Iz Rusije prihaja novica o predstavitvi novih gospodarskih različic modela niva, ki v bistvu ne predstavljajo prav nič novega, ker smo prve takšne poltovorne nive dobili že davnega leta 1993, vendar takšnih vozil niste dobili pri podjetju AUTOVAZ, temveč pri njegovi hčerinski družbi VIS.
Leta 1993 so Rusi kupcem prvič pokazali poltovorno različico modela niva, ki je takrat nosila modelno oznako VAZ-2302 FVK 'Бизон' (bizon). Leta 1997 se je tej različici pridružila tudi bolj 'lifestyle' različica VAZ-2329, leta 2000 se je pojavila še niva v vlogi reševalnega vozila (VAZ-2131-05), pred približno dvanajstimi leti smo dobili tudi nivo 'Speciál' (VAZ-21214), sedaj so predstavili poltovorno nivo z oznako niva legend LCV. Glavna prednost nove poltovorne nive je v povečani uporabni nosilnosti (+ 185 kg), ki znaša sedaj od 640 do 800 kilogramov, predvsem zaradi močnejše zasnove vozila, prevzete od različic za reševalce in gasilce.
Obe uradno novi karoserijski različici (poltovornjak z enojno ali dvojno kabino) se lahko pohvalita z zasnovo, ki kombinira SUV lastnosti (samonosna karoserija) s klasičnim 'ladder frame' (značilnost pravih terenskih vozil) okvirjem na zadku, posledično je spremenjeno tudi vzmetenje zadnje osi. Rusi pravijo, da bo kupec takšnega vozila prejel robustno in terensko dobro prehodno lahko gospodarsko vozilo, ki je do uporabnika zelo prijazno v pogledu nizkih stroškov vzdrževanja in morebitnih popravil. V obeh primerih se bo kupec lahko tudi odločil, koliko dodatnih potnikov (samo enega ali največ 5 potnikov) potrebuje ob opravljanju njegove gospodarske dejavnosti. Bolj praktično naravnani ljudje bodo seveda izbrali različico 'single cab', ker lahko takšen poltovornjak po novem sprejme 2 EURO paleti, bolj družabni se bodo najbrž odločili za različico s petimi sedeži, ki kljub temu nima štirih bočnih vrat. Za takšen poltovornjak si kupec lahko omisli tudi zaščitno nadgradnjo iz poliestra.
Drugo možnost predstavlja niva kombi (uradno ji pravijo van), ki v bistvu ni nič drugega kot poltovornjak z zaprtim zabojem za tovor, lahko bi mu celo rekli furgon. To verzijo namenjajo predvsem reševalcem, servisnim delavnicam in ljudem, ki se ukvarjajo s prevozom pokvarljivega blaga. Tudi v tem primeru se bo kupec lahko odločil med 2- in 5-sedežno verzijo. Omenili pa so tudi nekaj posebnosti pri obeh lahkih gospodarskih različicah modela 4x4. Oba lahko gospodarska izdelka koncerna AUTOVAZ sta ob rojstvu prejela bolj robustno izraženo zadnjo os (močnejši je tudi par prednjih vzmeti), spremenjena prestavna razmerja, povečan razmak med karoserijo in vozno podlago (od 205 do 240 mm), blažilnike s povečanim hodom in pnevmatike v dimenzijah 185/75 R16 ali 235/75 R15 v primeru različice LCV. Ostalo ostaja enako, vključno z nespremenjenim 1,7-litrskim pogonskim sklopom (61 kW/ 83 KM pri 5000 vrt./min. in 129 Nm motornega navora pri relativno visokih 4000 vrtljajih v minuti) in pripadajočim 4x4 pogonom.
V obeh primerih je niva posledično nekoliko daljša (+ 20 cm) od obstoječe 5 vratne različice za prevoz potnikov. Ruski kupec bo za takšno gospodarsko vozilo (dolžina: 4440 mm, širina od 1660 do 1710 mm, višina: od 1660 do 2000 mm, medosna razdalja: 2850 mm), ki lahko doseže največjo hitrost 110 km/h, odštel najmanj 17.000 evrov (LCV), za najdražjo različico bodo zahtevali približno 22.850 evrov (različica s hladilno komoro) kar ni malo ob primerjavi s prodajno ceno (10.600 evrov) osnovne 3-vratne nive legend.