Avto.info

Citroën DS PLR 'Mille Pattes'

Sožitje bizarnosti in uporabnosti

Citroën DS PLR 'Mille Pattes' : Sožitje bizarnosti in uporabnosti

Citroën DS PLR 'Mille Pattes'

Avtor: Foto: Michelin
Citroën DS PLR  Mille Pattes  : Sožitje bizarnosti in uporabnosti Citroën DS PLR  Mille Pattes  : Sožitje bizarnosti in uporabnosti Citroën DS PLR  Mille Pattes  : Sožitje bizarnosti in uporabnosti

V zadnjih 130. letih (približno) avtomobilizma smo dobili tudi nekaj resnično bizarnih avtomobilov. Eden izmed takšnih avtomobilov je tudi legendarni 10-kolesni citroën DS PLR 'Mille Pattes', ki je nekoč opravljal zelo pomembno in resno raziskovalno delo za francosko gumarsko znamko Michelin.

Na začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja so pri francoskem gumarskem velikanu ugotovili, da potrebujejo povsem novo testno vozilo za varno preizkušanje njihovih tovornih pnevmatik pri večjih hitrostih, ker bi bili takšni testi, ki bi bili izvedeni z običajnimi tovornjaki, lahko izredno nevarni za njihove testne voznike. Tako se je leta 1972 rodil monstruozni (10 koles, dolžina: 720 cm, širina: 245 cm, masa avtomobila: 9500 kg) citroën DS PLR 'Mille Pattes' (stonoga), unikatni 'break' (karavan), ki lahko na cestah v pogledu nastopaštva zasenči vse današnje cestne 2,5-tonske 'športne SUV lokomotive' …

Avtomobil, ki je zasnovan na osnovi prestižnega serijskega modela DS, je postavljen na deset, hidro-pnevmatsko podprtih koles, ki jih je prispeval Citroënov 'pujs' (citroën tip H). Prednji kolesni par se lahko pohvali z 'dual steering' konfiguracijo, podobno kot pri 4-osnih tovornjakih, zadnjih 6 koles pa vozilu zagotavlja prenos pogonske moči na vozno podlago. Za zagotavljanje zadostne količine pogonske moči ob premikanju skoraj 10 tonske pošasti so se Francozi obrnili na Američane, točneje znamko Chevrolet, kjer so Francozom dobavili dva '350-cu.in.' (5,7-litra, 184 kW/250 KM) bencinska V8 pogonska sklopa, ki sta v DS-u PLR (Poids Lourd Rapide - 'hitri tovornjak') vgrajena podobno kot zadnji (3-vrsta) pomožni sedežni par v današnjih 7-sedežnih 'SUV parnikih'.

Vsak izmed obeh vgrajenih V8 motorjev ima svojo funkcijo. Eden je poskrbel za dobavo motorne moči do zadnjih šestih koles, drugi je premikal hidravliko za spuščanje, dviganje in pogon sredinsko nameščenega platišča s testno tovorno pnevmatiko. Kot posebno opremo pa velja omeniti nam neznano vgrajeno količino svinca v funkciji 'zaščitne testne komore', s katero so v kabini obdali testirano tovorno pnevmatiko med preizkusi v območju 180 km/h, ker morebitna eksplozija takšne pnevmatike ni ravno nedolžna, sploh ob podobni eksploziji ene izmed prednjih pnevmatik na običajnem tovornjaku. Ker ima takšen citroën skoraj 10 ton, ga eksplozija centralno nameščene pnevmatike pri 180 km/h ni prav nič vznemirila.

S tem je eden izmed najbolj bizarnih citroënov na tem svetu, ki so ga kasneje upokojili in ohranili do današnjih dni, prispeval zelo pomemben delež pri razvoju bolj varnih tovornih pnevmatik znamke Michelin.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov