino leto jubilejev: Čehi imajo letos nove razloge za praznovanje Škoda 450 Roadster

Škoda 450 Roadster

Škodino leto jubilejev: Čehi imajo letos nove razloge za praznovanje Škoda 110 R Coupé

Škoda 110 R Coupé

Škodino leto jubilejev: Čehi imajo letos nove razloge za praznovanje Škoda 130 RS

Škoda 130 RS

V letošnjem letu se bodo pri avtomobilski znamki Škoda spomnili nekaterih pomembnih jubilejev, ki so zaznamovali kariero te najbolj uspešne in najbolj cenjene slovanske znamke avtomobilov. Ob tem se bodo Čehi spomnili treh pomembnih serijskih modelov ter pomembnih dosežkov v proizvodnji avtomobilov in odmevnih dosežkov na športnih prizoriščih.

Prvi in najpomembnejši letošnji jubilej predstavlja posledico povojnega dogajanja v Škodini tovarni Kvasiny, ker je tam v oktobru leta 1947 prvič stekla tudi proizvodnja avtomobilov. Pred tem se v leta 1934 odprtem proizvodnem obratu niso ukvarjali s proizvodnjo avtomobilov, ker so tam izdelovali samo sestavne dele za vozila znamke Škoda. Prva serijsko izdelana škoda v obratu Kvasiny nosi modelno oznako 640 superb. Ta prestižna, približno 5,5 metra dolga limuzina, ki jo premika vgrajeni 2,5-litrski vrstni bencinski šestvaljnik (40 kW/55 KM) v povezavi s tedaj izredno modernim 4-stopenjskim ročnim menjalnikom, je v tej tovarni nastajala do konca leta 1949.

Civilistom (večino izdelanih primerkov je prevzela tedanja češkoslovaška vlada) so dobavili približno 600 primerkov te velike limuzine, najbolj priljubljena je bila klasična štirivratna različica s šestimi bočnimi kabinskimi stekli, nastalo je tudi nekaj kabrioletov in kupejev. Kasneje so iz te tovarne prihajali številni, danes že legendarni serijski modeli kot so: felicia roadster (1959-1964), 110 R coupé (1970-1980), favorit forman II 'Pick-up' (tip 787, 1991-1995) ter tudi nekoliko manj 'legendarni' Volkswagnov caddy (1995-2001). V tem primeru je šlo za felicio pick-up (tip 797), ki je bila na nekaterih tržiščih opremljena z logotipi znamke Škoda. V sedanjem času v tej tovarni nastajajo modeli suberb (kombilimuzina in karavan), yeti in novi SUV kodiaq. Leta 1957 so Čehi predstavili legendarno športno škodo 1100 OHC v obliki aerodinamično optimiranega roadsterja s karoserijo iz poliestra ter cevno nosilno konstrukcijo.

Oznaka OHC (overhead camshaft) v tem primeru razkriva športni (DOHC) karakter tega bencinskega motorja, ker ima vgrajeni 1,1-litrski atmosferski bencinski štirivaljnik nameščeni dve odmični gredi ter tudi 'Twin Spark' vžigalni sistem. Ob pomoči dveh uplinjačev je ta pogonski sklop lahko mobiliziral 92 KM (68 kW) pri športnih 7700 vrtljajih v minuti. Končna hitrost tega lahkega (masa avtomobila: 550 kg) in posledično okretnega športnika znaša od 190 do 200 km/h. V septembru leta 1957 so Čehi predstavili tudi novo serijsko športnico v obliki roadsterske različice modela 450. Vendar avtomobilu takrat še niso nadeli kasnejšega imena felicia roadster, namesto tega so govorili o modelu 450 roadster (1957-1959). Pod motornim pokrovom takšne škode se skriva 1,1-litrski bencinski motor, ki je uporabniku lahko zagotovil 37 kW (50 KM) pogonske moči. V dveh letih proizvodnje je nastalo točno 1010 primerkov te atraktivne škode, ki je lahko drvela z največ 128 km/h. Dve tretjini izdelanih roadsterjev so Čehi izvozili.

Za naslednji jubilej je zaslužno dogajanje na reliju Monte Carlo leta 1977, kjer je v svojem razredu (vozila z vgrajenim bencinskim motorjem z delovno prostornino, ki ne presega 1,3-litra) slavila Škodina tovarniška posadka (Václav Blahna / Lubislav Hlávka). V skupnem seštevku se je uporabljena škoda 130 RS zavihtela na 12., odnosno 15 mesto. Lep tekmovalni uspeh za 'podhranjen' avtomobil, ki se je moral boriti proti tekmecem kot je legendarna lancia stratos s skoraj še enkrat večjo delovno prostornino (2,4-litra V6) vgrajenega bencinskega pogonskega sklopa. To je bil do takrat in še dolgo potem najbolj svetel trenutek v celotni športno avtomobilistični zgodovini znamke Škoda.

Zadnji letošnji jubilej predstavlja 30. obletnico predstavitve modela favorit, prve moderne škode s prednjim pogonom, ki so jo publiki prvič predstavili 16. septembra leta 1987, čeprav so Čehi o tej zasnovi pogona razmišljali že prej, ker so izdelali vozni prototip škode 120 s spredaj vgrajenim pogonskim sklopom. Govorimo o prototipu z oznako T742, ki mu je leta 1981 sledil kombilimuzinski prototip T781 in kasneje (1986) še prototip T782, kjer je slavni stilist Nuccio Bertone najprej predstavil klasično štirivratno limuzino, vendar so se pri znamki Škoda takrat odločili za kombilimuzinsko zasnovo, ki ji je leta 1987 uspelo priti v serijsko proizvodnjo. Tako smo dobili serijsko 5-vratno škodo, ki deluje kot pomanjšani citroën BX, ker je za podobo obeh avtomobilov poskrbel isti 'človek v senci' (Marcello Gandini) velikega italijanskega oblikovalskega mojstra …

Škoda 130 RS (različica za civiliste)

Škoda 130 RS (različica za civiliste)

Prototip T742

Prototip T742

Prototip T781

Prototip T781

Prototip T782 (favorit)

Prototip T782 (favorit)

Škodino leto jubilejev: Čehi imajo letos nove razloge za praznovanje
Serijska Škoda Favorit

Serijska Škoda Favorit

Škoda Favorit Forman  Pick-up

Škoda Favorit Forman 'Pick-up'

Škodino leto jubilejev: Čehi imajo letos nove razloge za praznovanje
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov