Avto.info

Lada 4x4 L

Tovarniško nova nostalgija

Lada 4x4 L: Tovarniško nova nostalgija

Lada 4x4 L

Avtor: Foto: Lada
Lada 4x4 L: Tovarniško nova nostalgija Lada 4x4 L: Tovarniško nova nostalgija Lada 4x4 L: Tovarniško nova nostalgija Lada 4x4 L: Tovarniško nova nostalgija Lada 4x4 L: Tovarniško nova nostalgija Lada 4x4 L: Tovarniško nova nostalgija Lada 4x4 L: Tovarniško nova nostalgija ВАЗ-2129

ВАЗ-2129

Iz Nemčije prihaja novica, ki je že razveselila veliko nemških ljubiteljev že zdavnaj kultne lade nive (uradno tega imena ne smejo uporabljati …), ker je eden izmed prvih evropskih SUV avtomobilov sedaj na voljo nemškim kupcem tudi v bolj praktični podaljšani 5-vratni različici. Na takšno novico so nemški ljubitelji tega vozila čakali skoraj 40 let.

Prvo podaljšano nivo (ВАЗ-2129) smo sicer dobili že leta 1994, vendar so Rusi takrat razvili samo 3-vratno 'LWB' različico tega modela, ki je ostala v proizvodnji samo eno leto. Leta 1995, ob prvem 'faceliftu' modela niva, ki je prinesel pokončno nameščen par zadnjih glavnih svetil, se je pojavila prva 5-vratna niva (ВАЗ-2131), ki se razteza na 424 centimetrih skupne dolžine, posledično se je za 160 litrov povečal tudi volumen prtljažnega prostora, ki znaša 424 litrov. Seveda je tudi L različica modela niva opremljena s stalnim štirikolesnim pogonom in mehanskimi zaporami diferencialov, opciji za izklop 4x4 pogona, ki bi vozilu zagotovila samo prednji ali pa zadnji pogon, so se Rusi odpovedali že na začetku, predvsem zaradi nižjih proizvodnih stroškov. Poleg tega ruski konstruktorji ob snovanju tega SUV-ja (razlika med SUV vozili in terenskimi vozili je v samonosni karoseriji SUV modelov, ki jo prava terenska vozila nimajo …) seveda niso bili v stanju predvidevati, da bodo terenska vozila v bodočnosti po zaslugi nerazumne mode in družbeno neodgovornega obnašanja kupcev takšnih vozil osvojila mestna središča, kjer za vožnjo zadostuje samo prednji ali pa zadnji pogon.

Če želite pri takšni nivi znižati pregovorno visoko motorno žejo (posledica stalno vklopljenega 4x4 pogona), potem je predelava vozila na plin edina možnost v tem pogledu. V vsakem slučaju lahko še vedno računate na to, da bo takšna niva ob premagovanju stotih kilometrov popila uradno povprečnih 9,5 litra bencinskega goriva, v realnosti pa lahko računate vsaj na 12-litrsko povprečno porabo, ker morate upoštevati tudi ne ravno najmanjšo maso avtomobila, ki znaša v primeru 3-vratne različice 1285 kg, 5-vratna niva je še nekoliko težja. Vso to maso mora premikati rahlo podhranjen 1,7-litrski bencinski štirivaljnik, ki lahko mobilizira 61 kW (83 KM) pogonske moči pri prav nič športnih 5000 vrtljajih v minuti (če želite bencinski motor označiti kot športen, potem se mora zavrteti vsaj do 6000 vrtljajev v minuti …). Temu primerne so tudi zmogljivosti lade 4x4 L (0-100 km/h: 19 sekund, največja hitrost: 137 km/h), ker ta avtomobil ni bil nikoli mišljen kot vladar avtocest, temveč kot vladar brezpotij, kjer so pospeški in končna hitrost povsem irelevantni. To je razvidno tudi ob pogledu na vgrajeni 5-stopenjski ročni menjalnik, ki je prilagojen predvsem terenski vožnji, čeprav je daljša medosna razdalja (+50 cm) pri nivi L poskrbela za bolj udobno vožnjo in tudi za boljšo lego v ovinkih. Nekoliko slabša pa je terenska prehodnost 5-vratne nive, ker lahko prej nasede s trebuhom kot kompaktna 3-vratna verzija (dolžina: 3640 mm). Med pravimi posebnostmi pa velja omeniti nameščeno rezervno kolo v motornem košu. Ta pametna rešitev je nekoč zaznamovala veliko serijskih avtomobilov, podobno kot umetnost izdelave in oblikovanja zanimivih vratnih kljuk. Danes so vratne kljuke (sploh tiste v barvi karoserije) pri številnih avtomobilih samo še bleda senca nekdanje rokodelske umetnosti, ker v večini primerov delujejo zelo ceneno, čeprav jim ne moremo očitati pomanjkanja praktičnosti.

To seveda ne velja za nivo, kjer so v igri še vedno vratne kljuke iz legendarnega fiata 124, ki je močno vplival tudi na izvedbo notranjosti pri prvotni nivi, ker je bila armaturna plošča prvotno oblikovana pod italijanskim vplivom. Danes te podobnosti s fiati ni več, ostaja pa puristična zasnova notranjosti potniške kabine z malo kontrolnimi stikali. Vse to je v Nemčiji naprodaj za 14.090 evrov. Obstaja pa tudi lada 4x4 L urban z nameščenimi lahkimi platišči, električno nastavljivim in ogrevanim parom bočnih ogledal ter ogrevanjem prednjih sedežev. V tem primeru bo nemški kupec doplačal od 1.900 do 2.300 evrov. Serijsko pa dobite 22 centimetrsko oddaljenost karoserije od vozne podlage. Med najbolj znanimi nemškimi uporabniki lade nive je tudi znani nemški avtomobilistični novinar Jens Meiners, ki ima v lastni zbirki več vozil, obožuje pa 'rusko provokacijo' z imenom lada niva, ker je to po njegovem mnenju pravi avtomobil z dušo, ne pa 'pametni telefon na kolesih', ki je oborožen s kopico vgrajenih 'invalidskih pripomočkov' v obliki raznoraznih asistenčnih sistemov, za katere že vemo, da v praksi ne delujejo 100 odstotno …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov